Reklama

Świat

Haiti: kardynał Ch. Langlois ciężko ranny w wypadku samochodowym

Biskup diecezji Les Cayes na Haiti kard. Chibly Langlois odniósł ciężkie rany w poważnym wypadku samochodowym. 63-letni purpurat z kilkoma złamaniami kości, a także jego kierowca, przebywają w szpitalu, ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - podała Konferencja Biskupów Haiti.

[ TEMATY ]

wypadek

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Według miejscowych środków przekazu do wypadku doszło na drodze krajowej w pobliżu miasta Léogane (ok. 44 km od południe od stolicy kraju – Port-au-Prince).Kardynała i jego kierowcę przewieziono do miejscowego szpitala. Episkopat Haiti poprosił duchowieństwo i wiernych o modlitwę o jego wyzdrowienie i szybkie odzyskanie sił.

Urzędujący premier kraju Ariel Henry także przesłał biskupowi diecezji Les Cayes życzenia szybkiego powrotu do zdrowia. "W tej bolesnej chwili proszę go o przyjęcie wyrazów naszej pełnej solidarności i naszej głębokiej sympatii" – napisał szef rządu na Twitterze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Chibly Langlois urodził się 29 listopada 1958 w La Vallée koło Jacmel w południowo-wschodnim Haiti. Święcenia prezbiteratu przyjął 22 września 1991 jako kapłan diecezji Jacmel. W latach 1994-96 studiował w Rzymie, po czym był m.in. rektorem diecezjalnego sanktuarium Niepokalanego Poczęcia NMP, a w rok później rozpoczął pracę jako wykładowca w seminarium w Port-au-Prince i w diecezjalnym instytucie edukacji i rozwoju ludzkiego. 8 kwietnia 2004 św. Jan Paweł II mianował go biskupem diecezjalnym Fort-Liberté. Sakrę otrzymał 6 czerwca tegoż roku. 15 sierpnia 2011 Benedykt XVI powołał go na ordynariusza Les Cayes. W latach 2011-17 bp Langlois był przewodniczącym episkopatu Haiti. Na konsystorzu 22 lutego 2014 Franciszek włączył go jako pierwszego w historii Haitańczyka w skład Kolegium Kardynalskiego.

Haitańska agencja internetowa AlterPresse oznajmiła przy okazji, powołując się na organizację Służby Techiczne i Operacyjne na rzecz Łagodzenia Wypadków (Stop accidents), że w tygodniu od 30 maja do 5 czerwca w ponad 20 wypadkach w całym kraju zginęło 9 osób, a 95 odniosło rany, w tym wiele doznało ciężkich poparzeń. Organizacja nadal wzywa władze do zajęcia się problemem wypadków drogowych, a mieszkańców – do czujności i ostrożności na drogach.

2022-06-10 08:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Finlandia/ Pięć osób zginęło w zderzeniu helikopterów

Pięć osób zginęło w zderzeniu dwóch cywilnych helikopterów w sobotę na zachodzie Finlandii - poinformował estoński nadawca ERR. Maszyny wystartowały w sobotę rano ze stolicy Estonii - Tallinna.

MSZ Estonii potwierdziło, że katastrofie śmigłowców, na pokładzie których było pięć osób, nikt nie przeżył.
CZYTAJ DALEJ

Kapucyn o imieniu Pio

[ TEMATY ]

O. Pio

Archiwum "Głosu Ojca Pio"

Stygmatyk z Pietrelciny znany jest powszechnie jako charyzmatyczny spowiednik i wybitny kierownik duchowy. Na sprawowane przez niego Msze święte przybywały tłumy. Był także zakonnikiem, bratem mniejszym kapucynem. Czym charakteryzowało się jego podejście do zakonu, w którym wzrastał duchowo, cierpiał i umarł szczęśliwy?

Francesco (Franciszek) Forgione – przyszły Ojciec Pio – dzięki danym mu od Boga duchowym wizjom, jeszcze przed wstąpieniem do zakonu zrozumiał, że jego życie będzie walką, duchową walką z wrogiem zbawienia i nieprzyjacielem człowieka – diabłem. Jednakże w kampanii tej zajął miejsce po stronie Zwycięzcy, a poprzez mistyczne widzenia poznał także, że zawsze może liczyć na Boże wsparcie, które wyprowadzi go z każdej trudności.
CZYTAJ DALEJ

Abp Gallagher w ONZ: każdą formę przemocy wobec kobiet i dziewcząt należy zwalczać

2025-09-23 18:17

[ TEMATY ]

abp Paul Richard Gallagher

przemoc wobec kobiet

należy zwalczać

Adobe Stock

Pomimo znaczących postępów nadal utrzymują się dyskryminacje kobiet w pracy oraz przeszkody w dostępie do edukacji i opieki zdrowotnej: państwa powinny zobowiązać się do ochrony szacunku i godności kobiet, a fałszywe rozwiązania, takie jak aborcja, muszą zostać odrzucone - powiedział abp Paul Richard Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami i organizacjami międzynarodowymi Stolicy Apostolskiej.

„Państwa powinny wypełniać swoje zobowiązania, aby zagwarantować równość kobiet i poszanowanie ich godności, danej im przez Boga” - to wezwanie Stolicy Apostolskiej przytoczył arcybiskup Paul Richard Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami i organizacjami międzynarodowymi Stolicy Apostolskiej, który wystąpił w poniedziałek 22 września w Nowym Jorku podczas spotkania wysokiego szczebla z okazji 30. rocznicy IV Światowej Konferencji Kobiet, która odbyła się w Pekinie we wrześniu 1995 r.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję