Reklama

Czas św. Pawła - Apostoła Narodów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpoczęliśmy w Kościele Rok św. Pawła, który będzie trwał do 29 czerwca 2009 r. Przed nami zatem czas bardzo ważny, czas wielkiej refleksji nad chrześcijaństwem, na którego rozwój św. Paweł wywarł ogromny wpływ. To, co czytamy o tym Apostole w Dziejach Apostolskich, jego listy, będące niezwykłym dziełem teologicznym, wykładnią Objawienia Bożego - wszystko to świadczy o tym, że trudno dziś wyobrazić sobie Kościół i chrześcijaństwo bez nauczania św. Pawła. Rok św. Pawła jest dobrą okazją do spojrzenia na dzieło ewangelizacji. Ten uczeń Chrystusa bardzo wziął sobie do serca Chrystusowe powołanie do dzieła apostolatu. W ciągu wieków nieustannie daje przykład zaangażowania misyjnego, które jest owocem umiłowania Chrystusa bez reszty. Z niego wciąż czerpiemy, na jego teologii bazujemy, jego stawiamy za wzór ewangelizatora.
Św. Paweł jest nazywany Apostołem Narodów. Trzeba zauważyć, że z jednej strony jest św. Piotr, który oddał się szczególnie dziełu ewangelizacji wśród Żydów, a z drugiej - św. Paweł, który pełnił tę misję głównie wśród pogan. Obydwaj, głosząc Chrystusa, poszli do Rzymu i obydwaj oddali za Niego i dla Niego swoje życie.
Mając na uwadze szczególny zamysł Ojca Świętego Benedykta XVI, pragnącego przypomnieć Kościołowi postać św. Pawła, do „Niedzieli” datowanej na 22 czerwca dołączyliśmy nieduży albumik, zatytułowany „Święty Paweł. Apostoł Narodów”. (Można go także nabyć w redakcji „Niedzieli”). Chcemy w ten sposób przybliżyć naszym Czytelnikom osobę tego wielkiego misjonarza oraz miejsca związane z jego życiem i działalnością, dziś mające niekiedy zupełnie inny wymiar kulturowy i charakter. Unaoczniają one także odległości, jakie św. Paweł pokonał w swej misji głosiciela nauki Chrystusa. Zdjęcia wykonane przez naszych fotoreporterów w obecnej Turcji, Grecji i Rzymie opatrzone zostały odnośnymi fragmentami z Pisma Świętego, co stanowi najlepszy do nich komentarz.
Mówimy, że piątą Ewangelią jest ziemia Jezusa - Ziemia Święta. Ale tereny ewangelizacyjne św. Pawła to wspaniałe dopełnienie nauki ewangelicznej. Niektóre z nich, jak wspomniałem, są dziś pod wpływem zupełnie innej kultury, jak np. Turcja, zamieszkana przez muzułmanów. Ale i tam istnieje pamięć historyczna. Bp Luigi Padovese, przewodniczący Konferencji Episkopatu Turcji, z którym obszerny wywiad zamieściliśmy w 24. numerze „Niedzieli” (na 15 czerwca), bardzo się cieszy z Roku św. Pawła i z tego, że w Tarsie, mieście, z którego Apostoł Narodów pochodził, będą miały miejsce uroczystości ku jego czci. Jest to bowiem ogromna szansa dla Kościoła, który raz jeszcze ubogaci się życiem tego Świętego, a także szansa dla chrześcijan w Turcji, których jest garstka i którzy na pewno teraz bardziej ożyją, nabiorą Pawłowej odwagi...
Przypominam, że w Bibliotece „Niedzieli” wydaliśmy też cały Nowy Testament - w ośmiu praktycznych kieszonkowych tomikach. W Rzymie na temat Słowa Bożego będzie w tym roku obradował specjalny Synod Biskupów. Powinniśmy sięgać po teksty Pisma Świętego jak najczęściej, a w tym roku szczególnie po Dzieje Apostolskie i Listy św. Pawła. Nasze chrześcijaństwo musi być coraz bardziej zapoznane z teologią i refleksją na temat Bożego Objawienia. Św. Paweł pomaga zobaczyć Chrystusa umęczonego i Chrystusa Zwycięzcę.
Oprócz wspomnianego albumiku przygotowujemy większą pozycję wydawniczą, przedstawiającą zdjęcia redakcyjnych fotografików z podróży po śladach św. Pawła - ale to po wakacjach. Dysponujemy także ciekawą książeczką - czytankami o św. Pawle autorstwa diakona Jacka Pawłowicza z Ukrainy.
20 czerwca 2008 r. została otwarta w Częstochowie - w al. Sienkiewicza, prowadzącej do Jasnej Góry - wystawa fotogramów z miejsc życia i działalności św. Pawła. Wystawa będzie przypominała nie tylko częstochowianom, ale i pielgrzymom zdążającym do Sanktuarium Jasnogórskiego, że Kościół powszechny przeżywa właśnie Rok św. Pawła, będzie budzić zainteresowanie tym wielkim Apostołem i jego nauczaniem.
Kościół stara się wychodzić naprzeciw człowiekowi w jego wewnętrznym rozwoju. Trzymajmy się jego wskazówek, bądźmy blisko tego nauczania. Nieraz media robią dużo krzyku wokół niektórych wydarzeń (np. mecze piłkarskie). Trzymajmy się wartości, które nie przemijają, ale trwają wiecznie. Bo tak naprawdę tylko one mają sens, tylko one są ważne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Małopolska policja: policjanci znaleźli ciało poszukiwanego 57-latka - Tadeusza D.

2025-07-01 23:45

[ TEMATY ]

policja

Karol Porwich/Niedziela

Policjanci odnaleźli ciało poszukiwanego od piątku podwójnego zabójcy Tadeusza D. – poinformował podczas nocnej konferencji prasowej w Starej Wsi Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie insp. Artur Bednarek. Zwłoki 57-latka znajdowały się w lesie, kilkanaście metrów od drogi powiatowej pomiędzy Limanową a Kamienicą. Mężczyzna miał ranę postrzałową głowy.

Policja przypuszcza, że popełnił samobójstwo, ale ostateczną odpowiedź da sekcja zwłok. Przy ciele mężczyzny ujawniono broń. Na miejscu cały czas pracują śledczy – poinformował komendant wojewódzki.
CZYTAJ DALEJ

Śląskie/ Zginął 18-letni motocyklista; policja ogłosiła „czarny alert drogowy”

2025-07-02 21:07

[ TEMATY ]

wypadek

droga

alert

Adobe Stock

18-letni motocyklista zginął w środę po południu na ul. Wiejskiej w Czeladzi (Śląskie). Policja w związku z jego śmiercią ogłosiła „czarny alert drogowy”. Podała równocześnie, że w woj. śląskim wzrasta liczba wypadków z udziałem motocyklistów i użytkowników lżejszych jednośladów.

Jak wynika z informacji śląskiej drogówki, w rejonie ul. Wiejskiej w Czeladzi kierujący pojazdem ciężarowym wyjeżdżał z drogi podporządkowanej w kierunku Będzina. Nie ustąpił przy tym pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu 18-letniemu motocykliście. Wskutek zderzenia motocyklista zginął na miejscu.
CZYTAJ DALEJ

100 osób niesie intencję trzeźwości w pieszej pielgrzymce z Radomia do Niepokalanowa

2025-07-02 17:56

[ TEMATY ]

trzeźwość

Radom

Niepokalanów

pielgrzymka trzeźwości

Karol Porwich/Niedziela

Z Radomia wyruszyła 26. Piesza Pielgrzymka w Intencji Trzeźwości do Niepokalanowa. Pątnicy mają do pokonania 120 kilometrów. Towarzyszy im hasło "Odpowiedzialni za trzeźwość".

Mszy świętej na rozpoczęcie pątniczego trudu przewodniczył w radomskiej katedrze bp Marek Solarczyk. On też wygłosił homilię. Mówił, że pielgrzymka to nie tylko wysiłek, ale doświadczenie wspólnoty. Życzył, aby pielgrzymka przyniosła takie owoce. - Życzę wytrwałości, doświadczenia wspólnoty, jedności, ale i tych darów, które was umocnią, a przez was będą umocnieniem dla innych, przemianą ludzkich dusz, aby intencja trzeźwości i tej otwartości, odpowiedzialności człowieka za to, co ludzkie i Boże, były bliskie każdemu - mówił pasterz Kościoła radomskiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję