Reklama

Wiadomości

Rozstrzygnięcie V edycji Konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu”

[ TEMATY ]

Katyń

konkurs

Archiwum Jadwigi Wiśniewskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

14 kwietnia 2014 r. w siedzibie IPN w Katowicach odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Konkursu Historyczno - Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, organizowanego przez poseł Jadwigę Wiśniewską. Patronat naukowy nad Konkursem od pięciu lat sprawuje IPN w Katowicach, zaś patronat medialny - Tygodnik Katolicki „Niedziela”, TVP Katowice i Radio Fiat. Zgromadzeni w siedzibie IPN wysłuchali refleksji historycznej Rafała Michalskiego „W kręgu prawdy i kłamstwa. Zbrodnia Katyńska z perspektywy XXI w.” Po wręczeniu nagród odbył się koncert Andrzeja Kołakowskiego „Kiedy myślę: Katyń…”.

Poseł Wiśniewska podsumowując Konkurs powiedziała: - Wzrasta wśród uczniów zainteresowanie prawdą o Zbrodni Katyńskiej. W ciągu pięciu lat do sekretariatu Konkursu wpłynęły 1242 prace z całego województwa śląskiego. Wiele z nich to wzruszające świadectwa osób, które w Katyniu straciły swoich bliskich. Młodzież coraz częściej stosuje również klamrę, łącząc temat Zbrodni Katyńskiej z katastrofą, która miała miejsce 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem - w której zginęła polska elita patriotyczna z prezydentem RP prof. Lechem Kaczyńskim na czele.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W obliczu hańbiącego wyroku Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który „umył ręce” uznając, że nie może ocenić katyńskiego śledztwa, tematyka Konkursu nabiera nowego znaczenia. Musimy podjąć jeszcze większy wysiłek, aby prawda o zbrodni katyńskiej utrwaliła się w świadomości naszego narodu, Europy i całego świata. Musimy pozwolić wybrzmieć prawdzie o naszej przeszłości. Prawdzie niełatwej, ale prowadzącej do wyzwolenia. Jesteśmy to winni tym, którzy oddali swoje życie, aby o prawdzie Katynia usłyszał cały świat.

Konkurs to także szansa dla młodych ludzi na debiut literacki. W tym roku IPN w Katowicach, przy wsparciu finansowym Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego w Myszkowie zamierza wydać jubileuszową publikację zawierającą najlepsze prace z pięciu edycji Konkursu - powiedziała poseł Jadwiga Wiśniewska, zachęcając młodzież do udziału w Konkursie w kolejnych latach.

Reklama

V jubileuszowa edycja Konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu” była okazją do podsumowań. Dyrektor Oddziału IPN w Katowicach dr Andrzej Drogoń wręczył pamiątkowe starodruki osobom szczególnie zaangażowanym we wspieranie idei Konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu”. Wyróżnieni zostali: ks. infułat Ireneusz Skubiś -redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, poseł Jadwiga Wiśniewska, poseł do PE Janusz Wojciechowski, członkowie Komisji Konkursowej: dr. hab. Artur Żywiołek, Urszula Bauer, dr Jarosław Durka, Rafał Piotrowski, dr Izabela Skabek, Joanna Sularz, Czesław Świerczyński, mecenas Konkursu Zofia Jakubczyk prezes Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego i Andrzej Kołakowski. Ponadto, poseł Jadwiga Wiśniewska została odznaczona przez Dyrektora IPN repliką guzika katyńskiego.

Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Ofiar Katynia w Katowicach.

Laureatami Konkursu, którzy wyjadą na kilkudniowe wyjazdy studyjne do Parlamentu Europejskiego w Brukseli na zaproszenie europosła Janusza Wojciechowskiego, zostali:

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
I miejsce Anna Mazur z VI LO przy Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku - Białej
II miejsce Anna Biegun z VI LO przy Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku - Białej
III miejsce Monika Maciejewska z IV LO przy Zespole Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu Zdroju

W kategorii szkół gimnazjalnych:
I miejsce Kinga Wiecha z Gimnazjum im. ks. Tadeusza Jarmundowicza w Szczekocinach
II miejsce Aleksandra Czech z Gimnazjum nr 4 w Myszkowie przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Myszkowie I
II miejsce Anna Struzik z Gimnazjum przy Zespole Szkół im. Wespazjana Kochowskiego w Goleniowach

2014-04-15 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier: zbrodnia katyńska spowodowała ciągle odczuwalną wyrwę w tkance naszego narodu

Zbrodnia katyńska spowodowała ciągle odczuwalną wyrwę w tkance naszego narodu, a jej efektem miało być uniemożliwienie odrodzenia się niepodległego państwa - napisał w poniedziałek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dokładnie 30 lat temu Związek Sowiecki przyznał się do zbrodni katyńskiej; w komunikacie rządowej agencji TASS oficjalnie potwierdzono, że polscy jeńcy wojenni zostali rozstrzelani wiosną 1940 r. przez NKWD. Natomiast 13 kwietnia 1943 r. nazistowskie Niemcy ogłosiły informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski: Kościół, choć nie jest z tego świata, pełni swoją misję tu i teraz

2024-05-15 20:26

[ TEMATY ]

KUL

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Andrzej Przybylski

Bp Andrzej Przybylski

Kościół, choć nie jest z tego świata, pełni swoją misję tu i teraz na tym świecie - mówił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski podczas Mszy św. w kościele akademickim na zakończenie drugiego dnia 56. Tygodnia Eklezjologicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tematem tegorocznej edycji tego wydarzenia jest „Kościół i Państwo - razem czy osobno?”, a jego organizatorem jest Wydział Teologii KUL.

W homilii hierarcha, nawiązując do tekstu dzisiejszej Ewangelii, podkreślił, że Chrystus trwa w nieustannej opiece i modlitwie za wszystkich ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję