Reklama

Niedziela Częstochowska

Jubileusz 115 lat tradycji

Przyszłość młodych zależy od tego, w jakich ramach ich osadzimy: wartości etycznych, patriotycznych, poszanowania wiedzy i wiary – mówi ks. Wojciech Pelczarski.

Jest katechetą w Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie prawie 30 lat. – Szkoła obchodzi jubileusz 115 lat istnienia, czyli ja ¼ czasu właśnie w niej spędziłem. Przez ten czas młodzież się zmieniała, bo rzeczywistość też się zmieniała. Wszystko zależy od rodziców, od dorosłych i nie jest tak źle, jak się wieszczy wszem i wobec. Uważam, że młodzież jest bardzo dobra, taką była i jest. Jeżeli dzisiaj obserwujemy kryzys w świecie, to on się odbija na młodzieży. Jeżeli mamy kryzys rodziny, to on odbija się na dzieciach. W wielu rozmowach z młodzieżą to wychodzi. Gdzieś zagubił się autorytet ojca i matki, niszczy się autorytet nauczyciela. Niszczy się dobre wzorce, które są młodzieży potrzebne. Część z nich ulega współczesnej propagandzie, ale bardzo dużo zależy od tego, jakie my mamy do niej podejście. A trzeba do młodych podchodzić pozytywnie, z wyrozumiałością i cierpliwością – mówi z szerokim uśmiechem ks. Pelczarski.

Aleksandra Dworak stara się chodzić na katechezę w szkole jak najczęściej i jej nie opuszczać. – W Bogu szukam sensu życia, wierzę głęboko w Bożą opatrzność, uczestniczę w niedzielnej Mszy św. Życzę moim koleżankom i kolegom z okazji jubileuszu wytrwania w dążeniu do celów, które sobie założyli.

– Lubię chodzić na katechezę do ks. Wojciecha, bo jest to spędzenie dwóch godzin na mądrej rozmowie o życiu, Bogu i zastanawianiu się nad rzeczywistością. Rozmawiamy o naszych problemach, o sumieniu, o przesłaniu Ewangelii – zwierza się Jakub Grabowski.

– Ks. Wojciech to twarz naszego liceum. Wszyscy go tu znają i bardzo szanują. Jest zawsze uśmiechnięty, otwarty na innych i ma dobry kontakt z młodymi – mówi z radością na twarzy dk. Karol Iwańczak z Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie. – Czas spędzony przy ul. Tadeusza Kościuszki 8 to bardzo miły fragment mojego życia, który wspominam z radością. Pobierałem edukację w momencie trudnym dla szkoły, kiedy chciano ją przenieść w inne miejsce. Z kolegami i koleżankami walczyliśmy, aby to się nie stało. Wszystkie tego typu trudne przeżycia mocno integrują i wydaje mi się, że wtedy poczuliśmy się taką rodziną, która walczy o swój dom, o swoje miejsce w mieście i… udało się – dodaje.

Reklama

Uroczystości jubileuszowe, które miały miejsce 8 października, rozpoczęło złożenie kwiatów pod pomnikiem patrona szkoły, na terenie placówki. Następnie Mszę św. w intencji uczniów, wychowanków, nauczycieli i pracowników szkoły sprawował w kościele św. Jakuba Apostoła abp Wacław Depo. Kolejnym punktem było spotkanie w Teatrze im. Adama Mickiewicza, a całość zwieńczyła wspólna zabawa.

2022-10-08 13:55

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Terminarz Jubileuszu Miłosierdzia

[ TEMATY ]

jubileusz

Włodzimierz Rędzioch

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej ogłosiło 5 maja program nadzwyczajnego Roku Świętego – Jubileuszu Miłosierdzia, który będzie trwał od 8 grudnia 2015 do 20 listopada 2016 roku. Przedstawiając główne daty i wydarzenia przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella zastrzegł się, że plan ten nie jest jeszcze zamknięty, dodając, iż mogą nastąpić niewielkie zmiany i uzupełnienia.

Oto ustalony na dziś program:

CZYTAJ DALEJ

Śladami św. Jana Bosko

2023-01-30 18:47

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

Włodzimierz Rędzioch

W ostatni dzień stycznia przypada liturgiczne święto najbardziej znanego XIX-wiecznego „świętego społecznego” Piemontu, św. Jana Bosko. Ten włoski kapłan uważany jest za jednego z największych wychowawców młodzieży, której poświęcił całe swoje życie, a jego praca z młodymi zaczęła się w Turynie, w dzielnicy Valdocco. I to właśnie do Turynu duchowi synowie, salezjanie, zaprosili grupę dziennikarzy akredytowanych w Biurze Prasowym Watykanu na krótką pielgrzymkę śladami ks. Bosko, którą zorganizował ks. Giuseppe Costa. Na spotkanie przyjechał dziesiąty następca św. Jana Bosko, ks. Ángel Fernández Artime, obecny przełożony generalny salezjanów.

Ks. Ángel wyjaśnił na początku spotkania, że uczynił wszystko, aby zachować to wielkie dziedzictwo jakim jest Valdocco. „Tutaj wszystko zrodziło się z inicjatywy tego młodego kapłana, jakim był ks. Bosko. Chciał być przyjacielem wszystkich. A Valdocco w Turynie musi pozostać dziedzictwem historycznym i charyzmatycznym, szkołą świętości, tak jak chciał tego Ksiądz Bosko. Stąd wyszło 13 świętych” – podkreślił przełożony generalny.

CZYTAJ DALEJ

Papieża Franciszka „Ekumeniczna pielgrzymka pokoju” do Sudanu Południowego

2023-01-31 09:32

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

Grzegorz Gałązka

W dniach 3-5 lutego Franciszek odbędzie „ekumeniczną pielgrzymkę pokoju” do Sudanu Południowego. Towarzyszyć mu będą: honorowy zwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej, arcybiskup Canterbury Justin Welby i moderator Zgromadzenia Ogólnego prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastor Iain Greenshields. Jej hasłem są słowa Jezusa: „Proszę, aby wszyscy byli jedno”, zaczerpnięte z tzw. Modlitwy Arcykapłańskiej z Ewangelii św. Jana. Wcześniej, od 31 stycznia do 3 lutego, Ojciec Święty odwiedzi Demokratyczną Republikę Konga. Będzie to 40. podróż zagraniczna papieża w czasie jego prawie dziesięcioletniego pontyfikatu.

Wizyta ekumeniczna

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję