Reklama

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 2007 r. Sejm RP uchwalił, że 13 kwietnia będzie co roku obchodzony jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Tegoroczne centralne uroczystości odbyły się w Wielki Piątek 10 kwietnia w Katyniu. Hołd pomordowanym przez NKWD złożyli m.in. biskupi polowi WP: katolicki, prawosławny, luterański oraz imam, członkowie Rodzin Katyńskich, przedstawiciele władz RP, wojska i harcerzy. Wielkopiątkowe nabożeństwo w intencji ofiar zbrodni odprawił biskup polowy WP gen. Tadeusz Płoski.
Mija właśnie 69. bolesna rocznica zbrodni katyńskiej, dokonanej przez Rosjan na elicie II Rzeczypospolitej. Ludobójstwo katyńskie jest wciąż zakłamywane. Współczesna Rosja, wyrastająca na następcę ideowego ZSRR, nie chce przyjąć odpowiedzialności za drobiazgowo zaplanowaną i z całym okrucieństwem zrealizowaną przez sowieckie państwo akcję eksterminacyjną. Nie zgadza się na określenie zbrodni katyńskiej mianem aktu ludobójstwa (który to rodzaj zbrodni w świetle prawa międzynarodowego nie podlega przedawnieniu). Generalna Prokuratura Wojskowa Rosji twierdzi, że „zamordowani Polacy nie byli ofiarami represji stalinowskich” (mimo że rozkaz wymordowania polskich oficerów - jako „wrogów władzy radzieckiej” podpisał 5 marca 1940 r. Stalin) i że „nie ma możliwości ustalenia kwalifikacji prawnej, na podstawie której skazano na śmierć Polaków”.
A przecież to właśnie w Moskwie w sierpniu 1939 r. parafowano pakt Ribbentrop-Mołotow. Tajny protokół dołączony do paktu o nieagresji między Niemcami a ZSRR mówił o podziale Polski przez te dwa państwa, ustalał plan czwartego rozbioru Polski, który stał się faktem po 17 września 1939 r. Głównym celem polityki obu okupantów była fizyczna likwidacja elit społecznych i politycznych Polski. W tragiczny bilans akcji ZSRR wymierzonej w elity II Rzeczypospolitej wpisuje się zbrodnia katyńska (pojęcie to obejmuje zbrodnie dokonane zarówno w Katyniu, jak i w innych miejscach kaźni), której lista ofiar obejmuje ok. 22 tys. nazwisk Polaków, głównie oficerów WP i policji.
Ks. prał. Zdzisław Peszkowski, kapelan Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie, jeniec z Kozielska, któremu dane było ocaleć z nieludzkiej ziemi, wydobył od Rosjan dwa bardzo ważne dokumenty - dowody zbrodni ludobójstwa. Pierwszy to notatka szefa NKWD Ławrientija Berii z marca 1940 r., która jest poleceniem wymordowania bez sądu ok. 22 tys. uwięzionych polskich oficerów. Drugi dokument to notatka szefa KGB Aleksandra Szelepina dla Nikity Chruszczowa z 9 marca 1959 r., w której potwierdza on, że NKWD dokonało mordu na polskich oficerach. Przez całe dziesięciolecia ks. Peszkowski prowadził w Polsce i na forum międzynarodowym niezwykle owocną akcję na rzecz zachowania pamięci i uświadomienia opinii międzynarodowej faktu zbrodni katyńskiej, jako mordu popełnionego przez sowieckie państwo. Dzięki jego staraniom powstały cmentarze wojskowe w Katyniu, Charkowie i Miednoje, liczne pomniki i miejsca pamięci ku czci ofiar Sowietów.
Decyzja rosyjskich prokuratorów i jej skandaliczne, pokrętne uzasadnienie jest powrotem do kłamstwa katyńskiego. Ta nowa odmiana kłamstwa katyńskiego jest upokarzająca dla Polaków, zwłaszcza dla dzieci i wnuków ofiar zbrodni katyńskiej, jest prowokacją wobec Polski.
Zawsze przy okazji obchodów katyńskich mamy okazję oglądać wstrząsające zdjęcia-dokumenty tej zbrodni. Wielkie wrażenie robią obrazy z katyńskich dołów śmierci. Nie ma znaczenia, że oglądający widzieli je już wcześniej - nigdy nie pozostaniemy wobec nich obojętni. Każdy oglądający, szczególnie człowiek młody, musi mieć pełną świadomość, kto tej zbrodni dokonał i dlaczego. Jest to przede wszystkim świadectwo prawdy o tragicznym losie polskich elit i jeszcze jeden dobitny dowód na to, że żadna zbrodnia przeciw ludzkości nie pozostanie ukryta, zafałszowana, zapomniana.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szwecja. Rozpoczęła się operacja przeniesienia zabytkowej świątyni

2025-08-19 14:09

[ TEMATY ]

Szwecja

Kiruna

zabytkowa świątynia

PAP

Ważący 672 tony drewniany kościół w Kirunie zostanie przeniesiony na odległość 5 km

Ważący 672 tony drewniany kościół w Kirunie zostanie przeniesiony na odległość 5 km

W Kirunie na północy Szwecji rozpoczęła się we wtorek operacja przetransportowania ważącego 672 tony drewnianego kościoła z 1912 roku na odległość pięciu kilometrów. Przeprowadzka jest konieczna z powodu lokalnej kopalni rudy żelaza, która powoduje zapadanie się gruntu.

– Teraz oddajemy kościół w ręce Boga – oznajmiła biskup luterańskiego Kościoła Szwecji Asa Nystroem na uroczystości rozpoczęcia przeprowadzki świątyni.
CZYTAJ DALEJ

Trójstyk: w sobotę modlitwa trzech narodów o pokój

2025-08-19 19:15

[ TEMATY ]

Polska

Czechy

Słowacja

Trójstyk

Karol Porwich/Niedziela

Wierni trzech sąsiadujących ze sobą diecezji - opawsko-ostrawskiej w Czechach, żylińskiej na Słowacji i bielsko-żywieckiej w Polsce - po raz 15. spotkają się 23 sierpnia br. na modlitwie na Trójstyku w Beskidzie Śląskim. Malowniczy przysiółek Jaworzynki to miejsce, gdzie łączą się granice trzech państw. Zebrani w tym miejscu pielgrzymi modlić się będą o pokój na świecie.

Mszy św. będzie przewodniczył biskup żyliński Tomáš Galis. Przy ołtarzu polowym modlić się będą biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel oraz biskup ostrawsko-opawski Martin David, który wygłosi homilię. W liturgii udział wezmą księża i wierni z sąsiadujących ze sobą diecezji.
CZYTAJ DALEJ

Wakacyjny Turnus Spotkań Małżeńskich w Bardzie Śląskim

2025-08-20 08:55

ks. Piotr Kosmala

W dniach 7–17 sierpnia w malowniczym Bardzie Śląskim odbył się Wakacyjny Turnus Spotkań Małżeńskich, w którym uczestniczyło kilkanaście rodzin z Łodzi. Był to wyjątkowy czas odpoczynku, spotkań i wspólnego wzrastania – zarówno w relacjach małżeńskich, jak i rodzinnych.

Program wyjazdu był niezwykle bogaty i różnorodny. Uczestnicy mieli okazję wędrować po pięknych górskich szlakach i spacerować po okolicy pełnej urokliwych zakątków. W programie znalazły się również wycieczki do zamków i muzeów, które pozwalały przenieść się w czasie i odkrywać historię regionu. Dla miłośników aktywnego wypoczynku przygotowano rafting na Nysie, wyprawy rowerowe czy wspólną zabawę w Aquaparku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję