Reklama

W diecezjach

Kalisz: bp Bryl wręczył neoprezbiterom dekrety kierujące na pierwsze parafie

Biskup kaliski Damian Bryl wręczył nowo wyświęconym kapłanom dekrety kierujące na pierwsze parafie. Neoprezbiterzy przyjęli święcenia kapłańskie 25 maja w kaliskiej katedrze.

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

zmiany kapłańskie 2023

diecezja.kalisz.pl

Po odmówieniu Koronki do Miłosierdzia Bożego bp Damian Bryl wyraził radość, że Kościół kaliski wzbogacił się o dwóch kapłanów. - Ufam, że droga, którą rozpoznaliście i idziecie jest dla was źródłem szczęścia i radości. Cieszymy się, że jesteście, że Pan Bóg dotknął was swoją łaską, darem kapłaństwa. Teraz rozeznajemy jak możecie tym darem służyć naszemu Kościołowi – mówił biskup kaliski.

Zaprosił neoprezbiterów, aby z otwartym sercem podjęli służbę w parafiach. - Chciałbym bracia, żeby było w was pragnienie służenia Kościołowi w naszej diecezji. Chciałbym, żebyście z otwartym sercem podjęli te miejsca, które dla was przygotowaliśmy, żebyście je przyjęli i pokochali – zaznaczył duchowny.

Zachęcał księży, aby razem z proboszczem i wspólnotą parafialną budowali Boże Królestwo.

- Proszę módlcie się, abyście umieli kochać tych ludzi, do których będziecie posłani, żebyście z jednej strony przyjęli i pokochali tych ludzi, a z drugie strony uszanowali drogę, którą przeszli przed wami. Tam ludzie modlili się i modlą od wieków, uszanujcie to. Bądźcie dobrymi współpracownikami księży proboszczów, ale też twórzcie wokół siebie współpracowników, bo zawsze razem trzeba budować Boże Królestwo. Ruszajcie z nadzieją do przodu – powiedział bp Bryl.

Po wręczeniu dekretów biskup udzielił neoprezbiterom pasterskiego błogosławieństwa.

Ks. Adrian Albert został skierowany na wikariusza do parafii Narodzenia NMP w Chełmcach, a ks. Mateusz Zimorski do parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Sycowie.

Ks. Adrian Albert podkreśla, że będzie chciał jak najlepiej służyć wiernym. - Kapłan powinien przede wszystkim być specjalistą od kontaktu ludzi z Panem Bogiem. Warto również poznawać swoje talenty, aby móc je jak najowocniej wykorzystać w pracy duszpasterskiej. Lubię pracę z młodzieżą, a zwłaszcza z ministrantami. To właśnie we wspólnotach ministranckich rodzi się najwięcej powołań kapłańskich – stwierdził.

Reklama

Podobnie uważa ks. Mateusz Zimorski. – Nie da się być „od wszystkiego”, ale jeżeli ktoś o coś księdza prosi lub proponuje, np. udział w jakiejś grupie duszpasterskiej lub czymkolwiek,

to nie powinno się odmawiać, ale właśnie spróbować jakoś zawsze pomóc - zaznaczył.

2023-06-06 13:49

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja zielonogórsko-gorzowska: zmiany personalne kapłanów

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany kapłanów

Katarzyna Krawcewicz

We wtorek 21 czerwca bp Tadeusz Lityński wręczył dekrety tym księżom, którzy w okresie wakacyjnym zmieniają placówkę duszpasterską.

Poniżej publikujemy listę tegorocznych zmian personalnych w diecezji. Proboszczowie i administratorzy parafii obejmują urząd 1 sierpnia, natomiast wikariusze parafialni – 25 sierpnia. Terminy zmian odbiegające od wyżej podanych wskazano w nawiasach. Zmiany w parafiach prowadzonych przez zgromadzenia zakonne uwzględnione są według stanu na dzień publikacji.

CZYTAJ DALEJ

Jeden z bohaterów siatkarskich Mistrzostw Europy przekazał swój złoty medal rodzinnej parafii!

2023-09-22 12:23

[ TEMATY ]

sport

świadectwo

Archiwum Parafii

Łukasz Kaczmarek, jeden z bohaterów siatkarskich Mistrzostw Europy, przekazał swój złoty medal swojej rodzinnej parafii - bazylice św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie, jako "wotum wdzięczności za to ile modlitwy jest przekazywane" - przekazała na swoim profilu Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

"Bazylika pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela w Krotoszynie jest dla mnie szczególnym miejscem." - napisał Łukasz Kaczmarek.

CZYTAJ DALEJ

Jest Ktoś, kto na Ciebie patrzy z miłością

2023-09-23 22:32

Marzena Cyfert

Spotkanie młodych na Ślęży

Spotkanie młodych na Ślęży

Za nami doroczne spotkanie młodzieży na Ślęży. Ok. 500 młodych ludzi modliło się na szczycie góry, adorując Pana Jezusa i biorąc udział w koncelebrowanej Eucharystii pod przewodnictwem bp. Macieja Małygi.

W homilii ksiądz biskup podkreślił, że Pan Jezus zaprasza nas wszystkich do słuchania i że daje nam naprawdę dobre słowa, które rozświetlą nasze życie. Nawiązując do fragmentu Ewangelii o Przemienieniu na Górze Tabor, biskup Maciej mówił: – Pan nas zaprasza do życia w świetle i do odwagi. Światłość i odwaga. Tak chcemy odczytać dzisiejsze słowo Boże. Gdy myślę o dzisiejszej Ewangelii, to ciągle przychodzą mi na myśl słowa Ojca Świętego Franciszka, które skierował do młodzieży podczas Światowego Dnia Młodzieży w Lizbonie. Papież dużo mówił o świetle w naszym życiu. Nam o to chodzi, o życie, które jest napełnione światłem. I nie tylko takim światłem płynącym z monitorów, w które często się wpatrujemy, czy z telefonów, ale o światło, które naprawdę nas przemieni. Przemieni nasze relacje w rodzinie, relacje z przyjaciółmi, napełni to, co się dzieje w naszej szkole, pomoże inaczej popatrzeć na naszą osobistą przyszłość i przyszłość Kościoła czy świata. I takie światło naprawdę jest – mówił ksiądz biskup i postawił pytanie: Jak je spotkać?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję