Reklama

Wiara

Jeśli ktoś tych obowiązków nie dopełni, nie może się uważać za katolika wierzącego i praktykującego

W Niedzielę Trójcy Przenajświętszej, kończy się okres spowiedzi i Komunii świętej wielkanocnej.

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Nowe Przykazania Kościelne nakazują:

2. Przynajmniej raz w roku przystąpić do Sakramentu Pokuty.

3. Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą.

Reklama

Jeśli ktoś tych obowiązków nie dopełni, nie może się uważać za katolika wierzącego i praktykującego. I nie chodzi tu o wymysł księży, księża też się spowiadają, ale o spotkanie w wierze z żywym Chrystusem, miłosiernym, gdy odpuszcza nam grzechy i podtrzymującym w nas życie łaski przez Eucharystię: Jeżeli nie będziecie pożywali… nie będziecie mieć życia w sobie.

W kłopotach i troskach życia codziennego umyka gdzieś nam podstawowa prawda, że zostaliśmy przez Boga stworzeni z miłości i z miłości odkupieni przez Jezusa. Bóg chce, by wszyscy ludzie byli zbawieni, a więc byli świętymi.

Czy pamiętamy o tym w codziennym zalataniu, że wszystko muszę tak robić, by w niedzielę, albo i częściej, mam być u Komunii świętej? Czy tęsknię za spotkaniem z Jezusem w Eucharystii?


Podziel się cytatem

Ja i świętość? Mówimy z niedowierzaniem. Dlatego Jezus daje nam sakramenty, by niemożliwe stało się możliwym. Błogosławiona Hanna Chrzanowska, Aniela Salawa, królowa Jadwiga zwyczajnie spełniały swoje obowiązki: pielęgniarki, służącej, królowej w zjednoczeniu z Jezusem i to wystarczyło. Oczywiście wtedy spowiedź i Komunia raz w roku to za mało. Rozumieją to zwłaszcza ci, którzy do Komunii wynagradzającej przystępują w pierwsze piątki. Już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa św. Augustyn przyglądając się ówczesnym świętym pisał: mogli ci i tamte, a ty, Augustynie, nie? A MY NIE?

Tekst ukazał się na blogu ojca Leona Knabita OSB.

Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

2022-06-13 07:27

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

10 motywatorów o. Knabita

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Karol Porwich

1. Bałagan wprowadza nieuporządkowanie, a pokój harmonię. A potem droga do tego: módl się i pracuj, nie bądź smutny. Zachowaj radość w pokoju i szanuj wszystkich ludzi / fragment książki Módl się i pracuj. Nie bądź smutny.

CZYTAJ DALEJ

Anioł uratował moje dziecko

2023-01-26 21:07

[ TEMATY ]

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Mieliście może kiedyś taką sytuację, że coś (ktoś?) niespodziewanie was budzi? Dzięki temu nie zaspaliście do pracy czy na pociąg. A może dzięki tej niespodziewanej pobudce uniknęliście jakiejś tragicznej sytuacji, która mogła się wydarzyć?

Autorka poniższego świadectwa jest przekonana, że usłyszała we śnie głos anioła, który dał jej wyraźne i konkretne polecenie. Tak to po latach wspomina: „Było to kwietniu w 2003 r. – tuż przed Świętami Wielkanocnymi. Byłam wówczas w stanie błogosławionym i w nocy, zupełnie niespodziewanie, usłyszałam wyraźny wewnętrzny głos: „Jutro idź do lekarza!”. Ten głos był stanowczy, a jednocześnie subtelny. Nigdy wcześniej takiego w swym życiu nie słyszałam. Zaraz się przebudziłam, choć właściwie to nie czułam, żebym spała. To było dla mnie coś wyjątkowego i jednocześnie zaskakującego. Nawet się wówczas zastanowiłam: co to było? O co chodzi!? Było to we wtorek, tuż po północy. Pamiętam wyraźnie, bo tego właśnie dnia (raz w tygodniu) przyjmowała moja lekarka. To też mnie później utwierdziło, że ten niezwykły głos był głosem mojego Anioła Stróża, który – jak wkrótce miało się okazać – w nocy po prostu mnie ostrzegł, nakazując mi wizytę u lekarza...

CZYTAJ DALEJ

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

2023-01-28 12:20

[ TEMATY ]

biskup

ks. Adam Fabiańczyk/diecezja.gliwice.pl

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Jana Kopca z posługi biskupa gliwickiego i mianował biskupem tejże diecezji ks. Sławomira Odera, ojca duchownego kapłanów diecezji toruńskiej – ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję