Reklama

20 marca - Światowy Dzień Walki z Bezsennością

Sposoby na dobry sen

„Ach śpij, kochanie...”. Słowa kołysanki z dzieciństwa kojarzą się wielu z nas tylko ze wspomnieniem dobrych czasów, kiedy niewątpliwie nie mieliśmy żadnych problemów ze snem. Dziś coraz więcej Polaków cierpi na bezsenność. Epidemii XXI wieku - jak nazywana jest ta dolegliwość - można jednak zaradzić.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bezsennością nazywamy sen, który nie daje wystarczającego odpoczynku i w konsekwencji powoduje pogorszenie funkcjonowania organizmu w ciągu dnia. Może występować pod różnymi postaciami - m.in. trudności w zasypianiu czy niemożności utrzymania ciągłości snu, przejawiającej się częstym budzeniem. Bezsenność to zbyt wczesne wybudzanie się, a także sen, który nie spełnia podstawowej funkcji, czyli nie regeneruje organizmu. U ludzi w podeszłym wieku bardzo często bezsenność wywołana jest też chorobami somatycznymi i psychicznymi. W tej grupie wiekowej dużą rolę odgrywają niewłaściwe zachowania okołosenne: osoby przebywające już na emeryturze zbyt wiele czasu przeznaczają na spanie (leżą w łóżku nawet ok. 10 godzin na dobę), co w efekcie prowadzi do bezsenności. Zbyt długie przebywanie w łóżku „bez snu” utrwala ją. Jeśli stan ten powtarza się regularnie, warto sięgnąć po odpowiedni lek. Gdy nie możemy zasnąć, próbujemy czytać książkę, coś zjeść albo „zachodzić bezsenność” w czasie spacerów po mieszkaniu. Gdy większość domowych sposobów leczenia bezsenności jest nieskuteczna i w efekcie prowadzi tylko do jej utrwalania, powinniśmy sięgnąć po skuteczne preparaty regulujące zaburzenia snu. Badania, prowadzone w ciągu ostatnich lat nad substancjami naturalnymi w organizmie, potwierdziły, że za prawidłowe występowanie faz snu i czuwania odpowiedzialna jest melatonina - hormon wydzielany przez szyszynkę, czyli gruczoł dokrewny. Na jej poziom wpływają silnie wszelkie przejawy życiowej nieregularności. Ponadto wraz z wiekiem zmniejsza się ilość melatoniny w organizmie. Ludzie po czterdziestym roku życia i starsi mają jej w organizmie znacznie mniej niż ludzie młodzi. Badania naukowców amerykańskich potwierdziły, że osoby z niskim poziomem melatoniny śpią gorzej i często budzą się w nocy. Z badań tych wynika też, że poziom melatoniny jest niższy u osób z zaburzeniami snu. Dlatego zaleca się, aby uzupełniali środkami farmaceutycznymi niedobory naturalnej melatoniny, np. Melatoniną LEK-AM. Melatonina działa w sposób naturalny, uzupełniając niedobory substancji w organizmie. Pozwala to na poprawienie jakości snu: po jej zażyciu jest on głębszy i bardziej odprężający. Dzięki wzmocnieniu fazy snu głębokiego, mamy dłuższą i mocniejszą fazę marzeń sennych, która jest niesłychanie ważna dla regeneracji organizmu. Po przebudzeniu osoba, która zastosowała melatoninę, czuje się rześka i wypoczęta. A tylko w takiej formie jesteśmy w stanie zmierzyć się z wyzwaniami kolejnego dnia.
Wiadomo, że niedobór snu wpływa negatywnie na nasze zdrowie fizyczne, a także psychiczne: zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia, otyłości, czasem zaburzeń lękowych czy depresyjnych. Jeśli człowiek w młodym wieku rozreguluje swój zegar biologiczny, wówczas zwiększa się ryzyko powstania w późniejszym wieku poważnych kłopotów ze snem. Niestety, Polacy nie uświadamiają sobie wagi problemu ani faktu, że powinni skutecznie zacząć się leczyć, pamiętając o maksymie Cycerona: „Czym sen dla ciała, tym przyjaźń dla ducha - odświeża siły”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Głos Beskidu” - 180 osób z rodzinnej grupy muzycznej prosto z Limanowej porywa serca

2026-01-22 21:05

[ TEMATY ]

Głos Beskidu

Karol Porwich/Niedziela

– Gramy z pasji, marzeń i miłości do muzyki – podkreśla Andrzej Biernat, kierownik kapeli „Głos Beskidu”. Zespół powstał w 2021 r. i szybko stał się iskrą, która zapaliła serca dziesiątek ludzi w całym regionie Limanowej.

– Wszystko zaczęło się, kiedy rozpocząłem naukę gry na heligonce i poprosiłem kuzyna grającego na saksofonie, żebyśmy wspólnie zagrali. Z czasem dołączyło do nas jeszcze dwóch kolegów i dosłownie po chwili tworzyliśmy już prawie dwudziestoosobową grupę – wspomina Biernat. W takim składzie po raz pierwszy zagrali podczas lokalnej Pasterki. Kapela została bardzo dobrze odebrana i to był początek misji zespołu. – Po pierwszym koncercie zaczęli dołączać do nas kolejni muzycy. Dzisiaj stanowimy prawie 180 osobową, rodzinną grupę – wyjaśnia lider.
CZYTAJ DALEJ

Kielce: tajemnica „ściętej” kapliczki maryjnej wyjaśniona

2026-01-22 07:12

[ TEMATY ]

Kielce

Diecezja Kielecka

Dewastacja kapliczki w Kielcach

Dewastacja kapliczki w Kielcach

Nieznanym sprawcą, który zabrał kapliczkę Matki Bożej ścinając jej słup okazał się … fundator obiektu, czyniąc to w celach renowacyjnych, ale nikogo o tym nie poinformował. Kapliczka po zabiegach naprawczych wróci na swoje miejsce przy ul. Sandomierskiej, na granicy Kielc i Domaszowic.

Zespół prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kielcach poinformował, że ustalił dane personalne osób zaangażowanych w tę sprawę i cel zabrania kapliczki oraz przekazał deklarację, że na pewno wróci ona na swoje miejsce.
CZYTAJ DALEJ

Siostra Tymoteusza z Broniszewic: Przywracamy niepełnosprawnym chłopakom godność

2026-01-23 21:25

[ TEMATY ]

Broniszewice

Mat.prasowy

Siostra Tymoteusza Agnieszka Gil

Siostra Tymoteusza Agnieszka Gil

Siostra Tymoteusza Agnieszka Gil, dominikanka, w zakonie jest od dwudziestu lat. Od dziecka pragnęła zostać zakonnicą. Chciała być jak Święty Franciszek z Asyżu: budować kościoły, pomagać ubogim i otaczać się zwierzętami. Fascynacja nie była przypadkowa – jej wujek był kapelanem sióstr franciszkanek. Agnieszka była dzieckiem temperamentnym, nadpobudliwym. Dla świętego spokoju siostry włączały jej bajki o Świętym Franciszku.

– Znałam je na pamięć – mówi siostra Tymoteusza. – Uwielbiałam historie burzliwego życia Franciszka z Asyżu. Któregoś dnia wróciłam do domu i oznajmiłam mamie, że nie będę miała męża i zostanę zakonnicą.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję