Irlandia
Traktat Lizboński odrzucony w referendum
W irlandzkim referendum na temat Traktatu Lizbońskiego, które odbyło się 12 czerwca, wzięło udział 53,1 proc. uprawnionych do głosowania, z czego 53,4 proc. głosowało za odrzuceniem traktatu, a 46,6 proc. - za jego przyjęciem. Zdaniem o. Marcina Lisaka OP, pracującego w Dublinie, wiedza na temat Traktatu Lizbońskiego jest w społeczeństwie irlandzkim niewielka. Prawie nikt o nim nic nie wie, gdyż jest to dokument zbyt skomplikowany. Zdaniem zakonnika, ludzie głosujący przeciwko Traktatowi Lizbońskiemu obawiali się wzrostu podatków i zmniejszenia możliwości decydowania o sobie samych i o Europie. O. Lisak podkreśla, że Irlandia ma swoją tradycję odrzucania traktatów europejskich. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że jest to kraj o dość młodej historii niepodległości i znaczenie takich pojęć, jak „samostanowienie o sobie”, jest dla Irlandczyków bardzo istotne.
Dominikanin zaznacza, że Kościół w Irlandii nie wypowiadał się w sprawie Traktatu. Biskupi zachęcali natomiast w specjalnym liście do głosowania i do zapoznania się z treścią dokumentu.
Irlandia jest jedynym z 27 państw Unii, gdzie o losie traktatu musiało zadecydować referendum. Traktat Lizboński, który ma usprawnić proces decyzyjny w unijnych instytucjach, może wejść w życie tylko pod warunkiem, że zaakceptują go wszystkie państwa członkowskie.
Zimbabwe
Taktyka zastraszania
Reklama
Wspólnoty chrześcijańskie Zimbabwe są stale zagrożone interwencją organów bezpieczeństwa - informuje amerykańska agencja katolicka CNS. Zdaniem chrześcijan, działania te wiążą się z próbą zastraszenia społeczeństwa przed planowaną na 27 czerwca br. drugą turą wyborów prezydenckich. Reżim urzędującego szefa państwa Roberta Mugabe uprowadza także obrońców praw człowieka.
9 czerwca policjanci wtargnęli do siedziby organizacji ekumenicznych w Harare. Akcja odbywała się pod pretekstem poszukiwania osób podejrzanych o morderstwo. Zatrzymano wielu pracowników instytucji chrześcijańskich, splądrowano biura, zarekwirowano sprzęt, w tym komputery, aparaty fotograficzne i mikrobus.
Jak poinformował kierujący katolicką komisją „Iustitia et Pax” Alouis Chaumba, 9 czerwca policja dokonała również ingerencji w siedzibie organizacji charytatywnej opiekującej się sierotami i bezdomnymi. Siły porządkowe manifestują swą obecność, uniemożliwiają dotarcie do niektórych obszarów wiejskich, dokonują wielogodzinnych inwigilacji - twierdzi przewodniczący komisji „Iustitia et Pax” Episkopatu Zimbabwe.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Salwador
Parlamentarzyści podpisują Księgę Życia
W Salwadorze 84 deputowanych do Kongresu podpisze tzw. Księgę Życia. Zobowiążą się tym samym do zaangażowania w obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci.
Inicjatywa ta zrodziła się w sąsiednim Hondurasie. Organizatorzy mają nadzieję, że dokument podpiszą parlamentarzyści ze wszystkich państw Ameryki Środkowej. Z Salwadoru Księga Życia pojedzie do Gwatemali i Kostaryki, planowane jest także włączenie do jej trasy Panamy i Meksyku. - Wszyscy powinniśmy być obrońcami życia - uważa lewicowy deputowany Hugo Martínez z sandinistowskiego Frontu Wyzwolenia Narodowego im. Farabundo Martí.
Przewodnicząca salwadorskiej Fundacji „Tak dla Życia” Regina Cardenal wyjaśnia, że składanie podpisów w Księdze Życia ma na celu kształtowanie wśród środkowoamerykańskich twórców prawa świadomości znaczenia ochrony życia, a szczególnie dzieci poczętych.
Ludzie
Ks. dr Bogusław Kośmider
Dotychczasowy sekretarz abp. Józefa Michalika - przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski - przejął oficjalnie obowiązki rektora Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie.
Ks. dr Bogusław Kośmider urodził się w 1966 r. w Dynowie na Podkarpaciu. Święcenia kapłańskie z rąk metropolity przemyskiego abp. Michalika przyjął w 1993 r. Po czteroletnim wikariacie w dwóch parafiach w 1997 r. rozpoczął studia z teologii na Papieskim Uniwersytecie Santa Croce w Rzymie. Dwa lata później uzyskał tytuł licencjata, a w 2002 r. obronił pracę doktorską. Do Polski powrócił rok później i został wikariuszem parafii archikatedralnej w Przemyślu. Po wyborze abp. Michalika na przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w 2004 r. został jego sekretarzem w warszawskim biurze w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Funkcję tę pełnił przez kolejne cztery lata.
Ustępujący rektor Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie - ks. dr Grzegorz Kaszak, który penił tę funkcję od 2002 r., a od blisko 10 lat pracował w Papieskiej Radzie ds. Rodziny, jesienią ub.r. został mianowany sekretarzem tej dykasterii watykańskiej. Wówczas zrezygnował z funkcji rektora Instytutu.
Krótko
Rosną światowe wydatki na zbrojenia. W 2007 r. państwa świata wydały o 6 proc. więcej na broń niż w 2006 r.
Libia nie dopuściła duńskich firm do przetargów na inwestycje wartości ponad 120 mld dolarów. To odwet za opublikowanie karykatur Mahometa w duńskiej prasie.
Lekarze mogą pracować dłużej niż inni. UE przyjęła rozwiązania proponowane przez Polskę i Wielką Brytanię. Oznacza to możliwość 65 godzin pracy w tygodniu.
Drożejące paliwo odbija się negatywnie na cenach biletów lotniczych. Pasażerowie muszą płacić o 10-20 proc. więcej, a to nie koniec podwyżek. W Hiszpanii i Portugalii w proteście przeciwko cenom paliwa przez kilka dni strajkowali kierowcy tirów. Rządy nie ugięły się pod presją strajków.
Prezydent George Bush przebywał w dniach 10-15 czerwca w Europie. Była to jego pożegnalna podróż przed zakończeniem prezydentury. Odwiedził najważniejsze stolice europejskie. Spotkał się także z Ojcem Świętym Benedyktem XVI.
Prywatna klinika w Mediolanie przeprowadzała zbędne i szkodliwe operacje pacjentom tylko po to, by wyłudzić od państwa pieniądze. W wyniku takich praktyk lekarzy uśmiercono co najmniej 20 pacjentów.
Określenie „polski obóz zagłady” znów pojawiło się w artykule izraelskiego dziennika „Haaretz”. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych interweniowało w tej sprawie.
Wspólnota międzynarodowa zdecydowała się przeznaczyć 20 mld dolarów na pomoc dla Afganistanu, domagając się w zamian, by władze w Kabulu energiczniej zwalczały korupcję. Większość zadeklarowanej pomocy - 10,2 mld dolarów - mają sfinansować Stany Zjednoczone.
Tajwan i Chiny zgodziły się na uruchomienie bezpośrednich połączeń lotniczych i wymiany turystycznej. Bezpośrednie weekendowe loty czarterowe zaczną się w pierwszym tygodniu lipca, a od 18 lipca będą mogły przybywać na Tajwan małe grupy chińskich turystów, liczące do 10 osób.
Cena gazu ziemnego dla odbiorców w Europie może wzrosnąć w 2008 r. do 500 dolarów za 1000 m3 - prognozują rosyjscy eksperci.
Norweski parlament Storting przyjął ustawę o prawnym zrównaniu par homoseksualnych z heteroseksualnymi, zarówno w kwestiach małżeństwa, jak i adopcji dzieci oraz zapłodnień „in vitro”.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.