Reklama

Polska

Abp Gądecki: ojciec to ten, kto idzie ze swoimi dziećmi do świątyni

[ TEMATY ]

św. Józef

abp Stanisław Gądecki

Artur Stelmasiak

Z apelem o odpowiedzialne pełnienie roli rodzicielskich, uczenie dzieci modlitwy i pracy zwrócił się do ojców abp Stanisław Gądecki. – Ojciec to ten, który nawet milcząc naucza, ojciec to ten, kto idzie ze swoimi dziećmi do świątyni, aby Bóg mógł wkroczyć w ich życie – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Abp Gądecki w kościele karmelitów bosych w Poznaniu koronował cudowny wizerunek św. Józefa. – Oto poznańska wspólnota karmelitów bosych, a wraz z nimi cała archidiecezja poznańska, poczuwając się do wdzięczności za troskliwą opiekę św. Józefa przez blisko 400 lat w tym świętym miejscu pragnie oddać mu cześć ozdabiając jego wizerunek koroną chwały – mówił metropolita poznański. W homilii abp Gądecki skupił się na ojcostwie i przekonywał, że zadanie wychowania powierzone Józefowi wymagało od niego najwyższej doskonałości moralnej, która znajduje wytłumaczenie w jego niezgłębionym życiu wewnętrznym.

- Misja Józefa uczy nas, że ojciec to ten, kto nie opuszcza matki swoich dzieci, kto nie opuszcza swoich dzieci, kto troszczy się o dom bez lęku, kto nie boi się trudów i odpowiedzialności, kto mężnie znosi krzyże – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Metropolita poznański prosił ojców, by byli blisko dzieci. – One was potrzebują, potrzebują waszej obecności, bliskości i miłości. Bądźcie opiekunami ich rozwoju w mądrości i łasce, opiekunami ich drogi życiowej – przekonywał abp Gądecki.

– Bycie ojcem to coś więcej niż zapewnienie utrzymania i dachu nad głową. Bycie ojcem to nade wszystko opieka psychiczna, moralna i religijna – mówił przewodniczący Episkopatu Polski. Abp Gądecki zauważył, że wychowanie nie polega na narzucaniu się dziecku i wyręczaniu go w rozwoju własnej osobowości, ale na stworzeniu ram i środowiska dla rozwoju.

– Do żadnego innego człowieka na świecie z wyjątkiem Maryi nie możemy skierować takich pochwał, jakie Kościół kieruje do św. Józefa – mówił w homilii abp Gądecki. Metropolita poznański zauważył, że tę wizję starał się unaocznić autor poznańskiego obrazu św. Józefa.

Reklama

Korony na wizerunek św. Józefa i Dzieciątka Jezus nałożyli abp Stanisław Gądecki i bp kaliski Edward Janiak. Uroczystość transmitowana była przez Telewizję Polonia i Radio Emaus.

Pierwszy, drewniany kościół św. Józefa został wzniesiony na Wzgórzu św. Wojciecha w 1618 r. Była to prawdopodobnie pierwsza świątynia w Polsce nosząca to wezwanie. Na koronowanym dziś obrazie św. Józef przedstawiony jest jako ostatni z patriarchów Starego Testamentu, mężczyzna w sile wieku, zamyślony, lecz promieniujący dobrocią, troskliwością i szczęściem. Podtrzymując Jezusa na lewym ramieniu, prawą ręką wskazuje on na Tego, który jest Zbawicielem, Drogą, Prawdą i Życiem.

2014-03-23 15:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: Wielki Post to duchowy projekt

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

archpoznan.pl

Wielkopostna droga jest swego rodzaju projektem duchowym, jaki możemy realizować przez modlitwę, post i jałmużnę – napisał abp Stanisław Gądecki w liście pasterskim na Wielki Post.

List odczytywany w kościołach archidiecezji poznańskiej zachęca do nauczenia się nowych sposobów modlitwy niż te, które praktykujemy od dawna. „Dobry modlitewnik czy książka na ten temat mogą być dla nas stosowną pomocą. Ale najważniejszą modlitwą jest Eucharystia. Wielki Post wzywa nas szczególnie nagląco do uczestniczenia we Mszy Świętej niedzielnej, a być może także codziennej. Niech w tym czasie bliska nam będzie modlitwa przed Najświętszym Sakramentem” – pisze abp Gądecki.

CZYTAJ DALEJ

Papież: małżeństwo sakramentalne jest darem i dziełem Boga

2023-01-27 15:28

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

„Małżonkowie zawierają związek poprzez dobrowolną zgodę, ale to jedynie Duch Święty ma moc uczynić kobietę i mężczyznę jednością” - powiedział papież Franciszek w przemówieniu podczas spotkania z Trybunałem Apostolskim Roty Rzymskiej. Stanowi ona sąd najwyższej instancji w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Przy okazji spotkań z tym gremium papież porusza zwykle aktualne problemy związane z przeżywaniem i rozumieniem sakramentu małżeństwa w Kościele katolickim.

Ojciec Święty zaznaczył, że istnieje dzisiaj w Kościele pilna potrzeba ponownego odkrycia wartości i znaczenia związku małżeńskiego między kobietą i mężczyzną. Wpływa na to również praktyczna niewiedza zarówno osobista, jak i zbiorowa dotycząca małżeństwa. W zamyśle Bożym dotyczącym małżeństwa, kobieta i mężczyzna podczas zawierania tego sakramentu otrzymują nowe serce, które uzdalnia ich do kochania miłością samego Chrystusa. Dlatego małżeństwo sakramentalne nie jest jedynie uroczystą ceremonią czy wydarzeniem społecznym, nie jest formalnością ani abstrakcyjnym ideałem, ale darem i dziełem samego Boga.

CZYTAJ DALEJ

Argentyna/ Media: historia żydowskiej dziewczynki uratowanej z getta przez polskie małżeństwo

2023-01-27 19:11

[ TEMATY ]

Żydzi

getto

II wojna światowa

Wikipedia/autor nieznany

Miasto Lida w 1939 r.

Miasto Lida w 1939 r.

Argentyński portal Infobae przedstawił w piątek historię Racheli, żydowskiej dziewczynki z Lidy (obecnie Białoruś), uratowanej z getta podczas II wojny światowej przez małżeństwo Polaków. Kobieta mieszka dziś w Argentynie.

Posiadająca obywatelstwo tego kraju Rachela Mowszowicz w rozmowie z Infobae przybliżyła okoliczności swojego ocalenia. Wyjaśniła, że dzięki zabiegom swego ojca ją oraz dwie jej starsze siostry udało się wydostać z getta w Lidzie i umieścić u mieszkających w regionie rodzin. Rachela trafiła do polskiej rodziny Szypułów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję