Reklama

Kino

Miłość w Chinach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kinie amerykańskim od lat panuje moda na realizację nowych wersji klasycznych pozycji hollywoodzkich. „Malowany welon” jest kolejną ekranizacją powieści Williama Somerseta Maughama z 1925 r. W latach 30. ubiegłego wieku Ryszard Bolesławski, polski reżyser z sukcesem pracujący w Hollywood, nakręcił głośną „Malowaną zasłonę”, utwór oparty na wspomnianej powieści. Tamten film (z Gretą Garbo) wszedł do klasyki kina jako śmiały na owe czasy eksperyment formalny. Współcześni realizatorzy dysponowali olbrzymimi możliwościami finansowymi, produkcyjnymi i technicznymi. Film zrealizowany został w ubiegłym roku w malowniczych plenerach Chin, gdzie toczy się akcja powieści. Autorzy zachowali ducha klasycznego oryginału i utrzymali obraz w duchu tradycyjnego epickiego melodramatu, w którym na plan pierwszy wysuwa się opis relacji między główną parą bohaterów, a nie popisy i efekty techniczne.
„Malowany welon” jest poruszającym melodramatem z wyraźnym i ważnym przesłaniem moralnym. Do realizacji filmu walnie przyczynił się wybitny aktor i reżyser Edward Norton, który został współproducentem obrazu i zagrał tu główną rolę. Akcja rozgrywa się w latach 20. XX wieku w Chinach, dokąd udaje się brytyjski lekarz z młodą żoną. Podróż z Szanghaju w głąb Chin, w miejsce, gdzie wybuchła epidemia cholery, staje się z czasem wielką moralna próbą dla obojga małżonków. Walter i Kitty na początku nie są idealnym małżeństwem. Wielka miłość Waltera do żony nie jest odwzajemniona, jednak w chwilach, kiedy Kitty zmuszona zostaje do opieki nad umierającymi chorymi i małymi sierotami, zmienia się jej stosunek do męża. Kobieta widzi jego szlachetność, poświęcenie i lojalność w stosunku do niej i miejscowej ludności. Dostrzega także poświęcenie katolickich zakonnic prowadzących tam sierociniec. Dramatyczna przemiana duchowa małżonków powoduje narastanie uczucia między nimi... Dobrze się stało, że autorzy amerykańskiego filmu przypomnieli niemodny dziś klasyczny melodramat., Okazuje się, że taki utwór, w którym grają gwiazdy ekranu, może dziś liczyć na widownię

„Malowany welon” („The Painted Veil”), USA/Chiny, 2006. Reżyseria - John Curran. Wykonawcy: Edward Norton, Naomi Watts i inni. Dystrybucja - Vison Film

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: kanonizacja bł. Carlo Acutisa zawieszona!

2025-04-21 13:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

bł. Carlo Acutis

Agata Kowalska

Carlo Acutis

Carlo Acutis

Planowana na niedzielę 27 kwietnia kanonizacja błogosławionego Carlo Acutisa, włoskiego nastolatka zmarłego w 2006 roku, została zawieszona - ogłosił Watykan w poniedziałek po śmierci papieża Franciszka.

W obecnej sytuacji nie wiadomo, kiedy odbędzie się kanonizacja, w której miało uczestniczyć ponad 80 tysięcy osób.(PAP)
CZYTAJ DALEJ

Komunikat KEP w sprawie zasad liturgicznych obowiązujących po śmierci Papieża

2025-04-22 07:34

[ TEMATY ]

śmierć

Franciszek

śmierć Franciszka

Karol Porwich/Niedziela

W związku ze śmiercią papieża Franciszka, Komisja Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała komunikat w sprawie zasad liturgicznych.

W związku ze śmiercią Papieża Franciszka, Komisja ds. kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski przypomina zasady, którymi należy kierować się w czasie towarzyszenia modlitwą zmarłemu Papieżowi aż do czasu zakończenia konklawe. Stolica Apostolska może wydać wskazania dotyczące modlitw za zmarłego Papieża i przygotowań do wyboru Następcy. Wówczas należy dostosować się do wytycznych rzymskich.
CZYTAJ DALEJ

Uwielbienie na Piasku

2025-04-22 16:00

Marzena Cyfert

Uwielbienie Zmartwychwstałego Jezusa w kościele NMP na Piasku

Uwielbienie Zmartwychwstałego Jezusa w kościele NMP na Piasku

W Poniedziałek Wielkanocny charyzmatyczne wspólnoty archidiecezji wrocławskiej po raz jedenasty stanęły razem przed Panem, aby dziękować za Jego Zmartwychwstanie. Modlitwę zanoszono również w intencji zmarłego papieża Franciszka.

– To szczególny czas dla Kościoła. Zasmuciły nas informacje, które dziś rano do nas dotarły. Ale wierzę, że papież Franciszek jest w domu Ojca i uwielbia Pana. Jego pierwsza adhortacja to „Evangelii Gaudium”, Ewangelia radości. Papież Franciszek wyrażał to całym sobą i tym, co pisał. Mówił bardzo dużo o spotkaniu z żywym Bogiem, spotkaniu z Jezusem. Dlatego dziś się tutaj gromadzimy, by oddać należną chwałę Temu, który jest – mówił na rozpoczęcie spotkania Tomasz Piechnik.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję