Encyklika „Spe Salvi” Ojca Świętego Benedykta XVI otwiera najnowszy numer polskiego wydania „L’Osservatore Romano”. W artykule wstępnym redakcja podkreśla: „W nowej encyklice, zatytułowanej «Spe salvi», Papież skoncentrował się na cnocie typowo «ludzkiej», nadziei, której ostatecznym fundamentem jest Bóg i która łączy się ściśle z wiarą. Prawdziwą nadzieję daje bowiem jedynie - jak uczy Papież - spotkanie z prawdziwym Bogiem, Bogiem Jezusa Chrystusa, do którego należy przyszłość. (...) W encyklice «Spe salvi», która nie jest traktatem czysto teoretycznym, Benedykt XVI powołuje się na doświadczenia konkretnych postaci historycznych i świętych, takich jak Józefina Bakhita, Augustyn z Hippony czy Bernard z Clairvaux. W ostatnich rozdziałach pokazuje, gdzie i jak można uczyć się chrześcijańskiej nadziei, nawet w najtrudniejszych sytuacjach”.
Redakcja publikuje również orędzie papieskie zatytułowane „Rodzina wspólnotą pokoju”, wydane na przypadający 1 stycznia 2008 r. Światowy Dzień Pokoju. W tegorocznym orędziu Papież przypomina, jak wielką rolę w budowaniu więzów solidarności i współpracy odgrywa „rodzina naturalna, jako głęboka wspólnota życia i miłości oparta na małżeństwie mężczyzny i kobiety”. Podkreśla, że każdy, kto „działa na szkodę instytucji rodziny i ją osłabia, naraża na szwank pokój całej wspólnoty narodowej i międzynarodowej, gdyż osłabia instytucję, która jest faktycznie główną szkołą pokoju”. W końcowej części orędzia Papież wzywa rządzących, by „bardziej zdecydowanie podjęli na nowo rokowania mające na celu stopniową, opartą na uzgodnieniach eliminację istniejących arsenałów broni nuklearnej”.
Kolejnymi dokumentami papieskimi zamieszczonymi na łamach polskiego wydania „L’Osservatore Romano” są: orędzie Papieża na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy oraz List Benedykta XVI z okazji 1600. rocznicy śmierci Jana Chryzostoma. Redakcja publikuje biografie kardynałów mianowanych 24 listopada ub.r., a także skierowane do nich słowa Papieża wygłoszone na konsystorzu, podczas którego ogłoszono nominacje, i w czasie Eucharystii w Bazylice Watykańskiej.
(A.W.)
„L’Osservatore Romano” - miesięcznik w polskiej wersji językowej można zamawiać za pośrednictwem parafii, kurii biskupich oraz pod adresem: Księża Pallotyni, ul. Wilcza 8, 05-091 Ząbki k. Warszawy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu