Reklama

Wiadomości

Abp Gądecki – Ambasadorem Życia i Rodziny

[ TEMATY ]

życie

abp Stanisław Gądecki

BOŻENA SZTAJNER

Nowy przewodniczący Episkopatu, abp Stanisław Gądecki został uhonorowany tytułem Ambasadora Życia i Rodziny, przyznawanym przez Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny. "To wyzwanie do dalszego zaangażowania się na rzecz promocji rodziny i fundamentalnej wartości jaką jest życie" - powiedział metropolita poznański odbierając tytuł.

Celem nadawania tytułu Ambasadora Życia i Rodziny jest uhonorowanie znanych i szanowanych osób publicznych, które swoją postawą życiową, przykładem osobistym, zaangażowaniem społecznym czy też deklaracjami publicznymi bronią uniwersalnej wartości życia ludzkiego i naturalnych praw rodziny.

- Tytuł Ambasadora Życia i Rodziny jest przyznawany osobom cieszącym się powszechnym szacunkiem i autorytetem np. księżom biskupom, księżom, naukowcom, ludziom mediów, artystom, sportowcom, nauczycielom, przedsiębiorcom, dziennikarzom itp. – wyjaśnia Jacek Sapa z Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny. – Osoby te, poprzez możliwość szerokiego oddziaływania społecznego mogą w znaczący sposób przyczyniać się do pożądanej zmiany postaw społecznych - dodaje Sapa.

Ostatnie dwa dni już na stałe wpisały się w kalendarz jako czas szczególnej promocji fundamentalnych wartości jakimi są życie i rodzina. W Narodowy Dzień Życia i Dzień Świętości Życia wyróżnienie przyjęli: bp Stefan Cichy, ordynariusz diecezji lednickiej, biskup świdnicki Ignacy Dec oraz przewodniczące Episkopatu, metropolita poznański Stanisław Gądecki.

Wszyscy wyróżnieni przyznali, że tytuł Ambasadora życia i Rodziny to zaszczyt, ale i zobowiązanie. - Taki tytuł jest nie tylko honorem, ale przede wszystkim wyzwaniem do dalszego zaangażowania się na rzecz promocji rodziny i fundamentalnej wartości jaką jest życie" - powiedział abp Gądecki przyjmując wyróżnienie.

Przewodniczący KEP przypomniał stwierdzenie bł. Jana Pawła II z jego pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny, że rodzina jest podstawową komórką życia społecznego, podstawową ludzką wspólnotą oraz że od tego, jaka jest rodzina, zależy kondycja narodu. "Życzył nam wszystkim i modlił się o to, by polska rodzina dawała życie, by była wierna świętemu prawu życia. Sądzę, że warto te słowa przypomnieć tuż przed kwietniową kanonizacją" - podkreślił metropolita poznański.

Reklama

Tytuły Ambasadorów przyznają wspólnie Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny oraz Kapituły wojewódzkie tytułu Ambasadora Życia i Rodziny, które powoływane są przez Centrum. W ich skład wchodzą przedstawiciele komitetów organizujących Marsze dla Życia i Rodziny oraz inne wydarzenia o charakterze pro familia i pro life w miastach danego województwa.

Pierwsze tytuły Ambasadorów zostały wręczone podczas zeszłorocznego Kongresu Polskiej Rodziny m.in. abp. Henrykowi Hoserowi i red. Krzysztofowi Ziemcowi.

W najbliższą sobotę tytuł Ambasadora odbierze bp Andrzej F. Dziuba, ordynariusz łowicki. Odbędzie się to podczas Sympozjum „Dar Życia” w Skierniewicach.

Zdaniem Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodzin, przykład i wsparcie ambasadorów, udzielone inicjatywom prorodzinnym i „pro life”, świadczy o sile i prestiżu takich działań oraz czyni społeczeństwo coraz bardziej wrażliwym na tę tematykę.

Fundacja Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny powstała aby promować, inicjować oraz wspierać działania podkreślające wartość życia i rodziny. Powstała by pracować nad rozwiązaniami, które stworzą przyjazne warunki dla rodzin w wypełnieniu jej naturalnych funkcji, w myśl zasady: rodzina receptą na szczęście. Nasze doświadczenia oparte są o działania związane z takimi kampaniami jak: Wystawy „Wybierz Życie”, obchodami Narodowy Dzień Życia czy Marszami dla Życia i Rodziny.

2014-03-26 18:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Potrzebni liderzy rodziny

Niedziela kielecka 4/2013, str. 6

[ TEMATY ]

marsz

życie

T. D.

Liderzy Centrum Wspierania Inicjatyw na Rzecz Życia i Rodziny na spotkaniu w Kurii kieleckiej

Liderzy Centrum Wspierania Inicjatyw na Rzecz Życia i Rodziny na spotkaniu
w Kurii kieleckiej

To czas dla organizacji pro-life i promocji rodzin, to czas dla ruchu marszowego - przekonywali liderzy Centrum Wspierania Inicjatyw na Rzecz Życia i Rodziny, organizatorzy Marszu Życia z Warszawy Jacek Sapa, Jarosław Kniołek i Marek Plotzke - obecni na ostatnim spotkaniu w Kurii kieleckiej

Spotkali się z kilkudziesięcioma przedstawicielami stowarzyszeń i wspólnot diecezji kieleckiej, by rozmawiać o Marszu Życia i innych inicjatywach dotyczących rodziny. W ubiegłym roku w kilkudziesięciu Marszach Życia w Polsce maszerowało setki tysięcy obywateli. To sygnał, że społeczeństwo docenia wartość życia i rodziny - oceniają liderzy Centrum.

CZYTAJ DALEJ

Kanada: zamiast pomocy - eutanazja?

2022-12-06 10:41

[ TEMATY ]

eutanazja

Kanada

Adobe Stock

O szokującej propozycji odmowy pomocy w usprawnieniu życia i zaproponowaniu eutanazji zeznała w zeszłym tygodniu przed komisją ds. weteranów Izby Gmin Kanady była paraolimpijka, która służyła w kanadyjskim wojsku, Christine Gauthier. Przed trzema laty skontaktowała się z Veterans Affairs Canada (VAC - departamentem ds. weteranów wojennych), aby poprosić o domową windę dla wózków inwalidzkich, która pomoże jej łatwiej manewrować w domu. Jak stwierdziła - pracownik VAC zaoferował jej wspomagane samobójstwo jako rozwiązanie jej cierpienia.

Gauthier powiedziała posłom, że dysponuje listem, mówiącym, iż skoro jest tak zdesperowana, to może uzyskać medyczną pomoc w umieraniu. Nie kryła swego przerażania faktem, że łatwiej uzyskać w jej ojczyźnie pomoc w umieraniu, niż narzędzia pomagające żyć.

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj oficjalnie patronem Głogowa

2022-12-06 20:54

[ TEMATY ]

Głogów

Orszak św. Mikołaja

Karolina Krasowska

Pasterz diecezji przekazał dekret ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa na ręce przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Sienkiewicza i prezydenta miasta Rafaela Rokaszewicza

Pasterz diecezji przekazał dekret ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa na ręce przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Sienkiewicza i prezydenta miasta Rafaela Rokaszewicza

Dekret Stolicy Apostolskiej ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa został przyjęty 6 grudnia podczas uroczystej sesji Rady Miasta.

W historycznej tradycji św. Mikołaj od dawna był patronem Głogowa. Pod koniec ub. roku potwierdziła to Rada Miejska, natomiast w tym roku, na prośbę bp. Tadeusza Lityńskiego, wybór ten zatwierdziła oficjalnie Stolica Apostolska. Pasterz diecezji przekazał dekret ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa na ręce przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Sienkiewicza i prezydenta miasta Rafaela Rokaszewicza podczas uroczystej sesji Rady Miasta w Sali Rajców Urzędu Miasta Głogowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję