Reklama

Wiadomości

Rzecznik Praw Dziecka: Ponad 60 tys. połączeń do Dziecięcego Telefonu Zaufania w 2022 roku

Ponad 60 tys. połączeń telefonicznych i czatów internetowych odebrano w ubiegłym roku w Dziecięcym Telefonie Zaufania - poinformował we wtorek Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Zaapelował o popularyzowanie informacji o telefonach zaufania.

[ TEMATY ]

rodzina

Adobe Stock

Rzecznik Praw Dziecka wziął we wtorek udział w oficjalnym otwarciu Mokotowskiego Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży w Warszawie.

Pawlak mówił, że z perspektywy RPD centrum to kolejny punkt na mapie, w którym udzielana jest pomoc dzieciom. Stwierdził, że Dziecięcy Telefon Zaufania to "taka poradnia pierwszego kontaktu".

Podsumowując działalność tego telefonu w ubiegłym roku mówił, że skala telefonów i czatów internetowych to ponad 60 tys. "Dobra wiadomość jest taka, że dzieci i młodzież do nas dzwonią, że szukają tej pomocy" - mówił. Dodał, że następnym krokiem jest współpraca z Instytutem Psychiatrii i Neurologii, z placówkami środowiskowymi.

Pokazał też na konferencji ulotkę otwartego we wtorek centrum, na którym znajduje się numer telefonu do tej placówki, a także numer Dziecięcego Telefonu Zaufania.

"Bardzo prosimy o to, aby propagować wiedzę i informację o telefonach zaufania, bo to jest pierwszy etap, pierwsza nasza okazja do pokazania wrażliwości na sprawy dzieci, bo pewnymi oczywistościami jest to, że przez pandemię dzieci poniosły różnego rodzaju krzywdy, szkody. Sama izolacja dla większego dobra, dla ratowania życia zdrowia ogólnego, społecznego, spowodowała właśnie zachwianie zdrowia psychicznego" - mówił.

Uszczegóławiając ubiegłoroczne dane, rzecznik powiedział, że samych telefonów było ponad 50 tys., a czatów niemal 10 tys., dziennie - jak mówił - to ponad 120-130 połączeń. Dlatego - jak podkreślał - tak ważne jest przypominanie o numerze Dziecięcego Telefonu Zaufania.

Pytany o działania skierowane do małych dzieci, które nie potrafią skorzystać z telefonu, a doświadczają przemocy od swoich bliskich dorosłych, mówił, że nieustannie prowadzone są kampanie dotyczące przeciwdziałania krzywdzeniu dzieci. Wskazał, ze sam uczestniczy w działaniach wielu podmiotów, a w swoim biurze prowadzi badania dotyczące najtrudniejszych sytuacji. Dodał, że informację roczną przedstawi za kilka dni w Sejmie i w Senacie.

Reklama

Mówiąc o trudniejszych przypadkach wymienił przemoc rówieśniczą. "To jest przejaw zachowań nie tylko młodych ludzi, przecież oni czerpią wzorce od nas dorosłych" - powiedział.

Zaapelował też, aby nie rozpowszechniać filmików, bo młodzieży, która znęca się nad swoimi kolegami i koleżankami, często na tym zależy.

Jeśli chodzi o najmłodsze dzieci i te najtrudniejsze przypadki rzecznik mówił, że "w wielu miejscach w Polsce ciągle jest znieczulica wobec tego, kim jest dziecko i w jaki sposób należy z nim postępować".

"Apeluję o to, żebyśmy byli wrażliwi na to, co się dzieje wokół nas, w sąsiedztwie, u kolegów, często w rodzinie. Nie możemy pozostawać obojętni" - podkreślił.

Pod numerem Dziecięcego Telefonu Zaufania - 800 12 12 12 - przez całą dobę każdego dnia tygodnia dyżurują eksperci, którzy pomagają dzieciom i młodzieży. Można z nimi porozmawiać także w językach ukraińskim i rosyjskim. Telefon oraz czat są darmowe. Pod ten numer mogą także zadzwonić osoby dorosłe, aby zgłosić problemy najmłodszych. (PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

2023-03-28 14:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prawda o rodzinie

[ TEMATY ]

rodzina

edukacja

Zbigniew Burda

XI Ogólnopolski Kongres Nauczycieli Wychowania do Życia w Rodzinie trwa w dniach 18-19 kwietnia pod honorowym patronatem ministra edukacji i nauki.

Pierwszego dnia zorganizowano seminarium w formie hybrydowej dla nauczycieli konsultantów i doradców metodycznych, którzy zajmują się wychowaniem prorodzinnym w ośrodkach doskonalenia nauczycieli. Drugiego dnia zaplanowano konferencję on-line dla nauczycieli. Gościem spotkania był Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki. Wzorem lat ubiegłych kongres odbywa się w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Prokuratura Krajowa: wyrok TSUE niezgodny z traktatami UE, nie do pogodzenia z pierwszeństwem Konstytucji RP

2023-06-05 17:39

[ TEMATY ]

TSUE

Adobe.Stock.pl

Poniedziałkowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE jest niezgodny z traktatami Unii Europejskiej i Konstytucją RP; jest nie do pogodzenia z zasadą pierwszeństwa obowiązywania polskiej konstytucji - oceniła Prokuratura Krajowa.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w ogłoszonym w poniedziałek wyroku uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza prawo UE. Europejski Trybunał tym samym uwzględnił skargę Komisji Europejskiej, wniesioną w kwietniu 2021 r. KE zarzucała Polsce, że nowelizacja prawa o ustroju sądów powszechnych, ustawy o SN i niektórych innych ustaw z 2019 roku naruszają prawo UE.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Filipiak: Idziemy pod prąd światowym tendencjom w walce z paleniem

2023-06-06 14:05

[ TEMATY ]

papieros

Adobe.Stock

Ministerstwo Zdrowia zamierza zakazać sprzedaży mentolowych e-papierosów i wkładów do podgrzewaczy tytoniu, informuje „Super Express”. Według dziennika rząd chce przypieczętować zakaz w ustawie refundacyjnej. Przepis ma wejść w życie jesienią tego roku. Tylko z podgrzewaczy tytoniu korzysta blisko 2 mln polskich konsumentów, a warianty mentolowe kupuje 70-80% z nich.

Jak wynika z raportu Polskiej Akademii Nauk, palenie papierosów deklaruje 28,8% dorosłych w polskiej populacji, czyli ponad 8 mln osób. Odsetek palaczy w ostatnich 2 latach wzrósł o 3 pkt. proc.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję