Reklama

Kościół

Jasna Góra: Rada Stała Episkopatu m.in. o synodzie i rozmowach z rządem

Dokument roboczy na kontynentalny etap synodu, przygotowanie listu duszpasterskiego o Janie Pawle II, omówienie zagadnień po spotkaniu Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski, ale także odniesienie się do bieżących problemów, w tym do wczorajszego napadu na kierowcę biskupa - to tylko niektóre tematy podjęte przez Radę Stałą Episkopatu Polski, która obraduje na Jasnej Górze. Spotkanie odbywa się przed rozpoczynającymi się wieczorem dorocznymi rekolekcjami polskich biskupów.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

episkopat

Konferencja Episkopatu Polski

Jasna Góra/Facebook

Bp Artur Miziński, sekretarz generalny Episkopatu podkreślił, że przed lutowym europejskim etapem synodu, który odbędzie się w Pradze, konieczne jest zapoznanie się z dokumentem roboczym, który będzie punktem wyjścia do kolejnej dyskusji synodalnej. Dokument na kontynentalny etap procesu synodalnego został opracowany na podstawie syntez etapu lokalnego, które napłynęły do Watykanu ze 112 episkopatów, z wszystkich Kościołów wschodnich, dykasterii Kurii Rzymskiej, zgromadzeń zakonnych oraz ruchów i stowarzyszeń kościelnych. Jak podkreślono na wstępie, nie jest to podsumowanie ani tym bardziej dokument magisterium. Wymienia on jedynie te tematy, które pojawiły się w procesie synodalnym w poszczególnych krajach jako przejaw troski i nadziei Ludu Bożego.

Choć tematem synodu miała być synodalność, to jednak zakres zagadnień, którymi zajmowano się na szczeblu lokalnym, jest o wiele szerszy. Autorzy dokumentu podzielili je na pięć grup tematycznych: słuchanie, które staje się przyjęciem; bracia i siostry dla misji; jedność, udział i współodpowiedzialność; synodalność nabierająca kształtów oraz życie synodalne i liturgia.

Podziel się cytatem

Reklama

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że podczas obrad nie zabraknie odniesień do bieżących spraw, w tym tak bolesnej, jaką jest wczorajszy atak na kierowcę krakowskiego biskupa pomocniczego Roberta Chrząszcza. Jego zdaniem, to zdarzenie pokazuje, jak mogą przekładać się nieustające ataki medialne na Kościół. - Jeżeli ktoś bez przerwy sieje zamęt i nie ma dnia, żeby dwie, trzy informacje nie przekazywał przeciwko Kościołowi, biskupom, lekcjom religii, to trudno się dziwić, że rzeczy mogą przybrać taki kształt - zauważył abp Gądecki.

Dodał, że w komunikacie końcowym biskupi będą chcieli pokazać wszystkie przypadki ataków na księży, które miały miejsce w ostatnim czasie. - Uważam, że wszystkie przypadki, w większym lub mniejszym stopniu, są jakoś powiązane z bezustannym atakiem, który przynajmniej lży Kościół i przyczynia się do zmniejszenia jego autorytetu, o co zresztą samym autorom tych medialnych napaści chodzi - powiedział przewodniczący Episkopatu.

Podczas obrad omawiane są także zagadnienia po spotkaniu Komisji Wspólnej Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski, które po trzyletniej przerwie, odbyło się 7 listopada.

Abp Marek Jędraszewski, który z ramienia Episkopatu współprzewodniczy pracom tej komisji, wśród tematów wymienił pomoc uchodźcom z Ukrainy, w której Kościół w Polsce nie ustaje. Jak zauważył, przed nami zapewne niezwykle trudny etap wojny, związany z problemami, które niesie zima. - Musimy być przygotowani na kolejną falę uchodźców, na to, by nasze serca były równie otwarte jak wiosną tego roku - powiedział metropolita krakowski.

Abp Jędraszewski zwrócił też uwagę na sprawy dotyczące nowych wyzwań duszpasterskich związanych z nauczaniem w szkole. - Chodzi o lepsze niż dotychczas „umocowanie” lekcji religii w systemie nauczania, ale też o to, by nie powstała rzeczywistość zachęcająca do tworzenia nowych pokoleń nihilistów, że normą jest sytuacja, w której uczeń nie musi wybierać ani religii ani etyki - powiedział wiceprzewodniczący Episkopatu Polski.

Reklama

Obecnie religia i etyka nie są przedmiotami obowiązkowymi. Uczeń może brać udział w zajęciach z religii, z etyki, z obu przedmiotów, może też nie wybrać żadnego z nich. Z uczestnictwa w zajęciach z tych przedmiotów można zrezygnować na każdym etapie edukacji, również podczas roku szkolnego.

Hierarcha zauważył, że „poznawanie świata wartości religijnych i etycznych to element edukacji dzieci i młodzieży tak, jak to jest w większości krajów zachodnio-europejskich np. w Niemczech, gdzie nie ma możliwości zaznaczenia „nic” w miejsce etyki czy religii”.

Podziel się cytatem

Obrady Rady Stałej Episkopatu poprzedzają doroczne rekolekcje polskich biskupów. Dni skupienia odbywać się będą pod hasłem: „Wypłyń na głębię. O apostole Piotrze i jego wierze”, a poprowadzi je ks. prof. Waldemar Turek, z watykańskiego Sekretariatu Stanu.

2022-11-14 17:58

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik KEP o najważniejszych wydarzeniach w Kościele w 2019 roku

Światowe Dni Młodzieży w Panamie z udziałem papieża Franciszka, watykański szczyt o ochronie małoletnich w Kościele, list apostolski „Vos estis lux mundi”, pożar katedry Notre Dame w Paryżu, Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny, zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy w Santiago de Compostela, Synod Biskupów dla Amazonii oraz rozpoczęcie tzw. „Drogi Synodalnej” Kościoła w Niemczech – to, zdaniem Rzecznika KEP, główne wydarzenia w Kościele powszechnym w mijającym roku 2019.

Rzecznik KEP, ks. dr Paweł Rytel - Andrianik zwraca uwagę na najważniejsze wydarzenia w mijającym roku w Kościele powszechnym:

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: ksiądz-didżej bije rekordy popularności w internecie

2023-01-26 21:18

Portugalski ksiądz Guilherme Peixoto bije rekordy popularności w internecie dzięki swojej aktywności muzycznej. Posługujący w diecezji Viana do Castelo duszpasterz zdobywa popularność głównie dzięki swojemu zaangażowaniu w prowadzenie zabaw muzycznych, podczas których jest didżejem. Utwory muzyczne przeplata on przesłaniem świętych i błogosławionych.

Pod koniec stycznia ks. Guilherme zdecydował się pojawić ze swoimi nagraniami w sieci TikTok, gdzie szybko zdobył dużą popularność. W ciągu zaledwie dwóch dni jego konto w tej sieci społecznościowej odwiedziły 3 mln internautów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję