Reklama

Ich patronem - święty Florian

Niedziela Ogólnopolska 18/2007, str. 20

GRAZIAKO

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święty Florian - oficer wojsk rzymskich, zamordowany za wiarę 4 maja 304 r. - patron archidiecezji wiedeńskiej, w Europie uznawany jest za patrona strażaków i hutników. W 1184 r. relikwie św. Floriana sprowadzono do Krakowa, a jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to pożar strawił całą dzielnicę Kleparz w Krakowie, zostawiając jedynie nietknięty kościół św. Floriana z jego relikwiami. Odtąd zaczęto czcić św. Floriana w całej Polsce jako patrona od ognia i opiekuna hutników i strażaków. Obrazy i figury przedstawiające św. Floriana jako rzymskiego oficera z naczyniem z wodą do gaszenia ognia, pomagającego przy gaszeniu domu lub kościoła, spotkać można przy świątyniach, na rynkach, przy domach i hutach w całej niemal Europie.

Wszedł w duchowe dzieje Krakowa

Reklama

Warto wspomnieć, że Papież Jan Paweł II w latach 1949-51 był wikarym w kościele św. Floriana w Krakowie na Kleparzu. W specjalnym liście nadesłanym z okazji 800-lecia sprowadzenia relikwii do Krakowa, w 1984 r., Ojciec Święty napisał: „Florian nie będąc świętym polskim, wszedł jednak głęboko w duchowe dzieje Krakowa i całej naszej Ojczyzny (...). W czasie Jubileuszu św. Floriana wracamy w szczególny sposób pamięcią do tych wydarzeń, które stanowią bezcenne bogactwo naszego Kościoła i Narodu, jego historii i kultury. Sięgamy do tych korzeni i źródeł naszej duchowej tożsamości po to, byśmy jaśniej widzieli teraźniejszość i przyszłość, by dziedzictwo to w nas żyło, byśmy byli nim mocni i umieli je przekazywać nowym pokoleniom”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Współcześni rycerze św. Floriana

Organizacje pożarnicze w Polsce swoim początkiem sięgają poprzednich stuleci, a strażacy od zawsze cieszyli się sympatią społeczeństwa. Od niepamiętnych czasów remizy Ochotniczych Straży Pożarnych stanowiły kolebkę życia religijnego i kulturalnego wsi, były ostoją polskości w czasach zaborów i wiary w minionych czasach totalitaryzmu. Strażacy stanowili i stanowią do dziś ozdobę wszystkich uroczystości kościelnych i państwowych.
Jak wspominają starzy druhowie, na przestrzeni lat zmieniło się oblicze wsi, zmienił się rodzaj zagrożeń, niestety, pozostało jedno - ludzka bezmyślność, będąca przyczyną wielu pożarów, nieszczęść i strat materialnych. Tak wielu ludzi, świadomie czy nie, lekceważy i niszczy dzieła Stwórcy i ludzki dorobek. Do takiego „grzechu przeciw ekologii” trzeba np. zaliczyć wypalanie przez rolników suchych traw, pozostawianie przez turystów otwartego ognia w lesie, wyrzucanie niedopałków z jadących pojazdów czy brak opieki nad dziećmi i ich zabawy z ogniem. Rozmawiając wielokrotnie ze strażakami, często mogłem usłyszeć ich życzenie, aby oprócz ciepłych słów i życzeń z okazji Dni Strażaka zarówno władze, jak i całe społeczeństwo zrozumiały potrzebę ochrony przeciwpożarowej i tę prawdę, że zapobieganie pożarom jest znacznie tańsze niż likwidacja skutków tragedii.

Liturgiczne wspomnienie

Jak co roku, 4 maja - w dniu św. Floriana - strażacy obchodzą swoje święto. Podczas uroczystych Mszy św. „rycerze św. Floriana” dziękują Bogu za przeżyte dni w służbie i proszą swojego patrona, aby żadne tragedie i kataklizmy nie nękały naszych domów i środowisk. Dni Strażaka były i są okazją do spotkań, odznaczeń, wspólnej zabawy i refleksji.
Z okazji liturgicznego wspomnienia św. Floriana Męczennika życzymy wszystkim polskim strażakom opieki ich świętego patrona, zrozumienia u ludzii, docenienia przez społeczeństwo ich odpowiedzialnej służby, a dźwięki syren alarmowych nich zwiastują tylko radosne wydarzenia w historii lokalnych społeczności.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niedziela Zesłania Ducha Świętego w katedrze Notre Dame: Profanacja Najświętszego Sakramentu

2025-06-09 20:26

[ TEMATY ]

profanacja

Notre Dame

Tribune Chrétienne zrzut ekranu

Podczas Mszy św. z okazji Zesłania Ducha Świętego odprawianej w paryskiej katedrze Notre Dame doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu - informuje o tym francuski serwis Tribune Chrétienne.

W tę niedzielę, 8 czerwca 2025 r., w dzień Pięćdziesiątnicy, podczas Mszy św. o 8:30 rano wierni (głównie obcokrajowcy) byli świadkami świętokradczych scen.
CZYTAJ DALEJ

Apage, satanas…! Po manifestacji satanistów w Warszawie

2025-06-15 18:48

[ TEMATY ]

LGBT

PAP

Tego jeszcze „nie grali”: oficjalna reprezentacja satanistów była obecna na paradzie równości w Warszawie. Ciekawa jestem, czy ci biedni ludzie – uczestnicy parady – zdają sobie sprawę, że ulegli manipulacji, że weszli na niebezpieczną drogę duchowego zniewolenia? Może już opętania?

Centrum Warszawy. Wsiadam do metra, a tam w oczy rzucają się dwie panie. Jedna, koło sześćdziesiątki, ubrana w bluzkę w kolorach tęczy, jaskrawo zielone krótkie spodenki, na głowie ma kapelusz słomkowy z przyklejonymi kartkami z napisem: „Odpowiedzią jest miłość”. Ale to nie koniec. Na nogach ma coś w rodzaju tęczowych getrów z frędzlami i sandały w kolorze tęczy. W ręku trzyma dużą torbę z napisem: Berlin. Obok tej damy siedzi mężczyzna, pewnie 20 lat młodszy, cały na czarno, na twarzy maska psiego pyska (co chwila ją zakłada i zdejmuje), z tyłu zaś do spodni ma przyczepiony długi puszysty ogon. Czyli, jak dobrze rozumiem, jest przebrany za psa. Oboje udają się na paradę równości, która właśnie przechodzi ulicami Warszawy – pod patronatem prezydenta stolicy, z udziałem pracowników ambasady Niemiec.
CZYTAJ DALEJ

Poruszające świadectwo choroby nowotworowej księdza: kłóciłem się z Panem Bogiem

2025-06-15 21:54

[ TEMATY ]

świadectwo

Parafia w Pierśćcu

Ks. Piotr Góra

Ks. Piotr Góra

Poruszającym świadectwem swojej choroby nowotworowej, zdiagnozowanej niespodziewanie w 2022 roku, podzielił się ks. dr Piotr Góra podczas uroczystości odpustowych odnalezienia relikwii św. Mikołaja, które odbyły się 15 czerwca 2025 r. w sanktuarium w Pierśćcu.

Sekretarz biskupa diecezji opisał emocje towarzyszące diagnozie, przebieg leczenia i towarzyszącą mu intensywną modlitwę. Wskazał na ważną rolę wspólnoty modlącej się w sanktuarium w Pierśćcu, a także na szczególne znaczenie figury św. Mikołaja, która wędrowała między chorymi kapłanami jako znak duchowego wsparcia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję