Reklama

Niedziela Rzeszowska

Rocznicowe ekslibrisy

Przed dziesięcioma laty diecezja rzeszowska przeżywała koronację łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Królowej Świata – Opiekunki Ludzkich Dróg w Sokołowie Małopolskim.

2023-05-23 23:27

Małgorzata Kwolek

Ekslibris Koronacja

Ekslibris Koronacja

Przeżywany w bieżącym roku jubileusz celebrowany jest nie tylko na płaszczyźnie modlitewnej, ale także artystycznej. Jeden z przejawów tego stanowił Ogólnopolski Konkurs na Ekslibris zorganizowany przez Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Sokołowie Małopolskim. Celem 14. edycji przedsięwzięcia było m.in. uczczenie 10. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Sokołowskiej.

Ogółem na konkurs wpłynęły 73 prace 54 autorów. Rozstrzygnięcie odbyło się 9 maja br. Komisja konkursowa przyznała łącznie 15 nagród i 9 wyróżnień.

W kategorii dzieci młodszych nagrodzono: Ninę Szczepanik z Trzebosi i Zofię Świerat z Kamienia Prusiny. Spośród dzieci starszych na nagrody zasłużyli: Mateusz Ożóg, Martyna Skomro, Milena Dec i Milena Koziarz z Sokołowa oraz Julia Gwóźdź z Kamienia Prusiny. Wyróżniono też prace: Magdaleny Różańskiej, Kingi Haller, Zofii Dec, Michaliny Budy i Kacpra Rzeszutka z Sokołowa oraz Michała Januszewskiego z Kamienia Prusiny.

W kategorii młodzieży nagrody przyznano: Brygidzie Dec i Katarzynie Kozioł, a wyróżnienia: Zuzannie Ożóg, Bartoszowi Niziołowi i Simone Mastellone (wszyscy reprezentowali sokołowską szkołę średnią). Z grona dorosłych uczestników nagrodami I uhonorowano: Katarzynę Śliż z Nienadówki, a także Teresę Matułę, Małgorzatę Kwolek i Annę Koziarz z Sokołowa, zaś nagrodami II: Beatę Przedpełską z Warszawy i Rajmunda Aszkowskiego z Zielonej Góry.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Stanisław Gądecki: Głoszenie Ewangelii oznacza dziś osobiste świadectwo

2023-06-06 09:06

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich/Niedziela

Arcybiskup Stanisław Gądecki

Arcybiskup Stanisław Gądecki

Przewodniczący Konferencji Episkopatu w wywiadzie dla KAI z okazji 50-lecia święceń kapłańskich, mówi o swej kapłańskiej drodze i wymienia najważniejszych mistrzów, którzy go ukształtowali. Opowiada o swym zaangażowaniu w dialog z judaizmem oraz podaje zasady na jakich winien być oparty dialog Kościoła ze światem, definiuje miejsce Kościoła w państwie demokratycznym, zastanawia się jakie są przyczyny obecnych sytuacji kryzysowych w Kościele, dzieli się obawami co do Synodu o synodalności i zapowiada tegoroczne obchody Zbrodni Wołyńskiej, którym będzie towarzyszyć orędzie Kościołów z Polski i Ukrainy wzywające do wzajemnego przebaczenia i pojednania.

A oto pełen tekst rozmowy:

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Prof. Filipiak: Idziemy pod prąd światowym tendencjom w walce z paleniem

2023-06-06 14:05

[ TEMATY ]

papieros

Adobe.Stock

Ministerstwo Zdrowia zamierza zakazać sprzedaży mentolowych e-papierosów i wkładów do podgrzewaczy tytoniu, informuje „Super Express”. Według dziennika rząd chce przypieczętować zakaz w ustawie refundacyjnej. Przepis ma wejść w życie jesienią tego roku. Tylko z podgrzewaczy tytoniu korzysta blisko 2 mln polskich konsumentów, a warianty mentolowe kupuje 70-80% z nich.

Jak wynika z raportu Polskiej Akademii Nauk, palenie papierosów deklaruje 28,8% dorosłych w polskiej populacji, czyli ponad 8 mln osób. Odsetek palaczy w ostatnich 2 latach wzrósł o 3 pkt. proc.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję