Reklama

Polska

Abp Gądecki: nie może być miłości bez służby

Bez służby jednych drugim miłość jawi się jako piękne słowo, które nie ma pokrycia w rzeczywistości. Nie może być miłości bez służby, ale też nie może być służby bez miłości – mówił podczas Mszy św. Wieczerzy Pańskiej abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w liturgicznym geście w Wielki Czwartek obmył stopy dwunastu mężczyznom w katedrze poznańskiej.

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

BOŻENA SZTAJNER

W homilii abp Gądecki skupił się na temacie paschy Mojżesza, paschy Jezusa i paschy chrześcijanina.
Metropolita poznański przypomniał gest umycia przez Jezusa nóg uczniom, który był nieoczekiwany i niezwykły, wyrażał bowiem postawę bezgranicznej pokory. „Ten prosty gest służby i uniżenia nabiera niezwykłej wymowy, syntetyzuje całe Jego życie i posłannictwo” – mówił abp Gądecki.
Metropolita poznański zauważył też, że pascha chrześcijan dokonuje się we chrzcie, w codziennym umieraniu dla grzechy i powstawaniu do nowego życia, i wreszcie w fizycznej śmierci i cielesnym zmartwychwstaniu, a Jezus swoim przykładem zobowiązuje nas do przyjęcia postawy służebnej.
„Służba wyzuta z miłości łatwo przynosi zgorzknienie i poczucie frustracji. Miłość i służba idą razem, trzeba miłować służąc i służyć miłując, taka jest nauka płynąca dla nas z Ostatniej Wieczerzy” – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Abp Gądecki zauważył, że Ewangelia zachęca nas do pochylenia się nad drugim człowiekiem, do przyjęcia nowego przykazania Jezusa, nowej logiki, tak różnej od logiki świata. „Miłość służebna domaga się rezygnacji ze sztywnej, 'wyprostowanej' postawy wobec drugiego człowieka, a prowadzi do przyjęcia postawy Jezusowej, pochylenia się przed człowiekiem aż po dotknięcie i obmycie stóp” – mówił metropolita poznański.

2014-04-18 07:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki prosi patriarchę Cyryla o interwencję u Putina w sprawie zatrzymania wojny na Ukrainie

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

patriarcha Cyryl

Episkopat News

abp Stanisław Gądecki

abp Stanisław Gądecki

Proszę cię, Bracie, abyś zaapelował do Władimira Putina o zaprzestanie bezsensownej walki z narodem ukraińskim, w której giną niewinni ludzie – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście do Patriarchy Moskiewskiego i całej Rusi Cyryla.

W związku z wojną na Ukrainie przewodniczący KEP wystosował 2 marca list do Patriarchy Moskiewskiego i całej Rusi Cyryla, przekazany w czwartek PAP przez biuro prasowe Episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

ZUS: ostatni dzwonek na złożenie wniosku o wyprawkę szkolną "Dobry start"

2022-11-28 11:27

[ TEMATY ]

edukacja

Karol Porwich/Niedziela

Środa to ostatni dzień na złożenie wniosku o wyprawkę szkolną w ramach programu "Dobry start". Od 14 listopada tego roku można to zrobić także za pomocą aplikacji mobilnej mZUS - przypomina w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

"Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił dotąd ponad 4,5 mln świadczeń na łączną m kwotę ponad 1,3 mld zł" - poinformował w komunikacie rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję