Reklama

Biblijny finał

„Poznawanie Ewangelii jest wielkim obowiązkiem wszystkich złączonych z Jezusem przez chrzest” - powiedział 9 czerwca br. w Niepokalanowie Prymas Polski. Kard. Józef Glemp przewodniczył finałowi XIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. W dwudniowych zmaganiach wzięło udział ponad 120 reprezentantów wszystkich polskich diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas Mszy św. celebrowanej w bazylice Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask kard. Józef Glemp podkreślił, że „naszym obowiązkiem jest poznawanie Słowa, którym jest Jezus Słowo Wcielone”. Reflektowanie Słowa i studiowanie Go Prymas Polski określił jako wielkie zadanie nam postawione. Ksiądz Prymas zachęcał, byśmy w poznawaniu Słowa i ukochaniu Go naśladowali św. o. Maksymiliana Kolbego, który nie lękał się i swoim życiem pokazał, że Miłość zawarta w Słowie jest silniejsza od złości i nienawiści. Kaznodzieja podziękował młodym za wielki wysiłek i czas poświęcony poznawaniu Ewangelii i udział w Konkursie Biblijnym. W czasie Eucharystii młodzież modliła się szczególnie w intencji młodych Polaków, by pozostali wierni Bogu i Kościołowi.
Po Mszy św. kard. Glemp zasiadł w komisji konkursowej wspólnie z profesorami biblistyki: Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczelnie te sprawują patronaty naukowe nad Konkursem i są fundatorami indeksów na wybrane kierunki studiów. Po eliminacjach pisemnych, na które składało się 45 pytań testowych, siedmiu uczestników uzyskało nominację do finału ustnego. W ostatniej części biblijnych „zmagań” młodzi odpowiadali na 3 wybrane, spośród 72, pytania. Najlepsza okazała się Renata Winiarska z diecezji tarnowskiej. Drugie miejsce zajęła Beata Mrzewka z archidiecezji częstochowskiej, a trzecie - Marek Czeżyk z diecezji siedleckiej. Oprócz indeksów laureaci otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez organizatora Konkursu, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz Inco Veritas S.A., a także książki i upominki ofiarowane przez Instytut Wydawniczy PAX, Edycję św. Pawła i Tygodnik Katolicki „Niedziela”.
Specjalne wyróżnienia z rąk Księdza Prymasa otrzymały: katechetka Maria Gąsowska z diecezji łomżyńskiej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Wysokiem Mazowieckiem, która od 10 już lat przygotowuje uczniów do Konkursu Biblijnego, i s. Brygida Karwowska, której uczennica 6. raz znalazła się w ścisłym finale. Dla nich prenumeratę pism ufundowały redakcje miesięczników: „Katecheta” i „Wychowawca”.
Tradycyjnie już po zmaganiach finałowych kard. Józef Glemp zadał trzy przygotowane przez siebie pytania pozakonkursowe. Pytał np. o to, jakie potrawy spożywano w Wieczerniku podczas Ostatniej Wieczerzy czy po co w świątyni obecni byli bankierzy. Z wielkim uznaniem Ksiądz Prymas odniósł się do poprawnych odpowiedzi, których udzielili młodzi.
Ziemowit Gawski, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, podkreślił, że wszyscy, którzy wzięli udział w Konkursie, są zwycięzcami, bo sięgnęli po Księgę, która ma prowadzić nas do wiary ubogacającej i wypełniającej nasze życie i do patrzenia z ufnością, że kiedyś dojdziemy do Domu Ojca. - Niech ta Księga wypełnia w pełni wasze życie - życzył młodym Przewodniczący.
Finał rozpoczęło nabożeństwo adoracji Słowa Bożego, które prowadził 8 czerwca ks. Bogusław Zeman, paulista. Kapłan przypomniał, że miłość do Słowa Bożego to nie emocjonalny związek z jakimś starożytnym tekstem, ale więź z żywym Bogiem, który mieszka w słowie i który sam stał się dla nas Wcielonym Słowem. Młodzi modlili się o rozpalenie na nowo tej Miłości. Przepraszali za wszystkich, którzy zaniedbują lekturę Słowa Bożego, i za brak należnego starania, aby Słowo dobrze poznać i rozumieć. Prosili o dobre rozumienie Słowa, aby Nim kształtować swoje życie. Wyjątkowym momentem nabożeństwa było ucałowanie przez każdego z uczestników Pisma Świętego na znak wyboru Jezusa i słuchania Jego głosu.
Sporym wydarzeniem był dla młodych koncert zespołu „Przecinek” z Raciborza, który nie tylko śpiewał, ale także prowadził dialog z młodzieżą o wierze i o tym, co to znaczy być dziś chrześcijaninem. Wieczorny Apel przed bazyliką Niepokalanej wokół pomnika o. Maksymiliana Kolbego poprowadził o. Stanisław Piętka, gwardian Franciszkanów. Do późnych godzin trwała modlitwa śpiewem i zabawą.
W tym roku treścią zmagań konkursowych były Ewangelie Synoptyczne. Uczestnicy finału zostali wyłonieni w dwóch etapach: szkolnym i diecezjalnym. W XIII Ogólnopolskim Konkursie Biblijnym w eliminacjach szkolnych udział wzięło prawie 24 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Dziełu od początku patronuje Prymas Polski kard. Józef Glemp.
W przyszłym roku tematem XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej będą pisma Janowe, a więc: Ewangelia (ze wstępem i przypisami), Listy i Apokalipsa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.
CZYTAJ DALEJ

5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o Sercu Jezusa

[ TEMATY ]

Serce Jezusa

Najświętsze Serce Pana Jezusa

Karol Porwich/Niedziela

Czerwiec to w Kościele miesiąc poświęcony szczególnie Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Czy wiemy o Nim to, co najważniejsze? Oto 5 rzeczy, które przybliżą nas jeszcze bardziej do Serca naszego Pana!

1. Fragmenty z Pisma Świętego mówiące o Sercu Boga
CZYTAJ DALEJ

Przegrany mecz księży

2026-06-13 21:35

ks. Łukasz Romańczuk

Stowarzyszenie Przedsiębiorców Kąteckich na czerwono, księża Archidiecezji Wrocławskiej na pomarańczowo -żółto

Stowarzyszenie Przedsiębiorców Kąteckich na czerwono, księża Archidiecezji Wrocławskiej  na pomarańczowo -żółto

Na boisku przy hali GOKiS-u w Kątach Wrocławskich mecz rozegrali księża z Archidiecezji Wrocławskiej ze Stowarzyszeniem Przedsiębiorców Kąteckich. Mecz zakończył się wynikiem 2:5 [1:3]. Bramki dla księży strzelali proboszczowie: ks. Krystian Bałaz z par. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Jordanowie Śląskim oraz ks. Tomasz Gospodaryk z par. NMP Różańcowej w Kruszynie.

Mecz rozgrywany był w ramach Dni Kątów Wrocławskich, wpisując się w świętowanie tych szczególnych dni. Spotkaniu przyglądała się grupa kibiców, która oklaskiwała dobre zagrania zawodników z jednej i drugiej strony. Wśród dopingu słychać było doping dla ks. Krzysztofa Tomczaka, proboszcza parafii śś. Apostołów Piotra i Pawła w Kątach Wrocławskich. Mecz lepiej rozpoczęli księża, którzy na początku mieli swoje sytuacje, jednak byli bardzo nieskuteczni, co wykorzystali gospodarze, którzy w krótkim odstępie czasu strzelili księżom dwie bramki. Bramkę kontaktową dla kapłanów strzelił ks. Krystian Bałaz. I chodź do wyrównania było bardzo blisko, to jednak jako następni do bramki trafili przedsiębiorcy. Bramka kuriozalna, gdyż grający w obronie ks. Łukasz Romańczuk za lekko podał do bramkarza - ks. Łukasza Gołąbka, co skrzętnie wykorzystał zawodnik gospodarzy. Po strzelonej bramce sędzia zakończył pierwszą połowę, a wynik 1:3 nie zamykał księżom szansy. W drugą połowę lepiej weszli księża. Po strzale ks. Krystiana Bałaza, dobrą interwencją popisał się, grający na bramce przedsiębiorców - Tomasz Giniewski, wiceburmistrz Gminy Kąty Wrocławskie. Do odbitej przez niego piłki dopadł ks. Tomasz Gospodaryk. Później bramki strzelali tylko zawodnicy SPK i finalnie mecz zakończył się wynikiem 2:5.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję