Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 13/2011, str. 6

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

27. Pielgrzymka Przewodników Turystycznych

Wyruszają na szlaki

Doroczna Ogólnopolska Pielgrzymka Przewodników Turystycznych pod hasłem: „Per Mariam soli Deo” (Przez Maryję samemu Bogu) odbywała się na Jasnej Górze w dniach 11-13 marca z udziałem kilkuset osób. Obecni byli: bp Edward Janiak - przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Komisji Episkopatu Polski oraz abp Edmund Piszcz - arcybiskup senior z archidiecezji warmińskiej, który przez wiele lat sprawował tę funkcję. Przybyły także władze naczelne Zarządu Głównego PTTK.
- Przewodnik w etyce swojej spełnia dwie funkcje: po pierwsze - musi być doskonałym fachowcem w branży, którą reprezentuje, a po wtóre - musi być doskonałym edukatorem - podkreślał Lech Drożdżyński, prezes PTTK. - Przewodnictwo polskie ma określoną markę nie tylko w Polsce, ale również w Europie.
W homilii podczas Mszy św. sprawowanej dla przewodników 12 marca bp Janiak mówił: - Tak liczna obecność przedstawicieli ze wszystkich zakątków Polski jest świadectwem wiary naszych przodków, którzy nie wstydzili się i nie wahali zawierzyć Maryi swoich losów, tych trudnych zmagań w walce o niepodległość w czasach niewoli, powstań, wojen, okupacji, ale także nadziei osobistych. W czasie Apelu Jasnogórskiego abp Piszcz modlił się słowami: - Prosimy Cię, Matko Jezusa Chrystusa, abyśmy jako przewodnicy turystyczni byli jednocześnie przewodnikami wiary, prawdy i miłości, a także piękna naszej ojczystej ziemi - Polski.
Tegoroczne spotkanie organizował Warszawski Oddział Przewodników PTTK.

Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich

W trosce o młode pokolenie

W tegorocznym spotkaniu, które odbywało się w dniach 15-16 marca, uczestniczyło ok. 300 dyrektorów szkół katolickich w Polsce lub wydelegowanych przez nich zastępców.
- Co roku w marcu organizujemy konferencję, która jest poświęcona także szkoleniu dyrektorów, ale z mocnym akcentem formacyjnym - wyjaśnia s. Maksymiliana Wojnar, członek Zarządu Rady Szkół Katolickich, odpowiedzialna za organizację spotkania. Wyjaśniła, że program konferencji był poświęcony odnalezieniu się w niezliczonych zmianach, które wprowadza resort edukacji. S. Maksymiliana zwróciła uwagę na obciążenie dyrektorów szkół niesamowitą biurokracją, ciężarami, które są niczym nieuzasadnione. - To zagraża naszej tożsamości, dlatego że zbyt zwraca uwagę na rzeczy zupełnie drugorzędne albo niepotrzebne, a odciąga człowieka od człowieka, nauczyciela od ucznia.
Ks. Adam Kostrzewa - przewodniczący Rady Szkół Katolickich powiedział m.in.: - Chcemy zrobić wszystko jak najlepiej, aby nasze szkoły były domami modlitwy, aby były miejscami, gdzie człowiek wzrasta do pełni człowieczeństwa. Chcemy modlić się w tej intencji, aby szkoły katolickie były autentycznie domami wychowującymi Bożych ludzi, uczniów Chrystusa.
W czasie spotkania w Sali o. Kordeckiego poruszane były takie tematy, jak: aktualne uwarunkowania prawne działalności szkoły katolickiej, rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej o pomocy psychologiczno-pedagogicznej w praktyce szkoły katolickiej, praktyki dotyczące wymuszania dostępu do informacji publicznych, edukacja zróżnicowań ze względu na płeć, warunki dotyczące obiektu i wyposażenia, prawidłowe naliczenie dotacji, możliwości pozyskania środków publicznych na ustalone zadania, kontrola finansowa. Część formacyjną spotkania wypełniały wykłady ks. Piotra Pawlukiewicza, rekolekcjonisty, kaznodziei, autora wielu książek o tematyce religijnej.

Krótko

10 marca na Jasną Górę przybyło ok. 1,4 tys. maturzystów diecezji drohiczyńskiej wraz z biskupem diecezji Antonim Dydyczem.

11 marca blisko 2 tys. uczestników pielgrzymki - maturzystów archidiecezji wrocławskiej zgromadziło się na modlitwie pod przewodnictwem bp. Andrzeja Siemieniewskiego - wikariusza generalnego archidiecezji wrocławskiej.

W dniach 11-13 marca odbyły się rekolekcje wielkopostne członków Polskiego Zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Nauki rekolekcyjne głosił ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski z UKSW w Warszawie. (Więcej - na s. 18-19).

12 marca modlili się maturzyści archidiecezji gdańskiej - ok. 600 osób. Młodzieży towarzyszył biskup pomocniczy Ryszard Kasyna.

12 marca, w ramach Nowenny dziewięciu sobót przed beatyfikacją sługi Bożego Jana Pawła II, Mszy św. o godz. 15.30, w intencji Ojczyzny, przewodniczył o. Jan Pach. Na zakończenie Eucharystii została odczytana modlitwa o dobre przygotowanie do beatyfikacji Jana Pawła II. Mszy św. nowennowej o godz. 18.30 przewodniczył abp Edmund Piszcz, a homilię wygłosił bp Edward Janiak. Tego dnia rozważanie apelowe wygłosił abp Piszcz, a konferencję na temat maryjności Jana Pawła II przygotował o. Pach.

W dniach 15-17 marca trwały dni skupienia dla sióstr „domowych”, pracujących w instytucjach kościelnych i domach zakonnych. Spotkanie odbyło się pod hasłem: „W komunii z Bogiem”.

Zapowiedzi

21 marca - pielgrzymka maturzystów archidiecezji poznańskiej

21, 22, 23 marca - pielgrzymka maturzystów diecezji kieleckiej

24 marca - pielgrzymka maturzystów diecezji legnickiej

25, 26 marca - pielgrzymka maturzystów diecezji płockiej

26, 28 marca - pielgrzymka maturzystów archidiecezji gnieźnieńskiej

Na Jasnej Górze w czasie Wielkiego Postu

Droga Krzyżowa - w każdy piątek o godz. 16.45 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej oraz o godz. 20.00 na Halach.

„Gorzkie żale” - w każdą niedzielę o godz. 16.15 w Bazylice Jasnogórskiej.

Spowiedź - w godz. 6.15-19.30 w Kaplicy Sakramentu Pokuty.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Suma w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

2026-05-02 12:28

[ TEMATY ]

Jasna Góra

uroczystość

Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Jasna Góra News

Przedstawiciele Episkopatu Polski na Jasnej Górze

Przedstawiciele Episkopatu Polski na Jasnej Górze

O tym, że przyszłość Polski zaczyna się w sercu człowieka, jego wyborach, sumieniu i relacji z Bogiem - podkreślał na rozpoczęcie Sumy w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski o. Beniamin Bąkowski. Generał Zakonu Paulinów zawierzył Matce Bożej Ojczyznę, młode pokolenie i zachęcał do żarliwej modlitwy o pokój. Na Jasnej Górze w uroczystościach biorą udział przedstawiciele Episkopatu Polski, władz państwowych i samorządowych, przedstawiciele różnych środowisk i organizacji, a także rzesza pielgrzymów.

Podziel się cytatem - mówił o. Beniamin Bąkowski. Generał Zakonu Paulinów zwrócił uwagę, że dziś do Królowej Polski przybywamy z oddaniem tak, jak robiły to pokolenia Polaków, które u Jej tronu odnajdywały nadzieję, siłę i jedność. Jak przypominał do Matki Bożej przychodzili królowie, prości ludzie, pasterze Kościoła i wierny lud, aby zawierzać losy osobiste i narodowe Tej, którą od wieków nazywamy „naszą Królową”.
CZYTAJ DALEJ

W cichości pracował, w cichości cierpiał, w cichości umarł

2026-05-02 17:00

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Marek Mendyk

pogrzeb kapłana

ks. Paweł Traczykowski

kapłan diecezji świdnickiej

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Kondukt żałobny z trumną śp. ks. Pawła Traczykowskiego w wałbrzyskiej kolegiacie Matki Bożej Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów.

Kondukt żałobny z trumną śp. ks. Pawła Traczykowskiego w wałbrzyskiej kolegiacie Matki Bożej Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów.

W kolegiacie Matki Bożej Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów pożegnano śp. ks. Pawła Traczykowskiego, wikariusza parafii katedralnej w Świdnicy.

To był pogrzeb kapłana, który odchodził z miejsca, gdzie zaczęła się jego droga wiary. W sobotę 2 maja, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i pierwszą sobotę miesiąca, wałbrzyska kolegiata wypełniła się rodziną, kapłanami, siostrami zakonnymi, parafianami z Wałbrzycha i Świdnicy, przyjaciółmi oraz przedstawicielami środowisk, którym ks. Paweł Traczykowski służył.
CZYTAJ DALEJ

Jaka jest różnica między zniewoleniem a opętaniem? Z czym idzie się do egzorcysty, a z czym na modlitwę o uwolnienie?

2026-05-03 09:10

[ TEMATY ]

modlitwa

egzorcyzmy

Karol Porwich/Niedziela

Uczy w szkole, towarzyszy ministrantom i lektorom, a już za chwilę po raz pierwszy poprowadzi pielgrzymów jako przewodnik Grupy Złotej z Jaworzna na Jasną Górę. Ks. Tomasz Zaleśny, wikariusz Parafii św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie, rozpoczyna w diecezji sosnowieckiej posługę modlitwy o uwolnienie. W rozmowie z Dominiką Bem mówi wprost: to nie jest spektakl ani szybkie rozwiązanie, ale droga, na której człowiek musi najpierw zobaczyć prawdę o sobie, żeby w ogóle zacząć żyć w wolności.

Na początku nazwijmy rzecz bardzo precyzyjnie: mówimy nie o ogólnej modlitwie, ale o konkretnej posłudze, o modlitwie uwolnienia. Jaką drogę ksiądz musiał przejść, żeby móc ją prowadzić?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję