Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Audiencja Generalna

Kościół potrzebuje „geniuszu kobiecego”

Postać św. Hildegardy z Bingen - średniowiecznej mistyczki, pisarki oraz doradczyni biskupów i książąt - była tematem katechezy Benedykta XVI podczas audiencji ogólnej 1 września w Castel Gandolfo. Papież zapowiedział, że kilka najbliższych środowych spotkań z wiernymi poświęci cennej roli, jaką kobiety odgrywały i nadal odgrywają w Kościele.
Św. Hildegarda z Bingen żyła w latach 1098-1179. Pochodziła z rodziny arystokratycznej i od dziecka była przeznaczona do służby w Kościele. Jako przełożona klasztoru sprawiła, że zgłaszało się do niego coraz więcej młodych dziewcząt. Papież zaznaczył, że przyszła święta miała od dziecka wizje mistyczne. - Jak zawsze bywa w życiu prawdziwych mistyków, chciała podporządkować się władzy mądrych osób, aby rozeznać, czy nie były to złudzenia i czy pochodziły one od Boga - mówił Benedykt XVI. Zwracała się do jednego z największych autorytetów swoich czasów, św. Bernarda z Clairvaux, biskupa i papieża. Zauważył, że Hildegarda była wielką kobietą, która nie wahała się wyjść z klasztoru, aby - jako nieustraszona rozmówczyni - spotykać się z biskupami, władzami świeckimi i z samym cesarzem Fryderykiem Barbarossą. - Niech jej przykład wzbudzi również w naszych czasach w licznych kobietach pragnienie zaangażowania swego geniuszu w apostolskie dzieło Kościoła - dodał Ojciec Święty.

Program wizyty

Pielgrzymka do Wielkiej Brytanii

W dniach 16-19 września trwać będzie podróż apostolska Benedykta XVI do Wielkiej Brytanii, która obejmie następujące miasta: Edynburg, Glasgow, Londyn i Birmingham.
Ojciec Święty odleci z rzymskiego lotniska Ciampino 16 września rano. W Edynburgu spodziewany jest o godz. 10.30. Oficjalna ceremonia powitania rozpocznie się o godz. 11 w Pałacu Królewskim Holyroodhouse, po czym Papież złoży wizytę kurtuazyjną królowej Elżbiecie II. Po południu Papież uda się do Glasgow, gdzie o 17.15 rozpocznie się Msza św. pod jego przewodnictwem i z jego kazaniem. Wieczorem Benedykt XVI poleci do Londynu.
Dzień później w Kolegium Uniwersytetu Maryi Panny w londyńskiej dzielnicy Twickenham Ojciec Święty spotka się ze środowiskiem nauczycieli i wychowawców katolickich. O godz. 11.30 spotka się tam z przywódcami innych religii.
Na godz. 16 przewidziano wizytę kurtuazyjną Ojca Świętego u arcybiskupa Canterbury w Pałacu Lambeth, podczas której obaj zwierzchnicy religijni wygłoszą przemówienia. O godz. 17.10 w Westminster Hall (ratusz dzielnicy Westminster) rozpocznie się spotkanie Benedykta XVI z czołowymi przedstawicielami angielskiego społeczeństwa obywatelskiego, świata akademickiego, kulturalnego i przedsiębiorców oraz z korpusem dyplomatycznym i przywódcami religijnymi - Papież wygłosi do nich przemówienie. Na zakończenie tego dnia w anglikańskim Opactwie Westminsterskim (Westminster Abbey) o 18.15 rozpocznie się nabożeństwo ekumeniczne.
18 września Benedykt XVI spotka się o godz. 9 w Pałacu Arcybiskupim w Westminsterze kolejno z: premierem, wicepremierem, z przywódcą opozycji. O godz. 10 w katolickiej katedrze Przenajświętszej Krwi Naszego Pana Jezusa Chrystusa w Westminsterze rozpocznie się pontyfikalna Msza św. O godz. 17 Ojciec Święty odwiedzi dom rekolekcyjny św. Piotra, a na zakończenie tego dnia - o godz. 18.15 - w Hyde Parku rozpocznie się czuwanie modlitewne, poprzedzające niedzielną Mszę św., połączoną z beatyfikacją sługi Bożego kard. Johna Henry’ego Newmana.
19 września o godz. 10 w Parku Cofton rozpocznie się Msza św. beatyfikacyjna. Papież odleci do Rzymu ok. godz. 19.

Wywiad rzeka z papieżem

„Światło świata”

W najbliższym czasie na rynku księgarskim ukaże się kolejna książka - wywiad z Papieżem Benedyktem XVI. Jej roboczy tytuł to „La luce del mondo” (Światło świata). Będzie to trzeci już wywiad rzeka Petera Seewalda. Dwie pierwsze książki-wywiady tego niemieckiego dziennikarza z, wówczas jeszcze kardynałem, Josephem Ratzingerem: „Sól ziemi” (1996 r.) oraz „Bóg i świat - wiara i życie w naszych czasach” (2000 r.) okazały się wielkim sukcesem i zostały przetłumaczone na 25 języków świata, również na polski.
56-letni Seewald był dziennikarzem tygodnika „Der Spiegel”, potem „Stern”, a następnie magazynu gazety „Süddeutsche Zeitung”. U progu kariery dziennikarskiej przychylał się ku światopoglądowi komunistycznemu, deklarując się jako ateista. Jednak po przeprowadzeniu serii wywiadów z kard. Ratzingerem powrócił wraz z rodziną do Kościoła katolickiego. Od tego czasu łączą go bliskie związki z obecnym Papieżem.
Posiadaczem praw autorskich do książki jest watykańska oficyna Libreria Editrice Vaticana.

Na blogach piszą

Od dłuższego czasu przyglądam się działalności popularnego portalu internetowego Onet.pl i nieraz zastanawiam się, jakie wartości on propaguje? Na pewno nie wartości chrześcijańskie, ponieważ na witrynie od pewnego czasu ma miejsce nagonka, mająca na celu wykpić i ośmieszyć poszczególnych duchownych, wiernych i zjawiska związane z życiem Kościoła i katolików w Polsce.
Na innych portalach nie jest lepiej. Dlaczego w państwie, gdzie ok. 90 proc. społeczeństwa uznaje wartości chrześcijańskie jako podstawowe, najpopularniejszymi internetowymi portalami są te, które nie piszą o nich nic dobrego?
Pierwszy

Dziś krótko o strażakach. Polskich strażakach. Ostatnio głośno było o nich, gdy nasza ekipa udzielała pomocy w czasie wielkich pożarów w Rosji. I właśnie tu widzimy pojednanie między narodami, wzajemną, nieocenioną pomoc (Rosjanie pomagali nam przy powodzi). Nie trzeba więc sztucznych mów, stawiania pomników zbrodniarzom, nie trzeba klękać na kolanach. Wszystko to jest złe i nieskuteczne. Skuteczna jest zaś pomoc. Taka zwykła, ale jakże ważna. Polscy strażacy znakomicie spisali się w czasie misji gaszenia pożarów w Rosji. Ocalili dobytek, a może i życie wielu ludzi. Rosjanie, zwłaszcza z tamtego regionu, tego nie zapomną. Tak powinno być - narody powinny samo stanowić, ale jednocześnie wzajemnie sobie pomagać w trudnych chwilach.
Konslib

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej bezpieczeństwem. Historia pewnych objawień

2024-05-28 21:27

[ TEMATY ]

książka

objawienia

Mat.prasowy

Prywatne objawienia mogą mieć charakter proroczy i być cenną pomocą w lepszym zrozumieniu i życiu Ewangelią w określonym czasie - pisał papież Benedykt XVI w "Verbum Domini".

Matka Maleńkiego Nic

CZYTAJ DALEJ

Boże Ciało i wianki

Niedziela łowicka 21/2005

www.swietarodzina.pila.pl

Boże Ciało, zwane od czasów Soboru Watykańskiego II Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jest liturgicznym świętem wdzięczności za dar wiecznej obecności Jezusa na ziemi. Chrześcijanie od początków Kościoła zbierali się na łamaniu Chleba, sławiąc Boga ukrytego w ziemskim chlebie. Święto jest przedłużeniem Wielkiego Czwartku, czyli pamiątki ustanowienia Eucharystii. A z tego wynika, że uroczystość ta skryta jest w cieniu Golgoty, w misterium męki i śmierci Jezusa.

Historia święta Bożego Ciała sięga XIII wieku. W klasztorze w Mont Cornillon, w pobliżu Liege we Francji, przebywała zakonnica Julianna, która wielokrotnie miała wizję koła na wzór księżyca, a na nim widoczną plamę koloru czarnego. Nie rozumiała tego, więc zwróciła się do przełożonej. Gdy ta ją wyśmiała, Julianna zaczęła się modlić i pewnego razu usłyszała głos, oznajmiający, że czarny pas na tarczy księżyca oznacza brak osobnego święta ku czci Eucharystii, które ma umocnić wiarę, osłabioną przez różne herezje.
Władze kościelne sceptycznie odnosiły się do widzeń prostej Zakonnicy. Jednak kolejne niezwykłe wydarzenie dało im wiele do myślenia. W 1263 r. w Bolsenie, niedaleko Rzymu, kapłan odprawiający Mszę św. zaczął mieć wątpliwości, czy to możliwe, aby kruchy opłatek był Ciałem Pańskim. I oto, gdy nastąpił moment przełamania Hostii, zauważył, że sączy się z niej krew i spada na białe płótno korporału na ołtarzu. Papież Urban IV nie miał już wątpliwości, że to sam Bóg domaga się święta Eucharystii i rok po tym wydarzeniu wprowadził je w Rzymie, a papież Jan XXII (1334 r.) nakazał obchodzić je w całym Kościele. Do dziś korporał z plamami krwi znajduje się we wspaniałej katedrze w Orvieto, niedaleko Bolseny. Wybudowano ją specjalnie dla tej relikwii.
W Polsce po raz pierwszy święcono Boże Ciało w 1320 r., za biskupa Nankera, który przewodził diecezji krakowskiej. Nie było jednak jeszcze tak bogatych procesji, jak dziś. Dopiero wiek XVI przyniósł rozbudowane obchody święta Bożego Ciała, zwłaszcza w Krakowie, który był wówczas stolicą. Podczas procesji krakowskich prezentowały się proporce z orłami na szkarłacie, obecne było całe otoczenie dworu, szlachta, mieszczanie oraz prosty lud z podkrakowskich wsi.
W czasie procesji Bożego Ciała urządzano widowiska obrzędowe lub ściśle teatralne, aby przybliżyć ich uczestnikom różne aspekty obecności Eucharystii w życiu. Nasiliło się to zwłaszcza pod koniec XVI wieku, kiedy przechodzenie na protestantyzm znacznie się nasiliło i potrzebna była zachęta do oddania czci Eucharystii.
W okresie rozbiorów religijnemu charakterowi procesji Bożego Ciała przydano akcentów patriotycznych. Była to wówczas jedna z nielicznych okazji do zademonstrowania zaborcom żywej wiary. W procesjach niesiono prastare emblematy i proporce z polskimi godłami, świadczące o narodowej tożsamości.
Najpiękniej jednak Boże Ciało obchodzono na polskiej wsi, gdzie dekoracją są łąki, pola i zagajniki leśne. Procesje imponowały wspaniałością strojów asyst i wielką pobożnością prostego ludu, wyrażającego na swój sposób uwielbienie dla Eucharystii. Do dziś przetrwał zwyczaj zdobienia ołtarzy zielonymi drzewami brzóz i polnymi kwiatami. Kiedyś nawet drogi wyścielano tatarakiem. Do dziś bielanki sypią też przed kroczącym z monstrancją kapłanem kolorowe płatki róż i innych kwiatów.
Boże Ciało to również dzień święcenia wianków z wonnych ziół, młodych gałązek drzew i kwiatów polnych. Wieniec w starych pojęciach Słowian był godłem cnoty, symbolem dziewictwa i plonu. Wianki z ruty i kwiatów mogły nosić na głowach tylko dziewczęta.
Na wsiach wierzono, że poświęcone wianki, powieszone na ścianie chaty, odpędzają pioruny, chronią przed gradem, powodzią i ogniem. Dymem ze spalonych wianków okadzano krowy, wyganiane po raz pierwszy na pastwisko. Zioła z wianków stosowano też jako lekarstwo na różne choroby.
Gdzieniegdzie do poświęconych wianków dodawano paski papieru, z wypisanymi słowami czterech Ewangelii. Paski te zakopywano następnie w czterech rogach pola, dla zabezpieczenia przed wszelkim złem.
Dziś Boże Ciało to jedna z niewielu już okazji, aby przyodziać najpiękniejszy strój świąteczny - strój ludowy. W Łowickiem tego dnia robi się tęczowo od łowickich pasiaków. Kto wie, czy stroje ludowe zachowałyby się do dziś, gdyby nie możliwość ich zaprezentowania podczas uroczystości kościelnych. Chwała zatem i wielkie dzięki tym duszpasterzom, którzy kładą nacisk, aby asysty procesyjne występowały w regionalnych strojach. Dzięki temu procesje Bożego Ciała są jeszcze wspanialsze, okazalsze, barwniejsze. Ukazują różnorodność bogactwa sztuki ludowej i oby tak było jak najdłużej.
W ostatni czwartek oktawy Bożego Ciała, oprócz święcenia wianków z ziół i kwiatów, szczególnym ceremoniałem w naszych świątyniach jest błogosławieństwo małych dzieci. Kościoły wypełniają się najmłodszymi, często także niemowlętami, by i na nich spłynęło błogosławieństwo Boże. Wszak sam Pan Jezus mówił: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im, do takich bowiem należy królestwo Boże. Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego” (Mk 10, 13-15).

CZYTAJ DALEJ

Znów mogą cieszyć się własną świątynią

2024-05-30 11:59

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Lutol Suchy

poświęcenie kościoła

Katarzyna Krawcewicz

Obrzęd namaszczenia ołtarza

Obrzęd namaszczenia ołtarza

Pięć lat temu, dokładnie w uroczystość Bożego Ciała, mieszkańcy Lutola Suchego przeżyli wielką tragedię – pożar kościoła. 29 maja 2024 bp Tadeusz Lityński poświęcił odbudowaną świątynię.

Tak szybka odbudowa kościoła możliwa była dzięki wielkiej determinacji mieszkańców, a także wsparciu wielu darczyńców, nie tylko z diecezji, ale i całej Polski, a nawet zagranicy. Z pomocą przyszły instytucje, organizacje i przedsiębiorstwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję