Reklama

Kościół

Abp Jędraszewski: Trzeba otworzyć się na prawdę o Bożym Królestwie

– Nadchodzi Boże Królestwo z jego nadzieją, więc trzeba otworzyć się na prawdę o tym Królestwie, a w konsekwencji sprawić, że dokona się w nas istotowe nawrócenie – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. sprawowanej w Środę Popielcową w katedrze na Wawelu.

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

flickr.com/archidiecezjakrakow

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czasie homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na słowa wypowiadane w Środę Popielcową przez kapłanów w czasie posypywania głów wiernych popiołem: „prochem jesteś i w proch się obrócisz” i „nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. – Wypełnił się czas oczekiwania. Nadchodzi Boże Królestwo z jego nadzieją, więc trzeba otworzyć się na prawdę o tym Królestwie, a w konsekwencji sprawić, że dokona się w nas istotowe nawrócenie – mówił metropolita krakowski.

Rozróżnił między ludzkim zabieganiem o Boże błogosławieństwo przedstawionym w Księdze Joela, a rzeczywistością Królestwa Bożego zapowiadaną przez Chrystusa. – Fundamentalną prawdą o tym Królestwie jest to, że sam Bóg pragnie zbawienia ludzi. To od Niego wychodzi pierwsza inicjatywa zbawienia – mówił arcybiskup podkreślając, że to sam Bóg występuje w obronie ludzi dając Swojego Syna, który umarł na krzyżu. Metropolita zaznaczył, że z wezwaniem do pojednania się z Bogiem łączy się chrześcijańska nadzieja budowana na „szczególnym ojcowskim Bożym pochyleniu się w kierunku nas – grzesznych, słabych ludzi”. – Jeśli Bóg tyle – w Chrystusie i przez Chrystusa – uczynił dla nas, to nam zostaje już tylko jedno – odpowiedzieć pełnią swej miłości, przenikniętej żalem i wstydem na nieskończoną miłość Boga i współpracować z Chrystusem dla naszego zbawienia – wskazał metropolita.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Liturgia w Środę Popielcową na Wawelu zainicjowała wielkopostne pielgrzymowanie do kościołów stacyjnych. Abp Marek Jędraszewski przypomniał że szlak rzymskich kościołów stacyjnych rozpoczyna się od bazyliki św. Sabiny na Awentynie, na której odrzwiach widnieje pierwsze znane wyobrażenie ukrzyżowanego Chrystusa. Od V w. krzyż – zwycięski znak chrześcijan – upowszechniał się w licznych przedstawieniach artystycznych. Jednym z przejawów tego swoistego „pochodu” przez epoki i różne części świata jest krucyfiks na Wawelu, przed którym – wg tradycji – modliła się św. Jadwiga.

Metropolita zwrócił uwagę także na Jezusowe słowo „pragnę” wypowiedziane z krzyża. – Nie chodziło Mu wcale o czysto fizyczne pragnienie, ale pragnienie Jego ducha, by wszystkich przyciągnąć do siebie, by wszyscy uwierzywszy w Niego mogli otrzymać zbawienie – mówił arcybiskup zaznaczając, że Maria Magdalena, która do głębi przejęła się Chrystusowym „pragnę” stała się pierwszą zwiastunką zmartwychwstania.

Odwołując się do słów św. Pawła z Listu do Koryntian „Oto teraz czas upragniony, oto teraz dzień zbawienia” arcybiskup podkreślił, że rozpoczynający się kolejny w naszym życiu Wielki Post jest przybliżeniem tego ostatecznego czasu.

2023-02-22 20:31

Oceń: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Marek Jędraszewski: Bez prawdy nie ma wolności

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

- Trzeba tu w Polsce i poza nią uczyć się historii Polski i uczyć się także pięknego języka polskiego, bo my właśnie stąd, z tej ziemi, z tego języka, z tej historii - mówił w Katedrze Wawelskiej abp Marek Jędraszewski w ramach polonijnych uroczystości 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
CZYTAJ DALEJ

Pomóc może tylko Jezus, dlatego mam kochać Go bardziej niż innych!

2025-09-04 12:43

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Problemem nie jest uwolnienie się od krzyża, ale wierne pójście za Tym, który go niósł i zwyciężył dla nas. Ludzie nam w tym nie pomogą. Nawet nasi rodzice, rodzeństwo, przyjaciele czy znajomi. Pomóc może tylko Jezus, dlatego mam kochać Go bardziej niż innych. Wyznam Jezusowi szczerze moje obawy wobec Jego wymagań.

Wielkie tłumy szły z Jezusem. On odwrócił się i rzekł do nich: «Jeśli ktoś przychodzi do Mnie, a nie ma w nienawiści swego ojca i matki, żony i dzieci, braci i sióstr, nadto i siebie samego, nie może być moim uczniem. Kto nie dźwiga swego krzyża, a idzie za Mną, ten nie może być moim uczniem. Bo któż z was, chcąc zbudować wieżę, nie usiądzie wpierw i nie oblicza wydatków, czy ma na wykończenie? Inaczej, gdyby położył fundament, a nie zdołałby wykończyć, wszyscy, patrząc na to, zaczęliby drwić z niego: „Ten człowiek zaczął budować, a nie zdołał wykończyć”. Albo jaki król, mając wyruszyć, aby stoczyć bitwę z drugim królem, nie usiądzie wpierw i nie rozważy, czy w dziesięć tysięcy ludzi może stawić czoło temu, który z dwudziestu tysiącami nadciąga przeciw niemu? Jeśli nie, wyprawia poselstwo, gdy tamten jest jeszcze daleko, i prosi o warunki pokoju. Tak więc nikt z was, jeśli nie wyrzeka się wszystkiego, co posiada, nie może być moim uczniem».
CZYTAJ DALEJ

Papież pozdrowił młodych, którzy przybyli na kanonizację

2025-09-07 12:21

[ TEMATY ]

młodzi

kanonizacja

Papież Leon XIV

PAP

Kanonizacja Carlo Acutisa i Pier Giorgio Frassatiego

Kanonizacja Carlo Acutisa i Pier Giorgio Frassatiego

Ta kanonizacja to piękne świętego dla całego Kościoła. Wszyscy jesteśmy powołani do świętości - powiedział Leon XIV przed rozpoczęciem liturgii, podczas której Pier Giorgio Frassati i Carlo Acutis zostaną zaliczeni w poczet świętych. Udając się na Eucharystię podszedł do mikrofonu i w spontanicznych słowach pozdrowił rzesze wiernych, a w szczególności młodych, którzy przybyli na kanonizację. Obiecał im, że pozdrowi ich osobiście po zakończeniu liturgii.

Podziel się cytatem - mówił Leon XIV.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję