Reklama

Kościół

Prymas Polski z okazji 10-lecia Fundacji Joseph Ratzinger – Benedykt XVI

„Trzeba nam wciąż powracać do źródeł, przymierza z Bogiem, do tego, co naprawdę ocala” – mówił w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy Prymas Polski abp Wojciech Polak. Msza św. zainaugurowała obchody 10. rocznicy działalności Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger-Benedykt XVI i Centrum Studiów Ratzingera.

[ TEMATY ]

episkopat

prymas Polski

abp Stanisław Gądecki

Konferencja Epsikopatu Polski/Facebook

W homilii abp Wojciech Polak nawiązał do słowa Bożego, przywołując postaci Eliasza i Elizeusza, ukazujących dzieje wiary Narodu Wybranego. – W swoich katechezach o prorokach, Benedykt XVI wskazuje, że był to wówczas czas „otwartego synkretyzmu”. „Izrael uległ czarowi bałwochwalstwa – tłumaczy papież senior – stałej pokusie człowieka wierzącego, łudząc się, że może służyć dwom panom, i upraszczać drogi niedostępne dla wiary we Wszechmocnego, pokładając ufność także w bogu bezsilnym, uczynionym przez ludzi” – cytował.

Odpowiedzią proroka Eliasza na pokusę bałwochwalstwa, na – jak to wskazywał Benedykt XVI – ową „stałą pokusę człowieka wierzącego”, jest według Prymasa Polski z jednej strony niezwykle spektakularne zdemaskowanie oszukańczej natury wymyślonego przez ludzi bożka, z drugiej zaś właśnie spotkanie z żywym Bogiem. „Eliasz – konkluduje Benedykt XVI – musi powrócić do źródła, musi niejako powtórzyć historię Izraela. Musi się też przekonać, że tym, który jedynie ma moc odnowić łaskę przymierza, jest sam Bóg”.

Odległe dzieje proroka Eliasza – jak zauważył abp Polak – pozwalają zobaczyć, że w obliczu takiej, czy innej pokusy współczesnego bałwochwalstwa, szukania jakiś łatwych i szybkich „rozwiązań na skróty”, trzeba i nam wciąż za biblijnym prorokiem powracać do źródeł, do przymierza z Bogiem, do tego, co naprawdę ocala. „Tam, gdzie znika Bóg – mówił w podsumowaniu swej katechezy o proroku Eliaszu Benedykt XVI – człowiek popada bowiem w niewolę bałwochwalstwa, jak to pokazały w naszych czasach reżimy totalitarne i jak to pokazują różne formy nihilizmu, które uzależniają człowieka od bożków i bałwochwalstwa; zniewalają go. Wskazując zaś drogę ocalenia człowieka, sam w pełnej mądrości i zadumy pokorze uczył, że podobnie jak niegdyś w licznych wizerunkach bóstw kryło się i żyło pytanie o nieznanego Boga, tak i dziś nieobecność Boga milcząco niepokoi pytaniem o Niego”.

Reklama

„Szukanie Boga i pozwalanie, by nas odnalazł, jest – zdaniem Benedykta XVI – tak samo potrzebne dziś, jak i w przeszłości. Czysto pozytywistyczna kultura, dla której pytanie o Boga należałoby jedynie do dziedziny subiektywizmu, jako nienaukowe, byłaby jednak kapitulacją rozumu, rezygnacją z jego najwyższych możliwości, a tym samym porażką humanizmu, i to o poważnych następstwach. Bo to, co było podstawą kultury Europy, poszukiwanie Boga i gotowość, by Go słuchać, również dzisiaj pozostaje fundamentem każdej prawdziwej kultury” – cytował abp Wojciech Polak.

Dziękując przed Bogiem za obecność w Polsce i w Europie środkowej Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger – Benedykt XVI, również poprzez działalność i pracę utworzonego przed dziesięciu laty z woli papieża Benedykta XVI właśnie w Bydgoszczy, Centrum Studiów Ratzingera, Prymas Polski wyraził przekonanie, że nadal będą one pobudzać do poszukiwania. – Tego, co dziś i człowieka i społeczeństwo prawdziwie ocala, co stanowi źródło życia i mocy, co – jak mówił sam Ratzinger – „nie niszczy, ale odnawia, przemienia, tworzy prawdę o naszym istnieniu, odtwarza nasze serca” – zakończył abp Wojciech Polak.

Mszy św. przewodniczył Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Przy ołtarzu stanęli również: Sekretarz Generalny KEP bp Artur Miziński, Biskup Bydgoski Krzysztof Włodarczyk, Biskup Łowicki Andrzej Dziuba, Biskup Toruński Wiesław Śmigiel oraz zaproszeni kapłani.

Dalsze uroczystości, pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, zaplanowano w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej, gdzie odbędzie się międzynarodowa konferencja: „Współczesne wyzwania dla społeczeństwa i Kościoła w Polsce i w Europie Środkowej w perspektywie nauczania kard. J. Ratzingera/Benedykta XVI”.

2022-06-10 12:03

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Sesja biskupów diecezjalnych pod znakiem 1050-lecia chrztu Polski i ŚDM2016

[ TEMATY ]

episkopat

Ania i Artur Nowaccy / photo on flickr

Przygotowania do jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski oraz do Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. w Krakowie zdominowały obrady biskupów diecezjalnych, którzy 25 sierpnia spotkali się na Jasnej Górze. Podczas sesji, której przewodniczył abp Stanisław Gądecki biskupi przyjęli też "Instrukcję w sprawie zarządzania dobrami doczesnymi Kościoła".

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zapewnił, że program jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski jest już gotowy i zawiera kilkanaście przedsięwzięć. Ogólnopolskie obchody rozpoczną się 29 listopada w I niedzielę Adwentu ale w tematykę i duchowość jubileuszu wprowadzi wiernych specjalny list Konferencji Episkopatu Polski na listopadową niedzielę Chrystusa Króla. Zaplanowano wiele inicjatyw kulturalnych, katechetycznych i edukacyjnych, m.in. we współpracy z ośrodkami doskonalenia nauczycieli powstaje program edukacyjny na temat chrztu Polski. Centralne uroczystości jubileuszowe odbędą się w dniach 14-16 kwietnia 2016 r. w Gnieźnie i Poznaniu. - Liczymy nie tylko na obecność Konferencji Episkopatu Polski ale także Zgromadzenia Narodowego - powiedział KAI abp Gądecki. W programie uroczystości oprócz Mszy świętych znajdzie się także oratorium i misja ewangelizacyjna na stadionie Lecha.

CZYTAJ DALEJ

Bł. Carlo Acutis mawiał: Jezu rozgość się w moim sercu. Potraktuj je jako swój dom!

2022-09-26 09:20

[ TEMATY ]

bł. Carlo Acutis

/diecezja.waw.pl/peregrynacja

Łódzkie przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w pierwszych dniach sierpnia 2023 roku w Lizbonie w Portugalii nabierają tempa. Wczoraj wieczorem w łódzkiej katedrze rozpoczęła się pięciodniowa peregrynacja relikwii bł. Carlo Acutisa – który jest jednym z głównych patronów najbliższego Światowego Dnia Młodzieży.

Jak podkreśla ks. Paweł Bogusz - błogosławiony Carlo Acutis jest co raz bardziej rozpoznawany jako bardzo konkretny przykład drogi ku świętości dla młodego człowieka. – tłumaczy diecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Ballady i romanse w Tyńcu!

2022-09-27 23:47

plakat organizatorów

    W dniach 13-14 października br. Opactwo Benedyktynów w Tyńcu wspólnie z Fundacją Chronić Dobro organizują konferencję „Mickiewicz w Tyńcu. Ballady i romanse”.

    Jak informują organizatorzy, wydarzenie wpisuje się w obchody trwającego Roku Romantyzmu Polskiego, w związku z przypadającą 200. rocznicą wydania zbioru „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza. Przypominają, że w Uchwale Sejmu RP zapisano, iż był to: „tomik poetycki, który ustanowił początek polskiego romantyzmu.”A ponadto: „literatura i kultura polskiego romantyzmu ukształtowała wymiar i profil duchowy Polaków…”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję