Reklama

Niedziela Rzeszowska

Rodziny katolickie pielgrzymują razem z uchodźcami z Ukrainy

Wyruszyliśmy wczesnym rankiem z asystentem SRK w Gorlicach ks. dr Tomaszem Bierzyńskim. Sądziliśmy, że pielgrzymka pozwoli chociaż na jeden dzień zapomnieć naszym gościom o wojnie. Zarówno my, jak i Ukraińcy jesteśmy głęboko przekonani, że oprócz działań obronnych potrzebna jest wspólna modlitwa o pokój. Chcieliśmy również pokazać im naszą piękną ojczyznę, przyrodę, przebogate świątynie, ich dzieje i historię świętych.

2022-06-09 07:55

MArta Przewor

Pielgrzymka z Gorlic

Pielgrzymka z Gorlic

Była to pielgrzymka szlakiem św. Jana Pawła II. Chcieliśmy, aby (kiedyś jak będą wyjeżdżać z Polski) pozostała im w pamięci postać Wielkiego i Świętego Papieża Jana Pawła II, o którym nie wszyscy słyszeli. Byli z nami też greko-katolicy.

Pierwszym etapem naszego pielgrzymowania był kościół parafialny w Niegowici, gdzie w latach 1948 – 1949 ks. Karol Wojtyła był wikariuszem. Młody kapłan nie przybył „jak wielki pan”. „Dojechałem autobusem z Krakowa do Gdowa, a stamtąd jakiś gospodarz podwiózł mnie na wozie. Potem doradził mi iść ścieżką wśród pól, gdyż tak miało być bliżej. W oddali było już widać kościół w Niegowici. Pamiętam, że w pewnym momencie uklęknąłem i ucałowałem ziemię” – wspominał po latach Jan Paweł II. Gospodarz, (właściciel wozu) był co najmniej zdumiony, że nowy wikary tak skromnie podróżuje i wygląda (w wytartej sutannie, rozdeptanych butach, z wysłużoną teczką). Wojtyła od razu zjednał sobie mieszkańców. Nie tylko pilnie wykonywał obowiązki wynikające z jego duszpasterskiej posługi, ale zorganizował kółko teatralne. Dwukrotnie zabrał też niegowicką młodzież do teatru w Krakowie. Zainicjował budowę nowej świątyni z cegły, a poświęcił ją już jako biskup w 1966 roku. Przed kościołem w Niegowici stoi pomnik Karola Wojtyły jako katechety (prawdopodobnie jedyny w świecie). Drzwi kościoła przedstawiają wydarzenia z życia św. Jana Pawła II

Następnie udaliśmy się do Sanktuarium błogosławionej Anieli Salawy w niedalekim Sieprawiu. Bez wątpienia Ojciec święty Jan Paweł II odcisnął trwałe piętno na obliczu Kościoła katolickiego na świecie, a tym bardziej w Polsce, m.in. poprzez liczne beatyfikacje i kanonizacje Polaków, którzy stanowią dla nas wzór w dążeniu do świętości. Uwagę zwraca zarówno ich liczba, jak i różnorodność. Mamy wśród nich wiele osób świeckich. Przykładem jest Aniela Salawa, która urodziła się w Sieprawiu w ubogiej, wielodzietnej rodzinie, jako jedenaste najmłodsze dziecko. Należy do nielicznych polskich mistyczek. Nie miała wykształcenia, ale odznaczała się nadzwyczajną pobożnością, miłosierdziem i pracowitością. Jej grób znajduje się w bazylice Franciszkanów w Krakowie. 13 sierpnia 1991 roku na Rynku Głównym w Krakowie Jan Paweł II wyniósł Ją do chwały błogosławionych.

Reklama

W Sanktuarium w Sieprawiu Ks. dr Tomasz Bierzyński - duszpasterz SRK w Gorlicach sprawował Mszę świętą w intencji pokoju na Ukrainie i pielgrzymujących z nami Uchodźców.

Ostatnim etapem pielgrzymki były Wadowice, gdzie nasi goście zwiedzili Muzeum – Dom Rodzinny Jana Pawła II, co pozwoliło im poznać życie Karola Wojtyły i Jego rodziny.

Później nawiedziliśmy Bazylikę Ofiarowania NMP w Wadowicach. Kościół ten, to miejsce szczególne dla Jana Pawła II. Tu został ochrzczony, przyjął Pierwszą Komunię Świętą i został bierzmowany, a także odprawił mszę prymicyjną. Po wyborze Karola Wojtyły na Papieża Jana Pawła II w 1978 roku, świątynia ta stała się znana na całym świecie i odwiedzana przez pielgrzymów z wielu krajów.

Po obiedzie udaliśmy się jeszcze do kościoła św. Piotra w Wadowicach, świątyni wybudowanej jako votum za pontyfikat i ocalenie Jana Pawła II. Jej architektura i wystrój nawiązuje do bazyliki św. Piotra w Rzymie. W 1991 roku świątynia była konsekrowana przez Jana Pawła II.

W autokarze cały czas panowała atmosfera rozmodlenia o jak najszybsze zakończenie wojny i pokój na Ukrainie. Pielgrzymka była wzajemnym ubogacaniem i okazją, aby nasze dłonie uczyły się być miłosiernymi i pełnymi dobrych uczynków.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ząbki: Jedna ofiara w wypadku autobusu miejskiego z ciężarówką, osiem osób rannych

2022-06-27 16:40

[ TEMATY ]

wypadek

wypadek

pixabay.com

W Ząbkach (Mazowieckie) doszło do zderzenia autobusu miejskiego linii Z- 2 z ciężarówką. Zginęła jedna osoba, osiem jest ciężko rannych - poinformował rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski.

Wypadek miał miejsce w podwarszawskich Ząbkach na trasie 631 na wysokości ul. Szwoleżerów przed godz. 15. "Doszło do zderzenia autobusu miejskiego z ciężarówką. Jest jedna ofiara śmiertelna, a osiem jest ciężko rannych" - podał strażak.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

[ TEMATY ]

Maryja

Matka Boża Nieustającej Pomocy

Foto: Monika Książek

Chyba każdy z katolików słyszał kiedyś o szczególnym nabożeństwie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jej obraz kojarzy większość z nas. Cały świat w środę ucieka się pod Jej obronę. Skąd tak właściwie wziął się ten wielki kult?

W ciągu ostatnich 150 lat obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy stał się drogi milionom chrześcijan, umacniając ich wiarę i modlitwę. Uważany jest nawet za jeden najbardziej znanych i kochanych obrazów Maryi na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Planujesz zakup radia. Jakie urządenie najlepiej wybrać?

2022-06-27 18:08

[ TEMATY ]

radio

Materiał sponsorowany

Jakie radio na baterie kupić? Dlaczego w ogóle warto wybierać radia tego rodzaju? Na jakie parametry zwrócić uwagę, szukając odpowiedniego urządzenia? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytanie, znajdziesz je w niniejszym artykule.

1. Gdzie sprawdzi się radio na baterie?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję