Reklama

Kościół

Watykan: Msza św. z okazji uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła

„Trzeba nieść Pana Jezusa wszędzie, z pokorą i radością: w naszym mieście Rzymie, w naszych rodzinach, w relacjach i dzielnicach, w społeczeństwie obywatelskim, w Kościele, w polityce, w całym świecie, zwłaszcza tam, gdzie szerzy się ubóstwo, upadek i marginalizacja” – powiedział papież podczas Mszy św. w uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła w Watykanie. Podczas Eucharystii papież poświęcił paliusze dla 32 nowych arcybiskupów-metropolitów wśród których był metropolita katowicki, abp Adrian Galbas SAC.

[ TEMATY ]

Watykan

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku Mszy św. kardynał James Michael Harvey przedstawił papieżowi nowych arcybiskupów-metropolitów, którzy proszą o wręczenie im paliuszy. Są one znakiem władzy, jaką każdy metropolita pozostający w jedności z Kościołem Rzymskim, sprawuje w swoim Kościele lokalnym. Paliusze te nałożą im następnie nuncjusze apostolscy w poszczególnych Kościołach metropolitalnych. Arcybiskupi złożyli przysięgę wierności Ojcu Świętemu i jego następcom. Następnie papież poświęcił paliusze.

W homilii Ojciec Święty nawiązał do odczytanego fragmentu Ewangelii (Mt 16, 13-19) i wskazał, że trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie: „kim jest dla mnie Jezus?”. Zwrócił uwagę, że odpowiedź Piotra można podsumować słowem: naśladowanie. Jest ona owocem pielgrzymowania: dopiero po przeżyciu fascynującej przygody podążania za Panem Piotr osiąga duchową dojrzałość, która prowadzi go, dzięki łasce, do jasnego wyznania wiary: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego” (Mt 16, 16). Podkreślił także, iż Piotr natychmiast odpowiedział na wezwanie Pana Jezusa, i nie wystarczy odpowiedzieć na nie nienaganną formułą doktrynalną czy nawet ideą, którą sobie wyrobiliśmy raz na zawsze. „Właśnie podążając za Panem, uczymy się poznawać Go każdego dnia” – powiedział Franciszek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Papież zwrócił uwagę, że owo „natychmiast” odnosi się również do nas. Nie można bowiem odkładać na później podążania za Panem. Przestrzegł przed uciekaniem się do wymówek. „Podążajmy za Jezusem każdego dnia: oto przesłanie, które Piotr kieruje do nas dzisiaj, zapraszając do bycia Kościołem w naśladowaniu. Kościołem, który pragnie być uczniem Pana i pokornym sługą Ewangelii. Tylko w ten sposób będzie zdolny do prowadzenia dialogu ze wszystkimi i stania się miejscem towarzyszenia, bliskości i nadziei dla kobiet i mężczyzn naszych czasów. Tylko w ten sposób, nawet ci, którzy są najbardziej oddaleni i często patrzą na nas z nieufnością lub obojętnością, będą mogli w końcu uznać za papieżem Benedyktem: «Kościół jest miejscem spotkania z Synem Boga żywego, a zatem jest miejscem spotkania między nami»” – stwierdził Franciszek.

Reklama

Mówiąc następnie o Apostole narodów – św. Pawle, Ojciec Święty scharakteryzował jego odpowiedź na pytanie „kim jest dla mnie Jezus?” słowem przepowiadanie, głoszenie Ewangelii. Podkreślił prymat działania Boga w tym co wydarzyło się na drodze do Damaszku. Zaznaczył, „iż Apostoł nas uczy, że tym bardziej rozwijamy się w wierze i poznaniu tajemnicy Chrystusa, im bardziej jesteśmy Jego głosicielami i świadkami”. Papież dodał, że kiedy ewangelizujemy, jesteśmy ewangelizowani. Dlatego w centrum swego życia także współczesny Kościół musi postawić przepowiadanie.

„To piękne, jeśli wzrastamy jako Kościół naśladowania, jako Kościół pokorny, który nigdy nie uznaje poszukiwania Pana za coś oczywistego. To piękne, jeśli stajemy się Kościołem wychodzącym, który nie znajduje radości w rzeczach tego świata, lecz w głoszeniu Ewangelii światu, aby zasiać w sercach ludzi pytanie o Boga. Trzeba nieść Pana Jezusa wszędzie, z pokorą i radością: w naszym mieście Rzymie, w naszych rodzinach, w relacjach i dzielnicach, w społeczeństwie obywatelskim, w Kościele, w polityce, w całym świecie, zwłaszcza tam, gdzie szerzy się ubóstwo, upadek i marginalizacja” – powiedział Franciszek.

Na zakończenie swej homilii Ojciec Święty pozdrowił nowo mianowanych arcybiskupów-metropolitów, otrzymujących dzisiaj paliusz, w gronie których był także metropolita katowicki, abp Adrian Galbas SAC. „Bądźcie uczniami w naśladowaniu i apostołami w głoszeniu, nieście piękno Ewangelii wszędzie, razem z całym Ludem Bożym”- zachęcił. Papież pozdrowił także delegację Patriarchatu Ekumenicznego z Konstantynopola. „Idźmy razem naprzód, podążając za Słowem i głosząc je, wzrastając w braterstwie. Niech Piotr i Paweł towarzyszą nam i wstawiają się za nami” – powiedział Ojciec Święty do delegacji przysłanej przez duchowego zwierzchnika prawosławia.

Reklama

W modlitwie wiernych po chińsku modlono się za Kościół powszechny, aby Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa sprawił, że by Kościół wzrastał w jedności i był znakiem braterstwa dla ludzi wszystkich języków i narodów; po francusku modlono się za papieża Franciszka, aby Strażnik naszych dusz, Duch Święty, który wybrał go do pasienia swojego świętego ludu umocnił go w powierzonej jemu posłudze apostolskiej; w języku filipińskim modlono się za nowych arcybiskupów metropolitów, aby Pan uczynił ich głosicielami i świadkami Ewangelii Jezusa Chrystusa na wzór świętych apostołów Piotra i Pawła; po portugalsku modlono się za rządzących, aby Stwórca Życia natchnął ich do pokojowej współpracy między narodami, w poszanowaniu sprawiedliwości, wolności i pokoju; na koniec po chorwacku modlono się za prześladowanych z powodu wiary, aby Bóg pocieszył cierpiących z powodu Ewangelii i umocnił w wyznawaniu wiary w Chrystusa oraz bezwarunkowej miłości do niego.

Obok papieża Eucharystię koncelebrowali kardynałowie, arcybiskupi-metropolici, biskupi i kapłani. Jak zwykle w uroczystości świętych apostołów Piotra i Pawła, wzięła udział delegacja Patriarchatu Ekumenicznego Konstantynopola. Zgodnie z tradycją przyjeżdża ona corocznie do Rzymu na uroczystość świętych Piotra i Pawła, a przedstawiciele Watykanu jadą z rewizytą do Stambułu na uroczystość św. Andrzeja, patrona Kościoła prawosławnego.

Po zakończeniu Mszy św. delegaci Patriarchatu Ekumenicznego Konstantynopola z papieżem wspólnie modlili się przed Konfesją i grobem św. Piotra.

Paliusze są znakiem władzy, jaką każdy metropolita pozostający w jedności z Kościołem Rzymskim, sprawuje w swoim Kościele lokalnym. Nosi je na terenie swojej metropolii. Paliusz arcybiskupi jest szeroką okrągłą wstęga nakładaną na ramiona, której dwa końce spływają na plecy i piersi. Ozdabia go sześć krzyżyków wykonanych z czarnej wełny.

Przygotowanie paliuszy kryje w sobie polski wątek, ponieważ wełna, z której są one tkane, tradycyjnie pochodzi od dwóch owieczek, które są błogosławione 21 stycznia w uroczystość św. Agnieszki w rzymskiej bazylice św. Agnieszki za Murami, a którymi w przeddzień błogosławieństwa opiekują się polskie siostry nazaretanki z domu macierzystego zgromadzenia w Rzymie.

2023-06-29 12:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: kard. K. Krajewski pochował bezdomnego "Robertina"

[ TEMATY ]

Watykan

kard. Krajewski

Piotr Drzewiecki

Jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski odprawił 25 stycznia w rzymskiej parafii św. Piusa X Mszę św. pogrzebową i pożegnał 64-letniego włoskiego bezdomnego Roberto Mantovaniego, zwanego potocznie "Robertino" (Robercik). Dużą część swego życia spędził on na Piazza della Città Leonina, tuż za Murami Watykańskimi. Mimo ciężkich warunków, w jakich żył, nie tracił dobrego humoru i obdarzał uśmiechem każdego, kogo spotkał na ulicy.

W odróżnieniu od Nigeryjczyka Edwina, zmarłego z zimna na dworze, o którym wspomniał wczoraj Franciszek podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański, "Robertino" nie zamarzł, a nawet zaopiekowali się nim wolontariusze i ostatnie chwile życia, chorując na ciężkie zapalenie płuc, spędził w schronisku koło rzymskiego dworca Termini.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: dzisiejszy świat potrzebuje nadziei

2024-05-08 09:30

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP

O teologalnej cnocie nadziei, której tak bardzo potrzebuje dzisiejszy świat, cechującej ludzi, których serce jest młode mówił papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Ojciec Święty przytoczył definicję nadziei zawartą w Katechizmie Kościoła Katolickiego, wskazującą, że dzięki niej „pragniemy jako naszego szczęścia Królestwa niebieskiego i życia wiecznego”. Zaznaczył, że odpowiada ona na najważniejsze pytania o sens naszego życia oraz pozwala żyć w teraźniejszości. Dodał, że chrześcijanin posiada nadzieję nie z powodu własnych zasług, lecz ze względu na Chrystusa, który umarł, zmartwychwstał i dał nam swojego Ducha. Jest ona darem, który pochodzi wprost od Boga.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: TK potwierdził kary dla osób modlących się pod klinikami aborcyjnymi

2024-05-08 20:12

[ TEMATY ]

aborcja

Hiszpania

Adobe Stock

Hiszpański Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obowiązująca od 2022 r. ustawa, która zabrania odwodzenia kobiet zamierzających dokonać aborcji od tego zamiaru jest zgodna z ustawą zasadniczą tego kraju. Sędziowie TK utrzymali tym samym kary dla osób, które m.in. modlą się pod klinikami aborcyjnymi za kobiety, które zamierzają przerwać ciążę. Ustawa uznawana przez wielu komentatorów i polityków za sprzeczną z zasadą swobody wypowiedzi oraz ograniczającą prawo do zgromadzeń została przyjęta przez Kongres Deputowanych, niższą izbę parlamentu Hiszpanii, w lutym 2022 r. Zgodnie z nią za próbę wpływania na kobietę planującą aborcję, aby donosiła ciążę przewidziane zostały kary od 3 do 12 miesięcy pozbawienia wolności.

W maju 2023 r. TK Hiszpanii orzekł, że obowiązująca ustawa aborcyjna jest zgodna z konstytucją. Jego sędziowie stwierdzili, że przerwanie ciąży może zostać przeprowadzone w sytuacji, kiedy nie dochodzi do przypadku zmuszania kobiety do aborcji. Orzeczenie TK w tej sprawie pojawiło się blisko 13 lat od skargi złożonej do tego organu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję