Reklama

Watykan

Abp Gallagher: na koniec będzie trzeba odbudować pokój z tą Rosją

Działania dyplomacji Stolicy Apostolskiej względem wojny na Ukrainie zawsze kierują się inicjatywami Ojca Świętego, który przy różnych okazjach apeluje o pokój i przypomina o okrucieństwach tej wojny – powiedział abp Paul Gallagher w wywiadzie dla Radia Watykańskiego z okazji rocznicy rosyjskiej inwazji. Szef papieskiej dyplomacji dodał, że Stolica Apostolska zawsze zachowuje dyspozycyjność wobec stron na rzecz ewentualnych negocjacji, które, jak zaznaczył, powinny położyć kres tej straszliwej wojnie.

[ TEMATY ]

abp Gallagher

pokój dla Ukrainy

wikipedia.org

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jego zdaniem na tym polega dziś podstawowa rola Kościoła, Stolicy Apostolskiej i Ojca Świętego. „Rozumiemy, że w tej chwili cierpienia wielu trudno jest myśleć o pokoju w tych kategoriach, ale ktoś musi to zrobić, ponieważ w końcu nadejdzie koniec tej strasznej wojny i miejmy nadzieję, że ten koniec przyjdzie wkrótce” – powiedział watykański sekretarz ds. relacji z państwami.

Zapytany, na czym jego zdaniem polega specyfika tej wojny, odpowiedział: „Musimy powiedzieć przede wszystkim, że jest to wojna w Europie. My Europejczycy po doświadczeniach drugiej wojny światowej myśleliśmy, że wojna już nigdy się nie powtórzy. A teraz widzimy, że stała się czym rzeczywistym. Więc to jest ważne. Ponadto jest to wojna między dwoma krajami, które wiele łączy, mają długą historię, wiele aspektów kulturowych, a także wymiar religijny. Więc to sprawia, że jest to wojna szczególnie problematyczna. Możemy powiedzieć, że wszystkie wojny są straszne, ale ta wojna konfrontuje nas z sytuacją, która jest dość trudna dla wszystkich, ponieważ chociaż uznajemy powagę działań Rosji, to widzimy, że Rosja jest bardzo ważnym krajem, jest krajem, który ma długą historię, a my na koniec będziemy musieli odbudować pokój i relacje z tą Rosją w przyszłości, i to również czyni tę wojnę szczególnie trudną”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-02-23 16:35

Oceń: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Charków: bp Gonczaruk apeluje o modlitwę za Ukrainę

Do wzmożonej modlitwy za swą ojczyznę zachęcił wiernych biskup diecezji charkowsko-zaporoskiej Pavlo Gonczaruk. W swoim wpisie na facebooku przypomniał, że w okresie szczególnej modlitwy za zmarłych, ale także w pierwszy piątek miesiąca trzeba też pamiętać o wojskowych znajdujących się na linii frontu, w bardzo trudnych bitwach zwłaszcza w Awdijiwce. Hierarcha zachęca do modlitwy Koronką do Miłosierdzia Bożego i Litanią do Krwi Jezusa Chrystusa.

Biskup charkowsko-zaporoski przypomina o sile modlitwy, przestrzegając zarazem przed uleganiem grzechom, które niszczą Ukrainę. Podkreśla potrzebę nawrócenia, czyli nazwania grzechu grzechem i odwrócenie się od niego. „Pozwólmy Bogu działać w naszym życiu, zaprośmy Go w nie” - apeluje. Jednocześnie zauważa, że w obliczu trwającej już od 618 dni wojny dostrzec można pewne znużenie. Nie można jednak ulegać zniechęceniu, przygnębieniu.
CZYTAJ DALEJ

Obrońca wiary

Niedziela Ogólnopolska 18/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

święty

commons.wikimedia.org

Św. Atanazy Wielki

Św. Atanazy Wielki

Za życia nazywany był „Ojcem prawowierności”, po śmierci mówiono o nim, że jest „filarem Kościoła”.

Święty Atanazy urodził się w pobożnej rodzinie najprawdopodobniej w Aleksandrii, będącej jednym z największych miast Cesarstwa Rzymskiego. Jako młodzieniec udał się do pustelni, gdzie rozwijał swoją duchowość pod opieką św. Antoniego. Dorastał w cieniu prześladowań chrześcijan. Poprzez obserwowanie męstwa i odwagi męczenników, sam nabrał chartu w obronie tego, co najcenniejsze – wiary. Jak się wkrótce okazało, ta cecha pozwoliła mu stać się obrońcą wiary, gdy herezja Ariusza zaczęła zdobywać popularność na dworze cesarskim.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: kardynałowie rozmawiali o ciągłości trzech ostatnich pontyfikatów

Podczas piątkowej 8. kongregacji generalnej, kardynałowie kontynuowali rozmowy nt. Kościoła i świata i poruszyli m.in. zagadnienie hermeneutyki ciągłości trzech ostatnich pontyfikatów: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Podczas briefingu prasowego dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej zdementował natomiast informacje o rzekomym złym stanie zdrowia kard. Pietro Parolina i interwencji medycznej.

W dzisiejszej, 8. kongregacji generalnej wzięło udział ponad 180 kardynałów, w tym ponad 120 elektorów. Wysłuchano 25 wystąpień. Dotyczyły one m.in. następujących tematów: ewangelizacji jako centrum pontyfikatu papieża Franciszka, skutecznego głoszenia Ewangelii ludziom młodym, ale też środowiskom od poziomu parafii do Kurii Rzymskiej, cierpienia i świadectwa członków Kościołów Wschodnich, skandalach finansowych i nadużyciach seksualnych, kluczowym miejscu liturgii i Eucharystii, synodalności, w odniesieniu do kolegialności, misyjności i sekularyzacji, roli przepisów prawa kanonicznego oraz hermeneutyce ciągłości między pontyfikatami Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję