Reklama

Przez Zabawę do… miłości

Niedziela Ogólnopolska 8/2008, str. 25

Zakochani poświęcają swoje pierścienie 10. i 18. dnia każdego miesiąca w sanktuarium w Zabawie
Grzegorz Latocha

Zakochani poświęcają swoje pierścienie 10. i 18. dnia każdego miesiąca w sanktuarium w Zabawie<br>Grzegorz Latocha

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W książce pt. „Miłość i odpowiedzialność” Karol Wojtyła podkreślał wagę cnoty czystości: „Czystość narzeczeńska polega na wstrzemięźliwości od poruszeń zmysłowych organicznie związanych z aktem małżeńskim”. Obecnie wielu, zwłaszcza młodych, chrześcijan nie zdaje sobie sprawy, że współżycie przed ślubem jest grzechem ciężkim. Przykład Polki, bł. Karoliny Kózkówny, która oddała swoje życie, broniąc się przed gwałtem, ukazuje wielką wartość dziewictwa. Wartość, za którą warto oddać życie.

Cudze chwalicie, swego nie znacie

Reklama

Pierwsze organizacje promujące czystość, pojawiły się już w latach 90. w Stanach Zjednoczonych. Wówczas powstały m.in.: True Love Waits (Prawdziwa Miłość Poczeka), Silver Ring Thing (Stowarzyszenie Srebrnej Obrączki) oraz Ruch Czysty z Wyboru.
Obecnie także nastolatki w Polsce mogą przyłączyć się do podobnych inicjatyw. Dzięki dwumiesięcznikowi „Miłujcie się” powstał Ruch Czystych Serc. Wspólnota RCS pomaga swoim członkom pokonywać własne uzależnienia, m.in. od: narkotyków, papierosów, alkoholu i pornografii. Warto podkreślić, że warunkiem przystąpienia do RCS jest nie tylko deklaracja zachowania wstrzemięźliwości seksualnej do ślubu, ale postanowienie regularnej modlitwy i życie sakramentami.
Widocznym znakiem wyboru życia w czystości jest srebrna obrączka. Pierścień Silver Ring Thing, z napisem: „Thess4:3-4”, nosi się na środkowym palcu lewej ręki. Skrót oznacza werset z 1 Listu św. Pawła do Tesaloniczan.
Aby przystąpić do RCS, można dokonać wpisu na stronie www.rcs.org.pl do „Księgi czystych serc” lub www.milujciesie.org.pl. Modlitwę zawierzenia kończą słowa: „Bł. Karolino, wypraszaj mi dar czystego serca. Amen”. Tę postać bowiem RCS obrał sobie za patronkę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przez Zabawę do… miłości

Reklama

Zabawa to wioska, która może poszczycić się tym, że posiada własny herb, a nazwę przyjęła od pierwszych właścicieli - szlachciców herbu Zabawa. W tej parafii przyszła na świat 2 sierpnia 1898 r. w Wał-Rudzie (sąsiednim siole) bł. Karolina Kózkówna. Jej rodzice - Jan i Maria przekazali dzieciom głęboką wiarę przez przykład własnego życia. Należeli m.in. do: Apostolstwa Modlitwy, Żywego Różańca oraz Bractw: Wstrzemięźliwości i Komunii św. wynagradzającej. Cała rodzina w niedziele, a Karolina często również w dzień powszedni, chodziła do kościoła, początkowo do Radłowa (ponad 7 km), a potem do Zabawy.
Matka bł. Karoliny wielokrotnie pielgrzymowała, poszcząc o chlebie i wodzie, do sanktuariów Matki Bożej w: Odporyszowie, Tuchowie, Kalwarii Zebrzydowskiej oraz w Częstochowie. Dzień rodziny Kózków był wypełniony modlitwą: rozpoczynał się od śpiewu „Godzinek” - w lecie o czwartej, w zimie o piątej godzinie, wspólnie odmawiano poranny i wieczorny pacierz, a w południe - „Anioł Pański”. W niedzielne popołudnia do Kózków schodzili się sąsiedzi, aby wspólnie się modlić. Często odmawiano Różaniec i śpiewano w zależności od okresu: kolędy, pieśni wielkopostne czy maryjne, czytywano Pismo Święte, żywoty świętych, a także czasopisma religijne, które Kózkowa prenumerowała.
16-letnia dziewczyna zginęła 18 listopada 1914 r., broniąc swego dziewictwa przed rosyjskim żołnierzem. 10 czerwca 1987 r. Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił Karolinę błogosławioną.
Obecnie w Zabawie k. Tarnowa jest sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny. Ks. Zbigniew Szostak, kustosz tego sanktuarium, wpadł na pomysł, aby powstał pierścień bł. Karoliny, który pomógłby młodym ludziom świadomie pracować nad własną płciowością. Zachęca tym samym do naśladowania bł. Karoliny i odwiedzenia jej sanktuarium.

Obrączki czystości w Polsce

Pierścień bł. Karoliny to srebrna obrączka, na której widnieje kwiat lilii - symbol dziewictwa i czystości. W odróżnieniu od pierścienia Silver Ring Thing, polską obrączkę czystości nosi się na serdecznym palcu, choć ma ona podobną wymowę, a ponadto związana jest z postacią bł. Karoliny, męczennicy, która zginęła, broniąc wartości dziewictwa, które ten znak wyraża.
Ks. Zbigniew Szostak, który jest pomysłodawcą pierścienia bł. Karoliny, tłumaczy, że pierścienie są adresowane do wszystkich, którzy pragną zachować czystość seksualną. Ma nadzieję, że szczególnie będą pomocne dla tych, którzy już się w życiu bardzo zagubili lub poranili. Mówi: - Te pierścienie mogą być ewangelicznym znakiem, że Bóg na każdego czeka, pragnie podnieść „na nogi” i odnowić utracone wartości. Są takim zewnętrznym znakiem tego, co powinno dokonać się przede wszystkim w sercu. Noszone na palcu, nie tylko manifestują innym tę osobistą decyzję, ale też w chwilach pokusy przypominają właścicielowi o złożonej sobie obietnicy.
Projektodawcą i wykonawcą pierścienia jest małżeństwo: Iwona i Zbigniew Długoszowie z Krakowa. Pani Iwona mówi: - Jesteśmy małżeństwem już 23 lata. Popieram tę akcję, bo zdecydowanie warto propagować wśród młodzieży wszystko, co moralnie dobre i wartościowe.
Pierścień bł. Karoliny można nabyć w sanktuarium w Zabawie. Tutaj, przy relikwiach bł. Karoliny na sarkofagu, młodzi, prosząc o realizowanie swojego powołania na drodze czystej i pięknej miłości, poświęcają swoje pierścienie 10. i 18. dnia każdego miesiąca. Przed założeniem pierścienia odmawia się Litanię do bł. Karoliny i modlitwę o jej kanonizację oraz dokonuje osobistego aktu zawierzenia.
W związku z peregrynacją relikwii bł. Karoliny będzie można poświęcić pierścień i dotknąć relikwiarza również w swojej parafii.
Pierścień można nabyć także przez Internet www.ksm.org.pl, w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży, którego bł. Karolina jest patronką razem ze św. Stanisławem Kostką. A dochód przeznaczony jest na rozwój duszpasterstwa młodzieży.

Miłujcie się

- Być może idea noszenia obrączki czystości jest nowatorska, ale dla człowieka żyjącego według Dekalogu to nie nowość - wyznaje pani Stanisława, która jako nastolatka przyjęła i nosi do dziś szkaplerz. - Szkaplerz nosił Ojciec Święty Jan Paweł II, Maryja zachęca wszystkich czcicieli do życia w czystości, zgodnego ze stanem, w którym się żyje. A noszenie krzyżyka bądź medalika lub koronki na palcu także jest świadectwem i zobowiązuje do przestrzegania przykazań!
Wśród młodzieży zdania na temat obrączek czystości są podzielone. Kazik jest krytycznie nastawiony: - Według mnie, to kolejna „płytka akcja”. Najważniejsze jest to, co ma chrześcijanin w sercu, a nie na palcu.
- Szczerze, to super sprawa - pisze na internetowym forum Staszka. - Czasem jest ciężko, ale dopiero taka czysta miłość daje spełnienie.
Masowa kultura narzuca młodym określone wzory zachowań. Jednak praca nad cnotą pięknej miłości nie może pozostawać jedynie na poziomie chwilowego „bycia trendy”. To wybór człowieka świadomego, że oprócz cnoty czystości chrześcijanin ma również obowiązek pracy nad cnotami:umiarkowania, miłości, wiary i nadziei.
Sfera seksualna należy do najbardziej intymnych sfer życia człowieka. Czystość domaga się wstydliwości, która chroni intymność osoby i strzeże jej tajemnicy. Miejmy nadzieję, że obrączki czystości nie będą tylko modną ozdobą dłoni, ale przyniosą obfite owoce wśród polskiej młodzieży w postaci trwałych małżeństw, bogatych radością wiary i wzajemną miłością.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Leon XIV na inaugurację pontyfikatu: idźmy ku Bogu i miłujmy się wzajemnie

2025-05-18 11:47

[ TEMATY ]

homilia

inauguracja

pontyfikat

Papież Leon XIV

Włodzimierz Rędzioch

„Budujmy Kościół oparty na miłości Boga i będący znakiem jedności, Kościół misyjny, który otwiera ramiona na świat, głosi Słowo, pozwala, by go niepokoiła historia, i który staje się zaczynem zgody dla ludzkości. Razem, jako jeden lud, jako fratelli tutti, idźmy ku Bogu i miłujmy się wzajemnie” - powiedział papież Leon XIV 18 maja podczas uroczystej inauguracji swego pontyfikatu.

Pozdrawiam was wszystkich - z sercem przepełnionym wdzięcznością - na początku posługi, która została mi powierzona. Św. Augustyn pisał: „Stworzyłeś nas bowiem jako skierowanych ku Tobie. I niespokojne jest serce nasze, dopóki w Tobie [, Panie,] nie spocznie” (Wyznania, I, 1, 1).
CZYTAJ DALEJ

Św. Iwo - mniej znany święty

Iwo Hélory żył w latach 1253 -1303 we Francji, w Bretanii. Urodził się w Kermartin, w pobliżu Tréguier. Po ukończeniu 14. roku życia studiował w Paryżu na Wydziale Sztuk Wyzwolonych, później na Wydziale Prawa Kanonicznego i Teologii, a w Orleanie na Wydziale Prawa Cywilnego.

Po trwających 10 lat studiach powrócił do rodzinnej Bretanii. Do 30. roku życia pozostawał - jako człowiek świecki - na stanowisku oficjała diecezjalnego w Rennes, sprawując w imieniu biskupa funkcje sędziowskie. Zasłynął jako człowiek sprawiedliwy i nieprzekupny, obrońca interesów biedaków, za których nieraz sam opłacał koszty postępowania, a także - jako doskonały mediator w sporach. Później poszedł za głosem powołania i po przyjęciu święceń kapłańskich skupił się na pracy w przydzielonej mu parafii. Biskup powierzył mu niewielką parafię Trédrez, a po roku 1293 nieco większą - Louannec. Iwo od razu zjednał sobie parafian, dając przykład ubóstwa i modlitwy. W czasach, kiedy kapłani obowiązani byli odprawiać Mszę św. tylko w niedziele i święta, Iwo czynił to codziennie, niezależnie od tego, gdzie się znajdował. Często, chcąc pogodzić zwaśnionych, zanim zajął się sprawą jako sędzia, odprawiał w ich intencji Mszę św. - po niej serca skłóconych w jakiś cudowny sposób ulegały przemianie i jednali się bez rozprawy. Nadal chętnie służył wiedzą prawniczą wszystkim potrzebującym, sam żyjąc bardzo skromnie. Był doskonałym kaznodzieją. Iwo Hélory zmarł 19 maja 1303 r. W 1347 r. papież Klemens VI ogłosił go świętym. Jego kult rozpoczął się zaraz po jego śmierci i bardzo szybko rozprzestrzenił się poza granice Bretanii. Kościoły i kaplice jemu dedykowane zbudowano m.in. w Paryżu i w Rzymie. Wiele wydziałów prawa i uniwersytetów obrało go za patrona, m.in. w Nantes, Bazylei, Fryburgu, Wittenberdze, Salamance i Louvain. Został pochowany w Treguier we Francji, które jest odtąd miejscem corocznych pielgrzymek adwokatów w dniu 19 maja. Warto też dodać, że do Polski kult św. Iwona dotarł stosunkowo wcześnie. Już 25 lat po jego kanonizacji, w 1372 r. jeden z kanoników wrocławskiej kolegiaty św. Idziego, Bertold, ze swej pielgrzymki do Tréguier przywiózł relikwie świętego. Umieszczono je w jednym z bocznych ołtarzy kościoła św. Idziego. Również po relikwie św. Iwona pojechał opat Kanoników Regularnych Henricus Gallici. Na jego koszt do budującego się wówczas kościoła Najświętszej Maryi Panny na Piasku dobudowano kaplicę św. Iwona, w której umieszczono ołtarzyk szafkowy z relikwiami. Niestety, nie dotrwały one do naszych czasów, w przeciwieństwie do kultu, który, przerwany na początku XIX wieku, ożył w 1981 r. Od tego czasu w każdą pierwszą sobotę miesiąca w kaplicy św. Iwona zbierają się prawnicy wrocławscy na Mszy św. specjalnie dla nich sprawowanej. Drugim ważnym miejscem kultu św. Iwona w Polsce jest Iwonicz Zdrój, gdzie znajduje się jedyny w Polsce, jak się wydaje, kościół pw. św. Iwona, z przepiękną rzeźbioną w drewnie lipowym statuą Świętego. Warto też wspomnieć o zakładanych w XVII i XVIII wieku bractwach św. Iwona, gromadzących w swych szeregach środowiska prawnicze, a mających przyczynić się do ich odnowy moralnej. Bractwa te istniały przede wszystkim w miastach, gdzie zbierał się Trybunał Koronny: w Piotrkowie Trybunalskim (zał. w 1726 r.) i w Lublinie (1743 r.). W obydwu do dziś zachowały się obrazy przedstawiające Świętego: w Piotrkowie - w kościele Ojców Jezuitów, w Lublinie - w kościele parafialnym pw. Nawrócenia św. Pawła. Istniały też bractwa w Przemyślu (XVII w.), prawdopodobnie w Krakowie (zachował się XVIII-wieczny obraz św. Iwona w zakrystii kościoła Ojców Pijarów), w Warszawie i we Lwowie. W diecezji krakowskiej czczono św. Iwona w Nowym Korczynie (w 1715 r. w kościele Ojców Franciszkanów konsekrowano ołtarz św. Iwona) oraz w Nowym Sączu, w kręgach związanych z Bractwem Przemienienia Pańskiego. Natomiast we Wrocławiu, w kaplicy kościoła pw. Najświętszej Marii Panny na Piasku, znajduje się witraż wyobrażający św. Iwo. Został on ufundowany w 1996 r. przez adwokatów dolnośląskich z okazji 50-lecia tamtejszej adwokatury.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV o ekumenizmie i relacjach z innymi religiami

2025-05-19 09:50

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Leon XIV przyjął przedstawicieli niekatolickich Kościołów i wspólnot kościelnych, a także religii niechrześcijańskich, którzy wczoraj wzięli udział w inauguracji jego pontyfikatu. Podkreślił, że dążenie do widzialnej jedności chrześcijan, opartej na wierności Jezusowi, jest dla niego priorytetem. Zwracając się do niechrześcijan, przyznał, że religie mogą przyczynić się do pokoju, jeśli będą wolne od ideologicznych i politycznych uwarunkowań.

Zwracając się do przedstawicieli wyznań chrześcijańskich Leon XIV przypomniał, że jego wybór na Stolicę Piotrową zbiega się w czasie z 1700. rocznicą Soboru Nicejskiego, który wypracował wspólne dla wszystkich Kościołów wyznanie wiary. „Podążając drogą ku przywróceniu pełnej komunii między wszystkimi chrześcijanami, uznajemy, że jedność ta może być jedynie jednością w wierze – zastrzegł Papież. - Jako biskup Rzymu uważam za jeden z moich priorytetowych obowiązków dążenie do przywrócenia pełnej i widzialnej wspólnoty między wszystkimi, którzy wyznają tę samą wiarę w Boga Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję