Dokładnie 150 lat temu góry masywu pirenejskiego były scenerią szczególnego nawiedzenia ludzkości przez Matkę Bożą. Jej wezwanie do modlitwy i pokuty, przekazane za pośrednictwem ubogiej pastuszki Bernadetty Soubirous, dało zasadniczy impuls do odnowy moralnej wierzących, wpisując się na trwałe w dziedzictwo duchowe Kościoła. Dzisiaj Lourdes to jedno z największych sanktuariów maryjnych świata i centrów chrześcijańskiego pielgrzymowania, a woda wypływająca z cudownego źródła Groty Massabielskiej nie przestaje być narzędziem duchowego i fizycznego uzdrowienia.
Tematykę objawień w Lourdes w szerokim kontekście historii i duchowości maryjnej podejmuje bogato ilustrowany lutowy numer „Miejsc Świętych”. Jego lektura może pomóc w poznaniu tego największego przesłania maryjnego XIX wieku i w pełniejszym zrozumieniu jego aktualności. Okazuje się, że przynależność ziemi lourdzkiej do Matki Bożej sięga czasów średniowiecza. Ks. Jacek Bolewski, na podstawie badań znanego dziennikarza włoskiego Vittorio Messoriego i refleksji wybitnego mariologa francuskiego René Laurentina, wyjaśnia głębokie prawdy teologiczne zawarte w objawieniach z 1858 r., ukazując wewnętrzny związek tytułu „Niepokalane Poczęcie” z tajemnicą Trójcy Świętej.
Wincenty Łaszewski próbuje natomiast spojrzeć na objawienia oczami samej wizjonerki. To ciekawe ujęcie nadaje jego rozważaniom osobisty ton, pozwalając czytelnikowi wniknąć we wciąż aktualne treści duchowe przesłania maryjnego. Religijny kontekst epoki zostaje zarysowany przez ks. Jana Kupkę z Rzymu w artykule przedstawiającym kult oddawany Niepokalanej przez św. Wincentego Pallottiego, a więc jeszcze przed ogłoszeniem dogmatu przez Piusa IX bullą „Ineffabilis Deus” w 1854 r. Ważną dla Polaków tematykę podejmuje Dorota Grzechocińska w artykule o prymasie Auguście Hlondzie. Autorka ukazuje wpływ pobytu w Lourdes na całą jego duchowość i prorocze przeświadczenie wypowiedziane na łożu śmierci: „Zwycięstwo gdy przyjdzie, to przez błogosławioną Maryję Dziewicę”. Serce numeru stanowią relacje o oficjalnie uznanych uzdrowieniach oraz poruszające świadectwa pielgrzymów o osobiście doznanych łaskach. W numerze są też unikatowe zdjęcia z jubileuszu kościoła polskich zesłańców w Tobolsku. Można też przeczytać relację z Borka - najstarszego sanktuarium maryjnego w Wielkopolsce.
Pomóż w rozwoju naszego portalu