Reklama

Polska

Abp Gądecki: wychowanie nie jest dziś sprawą obojętną

[ TEMATY ]

młodzi

abp Stanisław Gądecki

Artur Stelmasiak

Wychowanie nie jest sprawą obojętną, zwłaszcza dzisiaj wobec aktywności ruchu ideologicznego dążącego do zamieszania w pojęciu płci i wprowadzenia chaosu w życiu ludzi, aby potem łatwiej nimi manipulować – stwierdził abp Stanisław Gądecki. Nowo wybrany przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski uczestniczył dziś w IV Śremskim Forum Edukacyjnym, odbywającym się w Śremie w Wielkopolsce pod hasłem: „Wychowanie do pełni człowieczeństwa. O męskości i kobiecości w świecie współczesnym”.

Śremskie Forum Edukacyjne organizowane jest, jak wyjaśnia KAI Maria Podzerek, dyrektorka szkół katolickich działających w Śremie w ramach Katolickiego Centrum Edukacji i Kultury (KCEK) im. Jana Pawła II, przede wszystkim z myślą o osobach w jakikolwiek sposób zaangażowanych w wychowanie młodego pokolenia, m.in. nauczycielach, wychowawcach i rodzicach.

- Forum ma być dla nas umocnieniem i wsparciem, abyśmy sprostali wyzwaniom stającym przed nami jako wychowawcami młodego pokolenia – mówi Podzerek dodając, że głównym celem KCEK jest od samego początku troska o wychowanie, o danie młodzieży dobrych, chrześcijańskich fundamentów, na których będą później mogli budować swoje dorosłe życie.

Otwierając tegoroczne Forum, abp Gądecki, który od pierwszej jego edycji objął to wydarzenie swoim honorowym patronatem, podkreślił szczególną odpowiedzialność, jaka spoczywa dziś na wychowawcach, nie tylko katolickich, za kształtowanie kolejnych pokoleń Polaków. Przestrzegł jednocześnie rodziców przed oddawaniem sprawy wychowania dzieci w całości instytucjom, które powołane są do tego, aby wspierać ich wysiłki, a nie zastępować rodzinę w przekazywaniu wartości.

„Wychowanie nie jest sprawą obojętną, zwłaszcza dzisiaj wobec aktywności ruchu ideologicznego dążącego do zamieszania w pojęciu płci i wprowadzenia chaosu w życiu ludzi, aby potem łatwiej nimi manipulować” – stwierdził przewodniczący KEP. Wyraził on również uznanie dla organizatorów Forum, że wychodzą naprzeciw potrzebom rodziców i nauczycieli nie bojąc się przy tym podejmować trudnych i aktualnych tematów.

Reklama

- Ufam, że to spotkanie pomoże w pogłębieniu wiedzy i umocnieniu ducha, aby potem owocowało w pięknym dzieciństwie i młodości wychowanków, a ostatecznie także w stabilności i sile polskich rodzin – zaznaczył abp Gądecki.

Gośćmi tegorocznego Forum był m.in. wybitny pedagog prof. Aleksander Nalaskowski, dziekan Wydziału Nauk Pedagogicznych Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który przestrzegał przed manipulowaniem prawami natury, czego próby widoczne są dziś, gdy dąży się na siłę do zmiany płci człowieka.

„Manipulowanie przy naturze ludzkiej płci ma charakter czysto kulturowy i prowadzi do zniszczenia poczucia przyzwoitości. Tymczasem człowiek, wbrew temu, co próbuje się nam dzisiaj wmówić i narzucić, nie może zmienić swojej płci, z którą się rodzi” – zaznaczył prof. Nalaskowski.

Jego zdaniem już od wielu lat społeczeństwa europejskie przyzwyczajane są do pewnych zachowań, m.in. związanych z dziedziną ludzkiej płciowości, aby tym łatwiej wprowadzać potem zmiany do kultury i obyczajowości. „Jeśli natomiast nie da się zmienić myślenia, naturalnego poczucia przyzwoitości i wykorzenić wartości, to stara się je wyśmiać, wyszydzić i zdyskredytować, aby tym samym je unicestwić” – przekonywał pedagog.

Organizatorem Śremskiego Forum Edukacyjnego jest działające w tym mieście Katolickie Centrum Edukacji i Kultury im. bł. Jana Pawła II. Zostało ono utworzone przy śremskiej parafii pw. Najświętszego Serca Jezusa w 2010 r. jako miejsce spotkań dla śremskiego środowiska katolickiego oraz propagowania myśli i dzieł papieża Polaka.

„Forum od początku odbywa się w Sali Jana Pawła II, która jest „żywym pomnikiem” papieża. Poprzez organizowanie tego typu wydarzeń, chcemy też podejmować dziedzictwo myśli Ojca Świętego, także w wymiarze jego troski o młodych, w których pokładał tak wielką nadzieję” – przyznaje ks. kan. Ryszard Adamczak, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusa.

KCEK stanowi też przestrzeń do działalności wychowawczej, społecznej i kulturalnej związanej przede wszystkim z nauką Kościoła i nauczaniem Ojca Świętego. W ramach Centrum działają także Katolicka Publiczna Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. bł. Jana Pawła II oraz Katolicka Niepubliczna Szkoła Muzyczna I Stopnia. Od września 2013 r. otwarto w Śremie także liceum katolickie oraz internat.

2014-03-15 19:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu apeluje o modlitwę i gotowość do pomocy Ukraińcom

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Episkopat News

abp Stanisław Gądecki

abp Stanisław Gądecki

Wyrażam moją solidarność ze wszystkimi Ukraińcami, zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie, zapewniając ich o naszej bliskości, modlitwie oraz gotowości do pomocy – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w Apelu w związku z inwazją rosyjską na Ukrainę.

Nawiązując do prośby Ojca Świętego Franciszka, przewodniczący Episkopatu zwrócił się do biskupów i wszystkich wiernych, aby Środa Popielcowa była obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień postu i modlitwy w intencji pokoju oraz solidarności z Ukrainą. „Proszę, aby w każdym kościele i parafii w Polsce zanosić gorące błagania w intencji pokoju, a także w intencji Ukraińców, by Pan pokrzepił ich serca w obecnej dramatycznej sytuacji” – napisał.

CZYTAJ DALEJ

Lasy Państwowe odpierają zarzuty posłanek KO dot. konkursu "Drewno jest z lasu"

2022-12-06 18:35

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Adobe Stock

Konkurs „Drewno jest z lasu” służy wyłącznie promocji drewna jako naturalnego surowca, był otwarty dla wszystkich i miał obiektywne kryteria - brzmi wtorkowe oświadczenie Lasów Państwowych. Wcześniej posłanki KO poinformowały o zawiadomieniu prokuratury w związku z tym konkursem.

"Lasy Państwowe od zawsze, na różne sposoby, wspierają lokalne społeczności w całej Polsce, m.in. organizując konkursy. Lasy Państwowe protestują przeciwko próbom upolitycznienia społecznej działalności leśników, a zwłaszcza podawania nieprawdziwych informacji, które mają celowo wprowadzać w błąd opinię publiczną" - brzmi oświadczenie LP, opublikowane na stronie Lasów.

CZYTAJ DALEJ

A gdybyś obudził się tylko z tym, za co wieczorem podziękowałeś Bogu?

2022-12-06 21:40

Marzena Cyfert

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Swoje patronalne święto przeżywa dzisiaj parafia św. Mikołaja we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów.

W homilii o. Lukoszek przypomniał życiorys św. Mikołaja, podkreślając jego zamiłowanie do czynienia dobra i bardzo dużą wrażliwość na ludzką biedę. Zauważył, że św. Mikołaj był niezwykłym człowiekiem, o czym świadczy fakt, że po tylu latach od jego śmierci jest znany i wspominany na całym świecie. – Jego szczególnym darem i charyzmatem były dobroć i dobre uczynki, ale spełniane w ukryciu – tak, żeby tylko Bóg je widział. Można powiedzieć, że każdy święty odkrywa przed nami jakiś aspekt tajemnicy samego Boga i w ten sposób do nas przemawia. Św. Mikołaj odkrył, jak bardzo Bóg go kocha i jak bardzo dobry jest dla niego samego. Dlatego odpowiedział Bogu swoją miłością – mówił o. Lukoszek, podkreślając, że miłość do Boga jest bardzo konkretna. Ona namacalnie ujawnia się przez miłość do drugiego człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję