Reklama

Z Polski

Ksiądz Prymas Józef Glemp zdecydowanie zaprzecza propagowanej przez „Rzeczpospolitą” tezie, jakoby miał być przeciwny rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego ks. Jerzego Popiełuszki. Za Księdzem Prymasem stanęła Kuria Warszawska. Poniżej publikujemy fragmenty rozmowy Marcina Przeciszewskiego (KAI) z Księdzem Prymasem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odpowiedź na atak „Rzeczpospolitej”

Nigdy nie byłem przeciw

KAI: - Księże Prymasie, poniedziałkowa „Rzeczpospolita” (2 marca 2009 r. - przyp. red.) w publikacji Cezarego Gmyza postawiła tezę, że Ksiądz Prymas był przeciwny rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego ks. Popiełuszki. Czy to prawda?

Kard. Józef Glemp: - Nie jest to prawda. Nie było z mojej strony żadnych przeciwwskazań co do potrzeby rozpoczęcia procesu. Natomiast starałem się pilnować procedur, jakie nakłada prawo kanoniczne.
Nie zgadzałem się na rozpoczęcie procesu natychmiast po śmierci ks. Popiełuszki, mimo że takie sugestie padały. Stałem na stanowisku, że proces winien rozpocząć się we właściwym momencie i na taki moment czekałem. Byłem przekonany, że dobru procesu beatyfikacyjnego nie służą emocje, tym bardziej te z podtekstem politycznym. (…)

- Czy Ksiądz Prymas odmówił zeznań w procesie beatyfikacyjnym?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Było dokładnie odwrotnie. Miałem pretensję, że mnie nie przesłuchano. Dopominałem się przesłuchania, i to kilkakrotnie. Jednak nie przesłuchano ani mnie, ani Lecha Wałęsy. Odpowiedziano, że uwzględniono już moje kazania i wypowiedzi na temat ks. Jerzego i że to jest materiał wystarczający.

- A czy w rzymskiej Kongregacji ds. Świętych Ksiądz Prymas prowadził rozmowy na temat beatyfikacji ks. Popiełuszki?

- Żadnych specjalnych rozmów nie prowadziłem, gdyż mogłoby to być odebrane jako forma nacisku. Zresztą w kongregacji badano, czy rzeczywiście można uznać ks. Jerzego za męczennika.

Reklama

- Czy to prawda, że Ksiądz Prymas miał powiedzieć, że „póki będzie prymasem, nie dopuści do wyniesienia na ołtarze ks. Jerzego”? Napisała o tym „Rzeczpospolita”.

- Jest to wyssane z palca. To kłamstwo i wyjątkowa złośliwość. Tym bardziej że informacja ta opiera się na esbeckim podsłuchu. Nie sądzę, aby było to wiarygodne źródło. (…)

- Kiedy możemy oczekiwać beatyfikacji ks. Jerzego?

- Jestem przekonany, że beatyfikacja ks. Jerzego nastąpi. Jednak możemy się jej spodziewać wtedy, gdy wyciszą się dyskusje, które obecnie się toczą. Wówczas, kiedy więcej dowiemy się o przyczynach i rzeczywistych mocodawcach tej śmierci. Do wyjaśnienia pozostaje wątek radzieckich towarzyszy. Być może mieli pod opieką Grzegorza Piotrowskiego.
Nie spodziewam się więc szybkiej beatyfikacji. Nie sądzę także, aby kongregacja kierowała się okrągłymi rocznicami. Kościół trwa w perspektywie stuleci.

Bandycki napad

Zamordowano księdza

W nocy z 1 na 2 marca br. został zamordowany ks. Tadeusz Krakówko - proboszcz parafii Miłkowice-Maćki w diecezji drohiczyńskiej. Ciało ks. Krakówki zostało znalezione rano na plebanii w Miłkowicach, gdzie od dwóch lat był proboszczem. „Nie są znane bliższe szczegóły. Czekamy na wyniki działań policyjnych” - poinformowała w specjalnym komunikacie Kuria Diecezjalna w Drohiczynie. Według nieoficjalnych informacji, mord został dokonany na tle rabunkowym.
Ks. Tadeusz Krakówko urodził się w 1955 r. w miejscowości Krakówki-Zdzichy, należącej do parafii w Ostrożanach. W latach 1980-86 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie. Święcenia kapłańskie przyjął 15 czerwca 1986 r. w Nurcu z rąk bp. Władysława Jędruszuka. Jako wikariusz pracował w parafiach w miejscowościach: Wyszki, Strabla, Śledzianów, Dziadkowice, Winna-Poświętna, Ciechanowiec. Przez dziesięć lat był proboszczem parafii Szmurły, a ostatnio w parafii Miłkowice-Maćki w gminie Drohiczyn. Był też m.in.: członkiem Diecezjalnego Komitetu Organizacji Pielgrzymki Jana Pawła II do Drohiczyna.

Ostatnia droga ks. prał. Jerzego Pawlika

Zmarł „ordynariusz RWPG”

W katowickim sanktuarium Matki Bożej Bogucickiej 4 marca odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. prał. Jerzego Pawlika. Zasłużony duszpasterz Polonii w krajach byłego bloku sowieckiego, nauczyciel akademicki i przewodnik turystyczny zmarł 1 marca 2009 r. w wieku 90 lat.
- Odszedł oddany Bogu i ludziom kapłan katowicki - powiedział o zmarłym metropolita katowicki abp Damian Zimoń. - Otrzymałem wiele telegramów kondolencyjnych, bo ks. Pawlika znano w całej Polsce i nie tylko. - To był niestrudzony pielgrzym - opowiadał o zmarłym ks. Gerard Gulba, emerytowany dziekan dekanatu mysłowickiego. - Zawsze z torbą, zawsze w drodze z miejsca na miejsce. W Katowicach pieszo lub tramwajem, a jak było dalej, to pociągiem - dodał.
W czasach PRL, od 1972 r., ks. Pawlik pełnił funkcję delegata Konferencji Episkopatu Polski dla krajów RWPG (Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej). Nazywany był „ordynariuszem RWPG” ze względu na swe liczne duszpasterskie działania na terenie byłych krajów obozu sowieckiego. Stworzył koncepcję pracy duszpasterskiej wśród Polonii w poszczególnych krajach dawnego bloku wschodniego.
Ks. Jerzy Pawlik był konfratrem Zakonu Paulinów, członkiem Polskiego Towarzystwa Teologicznego, Polskiego Towarzystwa Mariologicznego, Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Był zapalonym turystą, przewodnikiem PTTK, członkiem Koła Przewodników w Bytomiu.
Ks. Pawlik został pochowany w rodzinnym grobie na cmentarzu w Katowicach-Józefowcu.

Krótko

Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował, że zaproponował swojej poprzedniczce Annie Fotydze, minister spraw zagranicznych w rządzie PiS, stanowisko ambasadora Polski przy ONZ.

Włodzimierz Cimoszewicz, były premier i minister spraw zagranicznych, obecnie senator niezależny, jest kandydatem Polski na sekretarza generalnego Rady Europy - poinformował szef gabinetu premiera Sławomir Nowak.

Jeszcze niedawno zapowiadano zakończenie polskiej misji w Czadzie, a teraz MON chce, aby przedłużyć ją do 30 listopada. Jeśli tak się stanie, koszty wycofania kontyngentu poniesie ONZ.

Polscy żołnierze w Afganistanie mają przeprowadzać więcej akcji zaczepnych wobec talibskich bojówek. Wiąże się to z zakończeniem zimy w Afganistanie oraz ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi.

Platforma Obywatelska poniosła prestiżową porażkę w Olsztynie. W drugiej turze wyborów na prezydenta tego miasta zdecydowanie zwyciężył kandydat PSL Piotr Grzymowicz, pokonując kandydata PO Krzysztofa Krukowskiego. W koalicji lekko zaiskrzyło. Obserwatorzy twierdzą, że może to mieć przełożenie na zmianę sił w układzie rządzącym. Kolejnym nasuwającym się wnioskiem jest to, że poparcie sondażowe dla partii Donalda Tuska jest mocno przeszacowane.

Polacy - według „Gazety Wyborczej” - mają coraz więcej kłopotów ze spłatami małych, konsumpcyjnych pożyczek. Ocenia się, że co 20. gospodarstwo domowe nie radzi sobie ze spłatą tych długów. Według ministra Michała Boniego, bezrobocie w tym roku może sięgnąć 13,5 proc.

Polak skazany w Anglii za gwałt będzie odsiadywał w polskim więzieniu karę według kodeksu angielskiego. Tak orzekł Sąd Najwyższy. W naszym kraju karę dożywocia orzeka się tylko za zabójstwo.

Justyna Kowalczyk - polska biegaczka narciarska - zdobyła kolejny złoty medal na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym rozgrywanych w Libercu. Polka zwyciężyła na dystansie 30 km. To najlepszy wynik polskiej sportsmenki w narciarstwie klasycznym.

Kierowcy pojazdów podlegających obowiązkowemu ubezpieczeniu OC nie muszą mieć przy sobie papierowego potwierdzenia opłaty. Zapomnienie przez kierowcę dowodu zawarcia umowy OC nie skończy się już odholowaniem pojazdu na parking policyjny - zdecydował Sejm, nowelizując Prawo o ruchu drogowym.

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powiedzieć Bogu „tak”

2024-04-29 09:09

[ TEMATY ]

modlitwa o powołania

Rokitno sanktuarium

Paradyż sanktuarium

piesza pielgrzymka powołaniowa

Katarzyna Krawcewicz

W pielgrzymce szło ponad 200 osób

W pielgrzymce szło ponad 200 osób

27 kwietnia z Paradyża wyruszyła kolejna piesza pielgrzymka powołaniowa do Rokitna – w tym roku pod hasłem „Powołanie – łaska i misja”. Szlakiem wędrowało ponad 200 osób.

Pielgrzymi przybyli do Paradyża w sobotni poranek z kilku punktów diecezji. Na drogę pobłogosławił ich bp Tadeusz Lityński, który przez kilka godzin towarzyszył pątnikom w wędrówce. – Chcemy dziś Panu Bogu podziękować za wszelki dar, za każde powołanie do kapłaństwa, do życia konsekrowanego. Ale także chcemy prosić. Papież Franciszek 21 stycznia po zakończeniu modlitwy Anioł Pański ogłosił Rok Modlitwy, prosząc, aby modlitwa została zintensyfikowana, zarówno ta prywatna, osobista, jak też i wspólnotowa, w świecie. Aby bardziej stanąć w obecności Boga, bardziej stanąć w obecności naszego Pana – mówił pasterz diecezji. - Myślę, że pielgrzymka jest takim czasem naszej bardzo intensywnej modlitwy. Chciałbym, żebyśmy oprócz tych wszystkich walorów poznawczych, turystycznych, które są wpisane w pielgrzymowanie, mieli również na uwadze życie modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

- Chcemy, aby odkrywanie na nowo Całunu, niemego świadka śmierci i zmartwychwstania Jezusa stało się dla młodzieży drogą do poznawania Kościoła i odnajdywania w nim swojego miejsca - powiedział abp Repole na konferencji prasowej prezentującej jubileuszowe wydarzenia. Hierarcha podkreślił, że archidiecezja zamierza w tym celu wykorzystać najnowsze środki przekazu, które są codziennością młodego pokolenia. Przy katedrze, w której przechowywany jest Całun Turyński powstanie ogromny namiot multimedialny przybliżający historię i przesłanie tej bezcennej relikwii napisanej ciałem Jezusa. W przygotowanie prezentacji bezpośrednio zaangażowana jest młodzież, związana m.in. z Fundacją bł. Carla Acutisa, który opatrznościowo potrafił wykorzystywać internet do ewangelizacji.

CZYTAJ DALEJ

Boże dzieło na dwóch kołach

2024-04-29 23:47

Mateusz Góra

    W niedzielę 28 kwietnia przy Ołtarzu Papieskim w Starym Sączu motocykliści z rejonu nowosądeckiego i nie tylko rozpoczęli sezon.

Pasjonaci podróży jednośladami rozpoczęli sezon na wyprawy. Motocykliści wyruszyli w trasę z Zawady do Starego Sącza, gdzie na Ołtarzu Papieskim została odprawiona Msza św. w ich intencji. Po niej poświęcono pojazdy uczestników.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję