Reklama

Kościół

W Rzymie zaprezentowano książkę „Moje lata z Janem Pawłem II. Notatki osobiste – Joaquín Navarro-Valls”

„Osoba wielkiego człowieczeństwa i niezwykłej głębi duchowej, profesjonalista obdarzony wyjątkowymi zaletami, kompetentny i ceniony mówca, Joaquin Navarro-Valls wyróżniał się ze względu na jego oddanie Stolicy Apostolskiej, a przede wszystkim na głębokie zrozumienie w stosunkach z papieżem Wojtyłą, któremu towarzyszył z wyrzeczeniem w radosnych i bolesnych chwilach jego posługi Piotrowej”.

[ TEMATY ]

książka

św. Jan Paweł II

Włodzimierz Rędzioch

Tak pisał kardynał Sekretarz Stanu Pietro Parolin w pozdrowieniu skierowanym do organizatorów i uczestników prezentacji włoskiego wydania książki „Moje lata z Janem Pawłem II. Notatki osobiste – Joaquín Navarro-Valls”, która odbyła się 5 czerwca, o godz. 17 w auli Papieskiego Uniwersytetu Świętego Krzyża w Rzymie.

„Lektura osobistych zapisków człowieka, który przez ponad dwadzieścia lat był rzecznikiem Stolicy Apostolskiej – pisze kard. Parolin - nie tylko pozwala poznać nieznane aspekty wydarzeń historycznych dotyczących Kościoła i życia umiłowanego Papieża Polaka, lecz pomaga odkryć lepiej jego duchowość i świętość”. Wśród charakterystycznych „rysów” Jana Pawła II, które wyłaniają się z tekstu, Sekretarz Stanu wymienia: „odwoływanie się do ludzkiego sumienia, uciekanie się do modlitwy i apostolska odwaga, z jaką stawiał czoła niewygodnym i trudnym sytuacjom”.

Życzeniem Sekretarza Stanu jest, aby czytelnicy „oprócz czerpania przyjemności z opowieści o ziemskim życiu Kościoła, nawet w jego bardziej codziennych i osobistych aspektach, mogli wyciągnąć z lektury lekcje na temat złożonego momentu historycznego, który przeżywamy”.

Włodzimierz Rędzioch

W prezentacji książki, którą moderowała dziennikarka Valentina Alazraki, wzięli udział Giovanni Grasso, rzecznik prasowy Prezydenta Republiki Włoch, ks. Federico Lombardi SJ, Prezes Fundacji Josepha Ratzingera, dawny dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Lina Petri z Fundacji Watykańskiej Jana Pawła I, dawna współpracowniczka Navarro-Vallsa, Francesco Rutelli, były burmistrz Rzymu (kierował administracją miejska w latach Wielkiego Jubileuszu Roku 2000), oraz prof. Diego Contreras, który zredagował książkę.

Jak stwierdził prof. Contrearas „Navarro-Valls starał się wykonywać swoją pracę jak najlepiej, wspierać Jana Pawła II, choć miał świadomość, że Papież nie potrzebuje jego pomocy, bo miał dar komunikowania. Ale jego stosunki z Ojcem Świętym wykraczały poza formalne relacje między podwładnym a jego szefem. Navarro-Valls podziwiał Jana Pawła II a podziw ten rósł w miarę, jak go lepiej poznawał”.

Reklama

Na prezentację książki przybyli dawni współpracownicy Navarro-Vallsa oraz obecni pracownicy Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, liczni dziennikarze akredytowani przy Watykanie, przedstawiciele środowisk akademickich i kościelnych Rzymu; na prezentację przybył także ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, Adam Kwiatkowski. Dla mnie była to też okazja do spotkania z wieloma kolegami dziennikarzami – była wśród nich nestorka watykanistów Valentina Alazraki, oraz z przyjaciółmi z Opus Dei.

Książka ze wspomnieniami rzecznika Papieża ukazuje się w czterdziestą 45. rocznicę wyboru Jana Pawła II i należy mieć nadzieję, że jak najszybciej będzie również opublikowana po polsku.

Włodzimierz Rędzioch

2023-06-06 16:39

Ocena: +5 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krawiec szat Bożych

[ TEMATY ]

książka

Tyranowski Jan

pl.wikipedia.org

Jan Tyranowski, 1901–1947

Jan Tyranowski, 1901–1947

Jan Tyranowski, 1901–1947

Nie można zacząć inaczej, jak od poniższego cytatu. Jest krótki, ale mówi wszystko, choć nie podaje nic z tego, co wypełnia biogramy ludzi wielkich i małych. Żadnych dat, żadnych wydarzeń. Ot… spotkanie i wejście w głąb. „Spotkałem człowieka świeckiego, Jana Tyranowskiego, który był prawdziwym mistykiem. Człowiek ten, którego uważam osobiście za świętego, wprowadził mnie na trop wielkiej mistyki hiszpańskiej, a zwłaszcza św. Jana od Krzyża…” To słowa Jana Pawła II, który u Tyranowskiego – krawca z zawodu – był czeladnikiem w rzemiośle ducha. Bo ów człowiek był przekonany, że życie duchowe jest jak profesja, którą trzeba doskonale opanować. A gdy zda się egzamin mistrzowski, wtedy Bóg może (choć nie musi) zrobić z człowieka artystę. Czyli mistyka. Uczynił tak i z Tyranowskim, i z Wojtyłą.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Ojca Pio

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

"Głos Ojca Pio"

Nowenna do św. Ojca Pio odmawiana między 14 a 22 września.

Dzień 1

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa, Pismo święte i… planszówki

2023-09-24 07:44

[ TEMATY ]

oaza

Ruch Światło‑Życie

Szprotawa

Lubuska Oaza

ks. Tomasz Dragańczuk

Wspólnota oazowa w Szprotawie to miejsce, w którym jest czas i na modlitwę, i na dobrą zabawę. Ostatnie spotkanie było mocno planszówkowe – na stół wjechała popularna Sagrada.

- Tak naprawdę dopiero teraz na poważnie ruszyliśmy z formacją w nowym roku. A ogromną radością było powiększenie się naszej wspólnoty o nowe osoby – mówi moderator ks. Tomasz Dragańczuk. - Na ostatnim spotkaniu rozmawialiśmy o tym, co to jest oaza. Mogliśmy przy tej okazji przyjrzeć się temu ,jak bardzo Ruch Światło-Życie jest różnorodny, w końcu w salce były osoby, które kiedyś uczestniczyły w spotkania Oazy Dzieci Bożych, studenci, animator po pełnej formacji, przygotowujący się już do „trójki” i ksiądz z Unii Kapłanów Chrystusa Sługi.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję