Reklama

Franciszek

Watykan: opublikowano program papieskiej pielgrzymki do Portugalii z okazji Światowych Dni Młodzieży

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej opublikowało program podróży apostolskiej papieża Franciszka do Portugalii z okazji XXXVII Światowych Dni Młodzieży w dniach 2-6 Sierpnia 2023 r.

[ TEMATY ]

ŚDM

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Środa, 2 sierpnia 2023 r.

RZYM - LIZBONA

07.50 - Wylot samolotem z międzynarodowego lotniska Rzym/Fiumicino do Lizbony.

10.00 - Przylot do bazy lotniczej Figo Maduro w Lizbonie.

10.00 - Powitanie oficjalne.

10.45 - Ceremonia powitalna przy głównym wejściu do „Palácio Nacional de Belém” [pl. Narodowy Pałac Betlejemski)] - oficjalnej siedzibie prezydentów Portugalii.

11. 15 - Wizyta kurtuazyjna u prezydenta Republiki w „Palácio Nacional de Belém”.

12.15 - Spotkanie z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego w Centrum Kulturalnym Belém - przemówienie Ojca Świętego.

16.45 - Spotkanie z premierem w Nuncjaturze Apostolskiej.

17.30 - Nieszpory z biskupami, księżmi, diakonami, osobami konsekrowanymi, seminarzystami i pracownikami duszpasterskim w „Mosteiro dos Jerónimos” [pl. Klasztor Hieronimitów] - homilia Ojca Świętego.

Czwartek, 3 sierpnia 2023 r.

LIZBONA - CASCAIS - LIZBONA

09.00 - Spotkanie ze studentami Portugalskiego Uniwersytetu Katolickiego - przemówienie Ojca Świętego.

10.40 - Spotkanie z młodzieżą ze Scholas Occurentes w siedzibie Scholas Occurentes w Cascais - pozdrowienie Ojca Świętego.

17.45 Uroczystość powitana w „Parque Eduardo VII” [pl. Park Edwarda VII ] - przemówienie Ojca Świętego.

Piątek, 4 sierpnia 2023 r.

LIZBONA

09. 00 - Ojciec Święty będzie sprawował Sakrament Pojednania z niektórymi młodymi w „Praça do Império” [pl. Plac Imperium].

09.45 - Spotkanie z przedstawicielami ośrodków pomocy i ośrodków charytatywnych w „Centro Paroquial de Serafina” [pl. Ośrodek parafialny Serafina] - przemówienie Ojca Świętego.

12.00 - Obiad z młodymi w Nuncjaturze Apostolskiej.

18.00 - Droga Krzyżowa z Młodzieżą w „Parque Eduardo VII” - przemówienie Ojca Świętego.

Sobota, 5 sierpnia 2023 r.

LIZBONA - FATIMA - LIZBONA

08.00 - Wylot helikopterem z bazy lotniczej Figo Maduro w Lizbonie do Fatimy.

08.50 - Przylot na stadion w Fatimie.

Reklama

09.30 - Modlitwa Różańca Świętego z młodymi chorymi w Kaplicy Objawień Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej -przemówienie i modlitwa Ojca Świętego.

11.00 - Odlot helikopterem ze stadionu w Fatimie do Lizbony.

11.50 - Przylot do bazy lotniczej Figo Maduro w Lizbonie.

18.00 - Spotkanie prywatne z członkami Towarzystwa Jezusowego w „Kolegium św. Jana de Brito”.

20.45 - Czuwanie z młodzieżą w „Parque Tejo” [pl. Park Tagu] - przemówienie Ojca Świętego.

Niedziela, 6 sierpnia 2023 r.

LIZBONA - RZYM

09.00 - Msza święta z okazji Światowych Dni Młodzieży w „Parque Tejo” - homilia Ojca Świętego.

Anioł Pański

16.30 - Spotkanie z wolontariuszami ŚDM na „Passeio marítimo” [pl. Promenadzie nadmorskiej] w Algés - przemówienie Ojca Świętego.

17.50 - Ceremonia pożegnalna w bazie lotniczej Figo Maduro w Lizbonie.

18.15 - Odlot samolotem z bazy lotniczej Figo Maduro w Lizbonie do Rzymu.

22.15 - Przylot na międzynarodowe lotnisko Rzym/Fiumicino.

W Portugali obowiązuje czas zachodnioeuropejski, to znaczy czas Greewnich – to znaczy, że kiedy w Warszawie (i Rzymie) jest godzina 12.00, to w Lizbonie jest godzina 11.00.

2023-06-06 13:59

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezapomniany entuzjazm

Niedziela Ogólnopolska 33/2021, str. 3

[ TEMATY ]

ŚDM

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

Wyznawanie i manifestowanie wiary zawsze jednoczy ludzi i tworzy wspólnotę.

Do entuzjazmu potrzebne są wielki ideał i wielkie serce. Chrześcijaństwo ma najbardziej wzniosły ideał: zdobyć szczęście wieczne, nieśmiertelność. Ideałowi potrzebne jest jednak wielkie serce. Jeżeli znajdzie takie serce, to przyciągnie je ku sobie. Jeśli nie znajdzie, to je przygotuje. Wiara chrześcijanina nie jest ani luksusem, ani zajęciem dla walczących z wolnym czasem. To nie jest schronisko dla rozczarowanych, mięczaków czy abnegatów. Chrześcijaństwo jest jedynym „programem odmładzania”, który dotąd zawsze zdawał egzamin. To szkoła wymagająca wysiłku. Uczymy się w niej wierzyć w rzeczy niewidzialne, spodziewać się rzeczy niemożliwych i kochać rzeczy niepojęte. Uczymy się umiejętności zdobywania bez odbierania, samodyscypliny bez przymusu, uczymy się tężyzny ducha, aby móc opanować duchową sklerozę i wyleczyć moralny reumatyzm. Tak... chrześcijaństwo jest wyjątkową szkołą – szkołą entuzjazmu, który bierze się z wiary. Prymusami w tej szkole są święci, wśród których nie znajdziemy ludzi smutnych, melancholicznych czy zniechęconych... W tej szkole jeżeli się czegoś wyrzekamy, to nie z tchórzostwa, lecz z wielkoduszności. Przeciwności nie zniechęcają, ale mobilizują. Wiara to przecież odwaga wśród przeciwieństw.

CZYTAJ DALEJ

Ojciec Pio, dziecko z Pietrelciny

Niedziela Ogólnopolska 38/2014, str. 28-29

[ TEMATY ]

O. Pio

Commons.wikimedia.org

– Francesco! Francesco! – głos Marii Giuseppy odbijał się od niskich kamiennych domków przy ul. Vico Storto Valle w Pietrelcinie. Ale chłopca nigdzie nie było widać, mały urwis znów gdzieś przepadł. Może jest w kościele albo na pastwisku w Piana Romana? A tu kabaczki stygną i ciecierzyca na stole. W całym domu pachnie peperonatą. – Francesco!

Włoskie małżeństwo – rodzice Ojca Pio

CZYTAJ DALEJ

Jest Ktoś, kto na Ciebie patrzy z miłością

2023-09-23 22:32

Marzena Cyfert

Spotkanie młodych na Ślęży

Spotkanie młodych na Ślęży

Za nami doroczne spotkanie młodzieży na Ślęży. Ok. 500 młodych ludzi modliło się na szczycie góry, adorując Pana Jezusa i biorąc udział w koncelebrowanej Eucharystii pod przewodnictwem bp. Macieja Małygi.

W homilii ksiądz biskup podkreślił, że Pan Jezus zaprasza nas wszystkich do słuchania i że daje nam naprawdę dobre słowa, które rozświetlą nasze życie. Nawiązując do fragmentu Ewangelii o Przemienieniu na Górze Tabor, biskup Maciej mówił: – Pan nas zaprasza do życia w świetle i do odwagi. Światłość i odwaga. Tak chcemy odczytać dzisiejsze słowo Boże. Gdy myślę o dzisiejszej Ewangelii, to ciągle przychodzą mi na myśl słowa Ojca Świętego Franciszka, które skierował do młodzieży podczas Światowego Dnia Młodzieży w Lizbonie. Papież dużo mówił o świetle w naszym życiu. Nam o to chodzi, o życie, które jest napełnione światłem. I nie tylko takim światłem płynącym z monitorów, w które często się wpatrujemy, czy z telefonów, ale o światło, które naprawdę nas przemieni. Przemieni nasze relacje w rodzinie, relacje z przyjaciółmi, napełni to, co się dzieje w naszej szkole, pomoże inaczej popatrzeć na naszą osobistą przyszłość i przyszłość Kościoła czy świata. I takie światło naprawdę jest – mówił ksiądz biskup i postawił pytanie: Jak je spotkać?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję