Reklama

Kościół

Obchody 40-lecia Fundacji Jana Pawła II

W dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II warto przypomnieć, że trzy lata po swoim wyborze na Stolicę Piotrową, 16 października 1981 r. Jan Paweł II powołał do życia Fundację noszącą jego imię.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Włodzimierz Rędzioch

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Rzymie obchodzono jubileusz 40-lecia powstania tej organizacji kościelnej z siedzibą w Watykanie, która promuje inicjatywy edukacyjne, naukowe, kulturalne, religijne, charytatywne związane z pontyfikatem Papieża z Polski; dokumentuje i rozpowszechnia wielkie dziedzictwo Jana Pawła II, również w ramach wchodzącego w jej skład Ośrodka Dokumentacji i Studiów, który mieści się w Domu Polskim w Rzymie, przy ulicy via Cassia 1200. Są tam przechowywane dokumenty dotyczące pontyfikatu, z biblioteką zawierającą ponad 30 tys. tomów; w Ośrodku znajduje się również Muzeum, w którym zebrano dary otrzymane przez Papieża – jest w nim skatalogowanych ponad 10 tys. przedmiotów.

Jan Paweł II pragnął, aby Fundacja zadbała również o rozwój intelektualnych elit Europy Środkowo-Wschodniej, dlatego od lat 90. prowadzi program stypendialny dla młodzieży z krajów byłego Bloku Wschodniego umożliwiający studia na katolickich uczelniach w Polsce, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (w Lublinie mieści się Dom Fundacji dla studentów) i Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Do tej pory z tej formy pomocy skorzystało ponad tysiąc osób.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Włodzimierz Rędzioch

Działalnością Fundacji kieruje Rada Administracyjna z przewodniczącym na czele. Na początku był nim kard. Władysław Rubin, następnie abp Szczepan Wesoły i kard. Stanisław Ryłko, a obecnie jest nim ks. prał. Paweł Ptasznik, rektor polskiego kościoła św. Stanisława w Rzymie i duszpasterz rzymskiej Polonii. Natomiast za Sekretariat Administracyjny Fundacji odpowiedzialny jest o. dr Krzysztof Wieliczko OSPPE, któremu pomaga Anna Kielech. Działalność Fundacji jest możliwa dzięki hojności dobroczyńców z całego świata. Bardzo ważną rolę w pomocy w zachowaniu dziedzictwa pontyfikatu Jana Pawła II odgrywają Koła i Towarzystwa Przyjaciół Fundacji - jest ich obecnie 49 w 18 krajach na czterech kontynentach.

Włodzimierz Rędzioch: - W dniach 21-25 września odbywały się w Rzymie obchody 40-lecia ustanowienia Fundacji Jana Pawła II. Dlaczego obchody te odbywały się z rocznym opóźnieniem?

Reklama

Ks. Prał. Paweł Ptasznik: - To prawda, rocznica 40-lecia przypadała w zeszłym roku, ale ze względu na pandemię do Rzymu nie mogli przyjechać członkowie Kół Fundacji, które działają w całym świecie. Dlatego uroczystości zostały przełożone na rok bieżący.

Włodzimierz Rędzioch

- Co składało się na bogaty, kilkudniowy program obchodów?

- Program obchodów rocznicowych rzeczywiście był bardzo bogaty. W pierwszym dniu, 21 września, jego uczestnicy byli na audiencji ogólnej u Papieża Franciszka. Natomiast 23 września na Uniwersytecie Urbaniana odbyło się sympozjum „Jak przekazać dziedzictwo pontyfikatu kolejnym pokoleniom? Fundacja Jana Pawła II wobec nowych wyzwań”. Wzięli w nim udział: ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, Adam Kwiatkowski, który odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy do uczestników sympozjum, abp Marek Jędraszewski, ks. prał. Stefan Wylężek, ks. prał. Sławomir Oder i ks. Andrzej Dobrzyński. Gościem spotkania był szef Fundacji Kardynała Ratzingera-Benedykta XVI, o. Federico Lombardi. Natomiast na spotkanie nie mógł przybyć przewodniczący nowej papieskiej Fundacji Jana Pawła I, kard. Pietro Parolin – w sympozjum uczestniczyła wiceprzewodnicząca Fundacji, prof. Stefania Falasca, która była wicepostulatorką w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła I. Obecna była także pani Ambasador RP e Rzymie, Anna Maria Anders.

W drugiej części sympozjum odbyła się dyskusja panelowa, w której głos zabrali abp Józef Staniewski, metropolita Mińsko-Mohylewski, o. Michał Paluch OP z Uniwersytetu św. Tomasza „Angelicum” oraz Wojciech Halarewicz z Mazda Europa, członek Rady Fundacji; moderatorem był redaktor Michał Kłosowski.

Sympozjum na Uniwersytecie Urbaniana służyło nie tylko przypomnieniu historii Fundacji, ale stało się okazją do refleksji nad nowymi formami przekazywania dziedzictwa Jana Pawła II oraz nad perspektywami rozwoju na przyszłość. Prace sympozjum podsumował w swym przemówieniu kard. Stanisław Dziwisz.

Włodzimierz Rędzioch

- W programie były również pielgrzymki i Msze św....

- Na rzymskie obchody Fundacji przyjechało ponad 400 osób z całego świata, którzy pragnęli, by miały one również charakter duchowy, pielgrzymkowy. Dlatego zostały zorganizowane wyjazdy do podrzymskiego sanktuarium maryjnego „Ad Rupes” w Castel Sant’Elia oraz do sanktuarium św. Rity w Cascia oraz Msze św. przy grobie św. Jana Pawła II, której miałem zaszczyt przewodniczyć (22 września), w Bazylice św. Jana na Lateranie, pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego (23 września). Szczególnie uroczysta była Eucharystia przy ołtarzu Katedry w Bazylice watykańskiej, której przewodniczył kard. Dziwisz (w niedzielę 25 września).

Natomiast w sobotni wieczór, w bazylice św. Pankracego odbył się koncert zatytułowany „Muzyka na chwałę Boga”, w którym wystąpiła Rzymska Orkiestra Kameralna i chór Archikatedry Warszawskiej pod dyrekcją Teresy Krasowskiej oraz soliści Ewa Biegas i o. Rafał Kobyliński SJ.

Członkowie Rady Administracyjnej oraz Prezesi Kół Przyjaciół Fundacji z różnych krajów spotkali się również z Ambasadorem RP przy Stolicy Apostolskiej w siedzibie ambasady.

Włodzimierz Rędzioch

- Pięciodniowe obchody 40-lecia Fundacji Jana Pawła II wymagały wielkiego wysiłku organizacyjnego...

- To prawda. Jako przewodniczący Fundacji chciałbym podziękować o. Krzysztofowi Wieliczce, administratorowi Fundacji oraz ks. Łukaszowi Kotarbie dyrektorowi Domu Polskiego Jana Pawła II, którzy skutecznie zajęli się logistyką i transportem gości oraz ks. Andrzejowi Dobrzyńskiemu, który podjął się organizacji sympozjum na Urbanianie. Wdzięczny jestem również Siostrom Sercankom i pani Annie Kielech, które służyły pomocą w organizacji tych wydarzeń. Dziękuję również Panu i innym przedstawicielom mediów, którzy zechcieli uczestniczyć i relacjonować przebieg tego jubileuszu.

Włodzimierz Rędzioch

- Na zakończenie chciałbym zapytać o plany na przyszłość, o których na pewno dyskutowaliście w czasie spotkań członków Rady. Jakie nowe formy działalności zamierzacie wprowadzić?

Wydaje się, że wraz z upływem czasu coraz bardziej konieczne staje się przypominanie dzieła i nauczania św. Jana Pawła II. Dlatego Fundacja, nie rezygnując z działalności stypendialnej i pomocy pielgrzymom przybywającym do Wiecznego Miasta, stawia sobie za cel priorytetowy rozwój działalności Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II. Chcielibyśmy, aby jak najwięcej osób mogło korzystać z bogatych zbiorów Ośrodka. Konieczne wydaje się nawiązanie ściślejszej współpracy ze środowiskami uniwersyteckimi w Rzymie i na świecie, jak również większe wykorzystanie możliwości współczesnych mediów publicznych i społecznościowych. Być może uda się również podjąć z nowym zapałem kwestię promocji kultury chrześcijańskiej, na czym tak bardzo zależało Janowi Pawłowi II. Refleksja nad nowymi wyzwaniami i możliwościami odpowiedzi na nie, zainicjowana wypowiedziami podczas Sympozjum, nadal trwa i mam nadzieję, że otworzy nowe perspektywy działalności Fundacji.

* * *

Uroczystości rocznicowe zakończyły się w niedzielę, 25 września w lokalach Kurii Generalnej Braci Szkolnych przy ulicy via Aurelia. Podczas kolacji kard. Ryłce, w podziękowaniu za jego długą działalność w Fundacji, wręczono tryptyk przedstawiający Matkę Bożą Częstochowską, św. Faustynę i św. Jana Pawła II. Nie obyło się bez „urodzinowego” tortu, który został przywieziony na tę okazję z Wadowic – jego pierwszy, symboliczny kawałek odkroił kard. Dziwisz.

2022-10-21 23:10

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wystawa znaczków z wizerunkiem św. Jana Pawła II w czterech polskich miastach

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Jasna Góra

wystawa

znaczek

Archiwum "Niedzieli"

W Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Częstochowie można oglądać wystawę "Święty Jan Paweł II na znaczkach Poczty Polskiej". Wśród eksponatów znalazła się emisja pt. „Kanonizacja Papieża Jana Pawła II”, która została uznana najpiękniejszym na świecie znaczkiem o tematyce sakralnej w 2014 roku. W środę w warszawskim kościele św. Anny odbyło się oficjalne otwarcie wystawy.

Wystawa zaprezentowana na znaczkach, ukazuje drogę Jana Pawła II od początku pontyfikatu aż do chwili kiedy został świętym. Wśród znaczków znajdują się wydawnictwa Poczty Polskiej z okazji pielgrzymek Jana Pawła II do Polski, jego jubileuszy oraz historycznych wydarzeń, np. inauguracja Wielkiego Jubileuszu w 2000 roku. - Dzięki niej przeniesiemy się w czasy, kiedy Jan Paweł II towarzyszył Polakom - zapewniają organizatorzy ekspozycji.

CZYTAJ DALEJ

Radio TOK FM odpowie finansowo za język nienawiści

2024-04-19 13:50

[ TEMATY ]

KRRiT

Tomasz Zajda/fotolia.com

Urząd skarbowy ściągnie z kont należącego do Agory radia Tok FM 88 tys. złotych. To kara, jaką na stację nałożył przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za używanie języka nienawiści.

Krajowa Rada ukarała Tok FM za sformułowania znieważające, poniżające i naruszające godność najważniejszych osób w państwie, w tym Prezydenta Rzeczypospolitej. KRRiT ukarała kwotą 80 tys. złotych tę samą rozgłośnię za pełne nienawiści wypowiedzi na temat podręcznika prof. Wojciecha Roszkowskiego „Historia i Teraźniejszość”. Pracownik stacji stwierdził na antenie, że książkę „czyta się jak podręcznik dla Hitlerjugend”. Autor tych słów pracuje obecnie w TVP info.

CZYTAJ DALEJ

Na motocyklach do sanktuarium w Rokitnie

2024-04-19 19:00

[ TEMATY ]

Świebodzin

motocykliści

Zielona Góra

Rokitno

Pielgrzymka motocyklistów

Karolina Krasowska

Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Do udziału w XII Diecezjalnej Pielgrzymce Motocyklistów do Rokitna są zaproszeni nie tylko poruszający się na motocyklach, ale także wszyscy kierowcy, rowerzyści.

W tym roku już po raz dwunasty kapłański Klub Motocyklowy God’s Guards organizuje pielgrzymkę motocyklistów do sanktuarium w Rokitnie, która rozpoczyna się tradycyjnie pod figurą Chrystusa Króla w Świebodzinie. Pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 28 kwietnia. W imieniu organizatorów ks. Jarosław Zagozda podaje plan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję