Reklama

Niedziela Rzeszowska

Wielkopostny wernisaż

Wernisaż wystawy „Lament serdeczny”, który odbył się 2 marca w Muzeum Diecezjalnym w Rzeszowie był wydarzeniem nadzwyczaj inspirującym – o czym w czasie rozmów wspominały studentki z Instytutu Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz licznie przybyli goście, wśród nich spora grupa z Krakowa. Stało się to przede wszystkim za sprawą samej twórczości Janusza Matuszewskiego, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, którą dzięki tej ekspozycji mogli poznać mieszkańcy Rzeszowa i okolic.

2023-03-13 23:19

ks. Jakub Nagi

Janusz Matuszewski-autor obrazów

Janusz Matuszewski-autor obrazów

Jest to malarstwo, które zaskakuje u współczesnego twórcy: inspirowane barokiem, zwłaszcza w jego prowincjonalnym wydaniu, podejmujące wprost tematykę religijną (zwłaszcza pasję Chrystusa), próbujące przełożyć osiągnięcia, jakości i wartości sztuki dawnej na język współczesny, przemawiający do wrażliwości widza XX i XXI wieku. Jest to zarazem twórczość bardzo osobista, momentami wręcz intymna. We wnikliwym wprowadzeniu do wystawy Tadeusz Boruta, artysta malarz i profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, mówił m.in. o tym, że twórczość Janusza Matuszewskiego nie wstydzi się powinowactwa ze sztuką staropolską. Nie ignoruje ona tradycji, próbując dążyć za tak cenionymi w dzisiejszym świecie wartościami jak nowatorstwo i awangardowość, przez co właśnie staje się unikatowa i oryginalna.

Cennym wkładem w próbę odkrywania głębokich sensów zgromadzonych na wystawie dzieł było również wystąpienie Andrzeja Szypuły, zasłużonego podkarpackiego muzyka, kierownika chórów i zespołów muzycznych oraz popularyzatora wiedzy o muzyce, który zaprezentował kilka wybranych przez siebie utworów poetyckich, a przede wszystkim tekst i historię pieśni, która stała się tytułem obecnej ekspozycji. Całość ukoronował występ muzyczny Katarzyny Bembenek i Grzegorza Mazura, którzy poruszyli publiczność m.in. wykonaniem wielkopostnej pieśni „Dobranoc, Głowo święta”.

Tego wieczoru przemawiała również Agnieszka Kielar, kierownik w Wydziale Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa, która na ręce artysty i dyrektora muzeum złożyła listy od pana prezydenta Rzeszowa, Konrada Fijołka. Wystawę otworzył uroczyście J.E. Biskup Jan Wątroba, który nawiązał m.in. do wystąpień poprzedników oraz wielkopostnego „Lamentu serdecznego”. Wernisaż jak zawsze był okazją do wielu rozmów i spotkań w gronie wielbicieli sztuki.

Wystawę można oglądać do końca marca w budynku przy ul. Zamkowej 4, od poniedziałku do piątku w godzinach otwarcia kurii diecezjalnej, a w innych terminach po uzgodnieniu telefonicznym z ks. Pawłem Batorym, dyrektorem muzeum.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wydział Katechetyczny w Toruniu przeprasza za kontrowersyjną inscenizację na rekolekcjach

2023-03-28 14:23

[ TEMATY ]

komunikat

Red.

"Przepraszamy ich uczestników, rodziców i wszystkich tych, których dotknęła inscenizacja przedstawiona przez osoby prowadzące spotkanie" - napisali księża z Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Toruńskiej. "Młodzi ludzie spotkali się z obrazami, które na wydarzeniu religijnym z ich udziałem są nie do zaakceptowania" - czytamy w wystosowanym komunikacie.

Poniżej treść komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Papież do studentów: zmieniajcie rzeczywistość

2023-03-27 17:12

[ TEMATY ]

studenci

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Idźcie odważnie do przodu” – tymi słowami Papież zachęca studentów do zaangażowania i przypomina im, że zmiana jest możliwa. Swoje przesłanie zawarł w specjalnym filmie przesłanym na zebranie formacyjne studentów włoskiej sekcji Akcji Katolickiej.

Wydarzenie zgromadziło ponad 2000 młodych. W tym roku chcą oni uczyć się, jak żyć w sposób zrównoważony i z troską o wspólny dom. Jak zaznaczają, wszyscy mamy świadomość konieczności przemian, ale będą one dopiero możliwe, gdy zmieni się nasza mentalność i prawdziwie przekształcimy nasz sposób życia.

CZYTAJ DALEJ

Francja: Biskupi zaniepokojeni poziomem przemocy i stanem francuskiego społeczeństwa

2023-03-28 13:15

[ TEMATY ]

Francja

PAP/EPA/YOAN VALAT

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Francji (KEF) abp Eric de Moulins-Beaufort skrytykował we wtorek falę przemocy, która towarzyszy demonstracjom przeciwko reformie emerytalnej i wyraził zaniepokojenie stanem francuskiego społeczeństwa.

„Przemoc widoczna podczas niektórych demonstracji w ostatnich dniach, popełniana przez niektóre grupy, które używają przemocy jako broni politycznej, tragedie powodowane niekiedy przez nie zawsze wystarczająco kontrolowane reakcje tych, którzy służą porządkowi publicznemu, niepokoją naszych współobywateli” – powiedział abp Eric de Moulins-Beaufort. „Są one alarmującym symptomem stanu tkanki społecznej” – dodał duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję