Reklama

Niedziela Łódzka

Piotrków Trybunalski: Różaniec mężczyzn już po raz 39

[ TEMATY ]

Archidieceja Łódzka

Archiwum

W pierwszą sobotę czerwca (04.06.2022) ulicami Piotrkowa Trybunalskiego przeszedł XXXIX Męski Publiczny Różaniec w Piotrkowie Trybunalskim. We wspólnej modlitwie wzięło udział ok. sześćdziesięciu piotrkowian.

Męskie dzieło różańcowe trwa w Piotrkowie już czwarty rok. Co miesiąc grupa kilkudziesięciu mężczyzn w różnym wieku gromadzi się, aby z modlitwą na ustach i miłością w sercach przejść spod kościoła Najświętszego Serca Jezusowego do kościoła św. Jacka i św. Doroty – gdzie sprawowana jest wspólnotowa Msza święta. Oprócz przypisanej do duchowości pierwszych sobót miesiąca intencji wynagradzającej za grzechy i bluźnierstwa, piotrkowscy mężczyźni modlą się o pokój na świecie, a także w intencjach rodzin, miasta i Ojczyzny. To, co widać na ulicach miasta raz w miesiącu nie jest tak naprawdę aktem jednostkowym.

Wspólna modlitwa kultywowana jest też w naszych rodzinach, a zaangażowanie w to dzieło mobilizuje nas do walki z własnymi słabościami po to, aby oprócz wzrostu w wierze być również lepszymi, bardziej męskimi i odpowiedzialnymi w życiu naszych rodzin, czy też w miejscu pracy lub nauki. Wymagamy w pierwszej konieczności od siebie, a radością i miłością chcemy jak najpełniej dzielić się z innymi. Już tradycyjnie rozważania kolejnych tajemnic przygotowują sami uczestnicy, opracowując na tą okazję treści pod okiem duchowego opiekuna dzieła, ks. Piotra Niedzielskiego.

Co warto podkreślić, Męski Różaniec w Piotrkowie Trybunalskim stał się silną płaszczyzną współpracy pomiędzy poszczególnymi wspólnotami parafialnymi z terenu całego miasta, jak i z podmiejskich parafii. Kolejny – już 40. MRPT – odbędzie się w pierwszą sobotę lipca 2022 r.

2022-06-05 09:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Dekalog według św. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Archidieceja Łódzka

Marek Kamiński

Projekt powstał według scenariusza Lecha Makowieckiego – Zadałem sobie trud prześledzenia homilii Jana Pawła II na temat poszczególnych przykazań. Był to jedyny unikatowy komentarz do piosenek, które w swojej puencie prowadzą do kolejnych przykazań dekalogu.

CZYTAJ DALEJ

80 lat temu Niemcy rozpoczęli akcję pacyfikacyjno-deportacyjną na Zamojszczyźnie

2022-11-27 08:44

[ TEMATY ]

II wojna światowa

wysiedlenie Zamojszczyzny

Ze zbiorów Muzeum Zamojskiego

Wysiedlenie ludności Zamojszczyzny w latach 1942-43

Wysiedlenie ludności Zamojszczyzny w latach 1942-43

80 lat temu, w nocy z 27 na 28 listopada 1942 r., oddziały policji i SS otoczyły Skierbieszów i inne wsie. Rozpoczęła się pierwsza faza akcji pacyfikacyjno-deportacyjnej na Zamojszczyźnie. Do lata 1943 r. wysiedlono 110 tys. Polaków. Tysiące zamordowano. Ponad 4,4 tys. dzieci poddano germanizacji i wysłano do Rzeszy.

Zbrodnicza koncepcja poszerzenia tzw. przestrzeni życiowej (Lebensraum) Niemiec o tereny zdobyte w militarnych podbojach na Wschodzie pojawiła się już XIX wieku, jednak jej realizacja była możliwa po agresji na Polskę 1 września 1939 r.

CZYTAJ DALEJ

Tydzień w Watykanie: list Franciszka do narodu ukraińskiego, śmierć bezdomnego i sprawa Chin

2022-11-28 09:34

[ TEMATY ]

Watykan

Grzegorz Gałązka

To rzadkość by papież wysyłał list do konkretnego narodu. Owszem, zdarzają się przesłania do Kościołów lokalnych, szczególnie przy większych, uroczystych obchodach. Sytuacja na Ukrainie, która już dziewiąty miesiąc walczy z rosyjskim agresorem jest jednak na tyle wyjątkowa, że 24 listopada papież takie przesłanie podpisał.

Zapewnia w nim o bliskości, o współczuciu i solidarności w bólu. - Jestem z wami, modlę się za was i was proszę o modlitwę za mnie – zakończył list Franciszek, odpierając zarzuty i dając kolejny dowód po czyjej jest stronie. Z listu niestety nie wynika, aby w najbliższej przyszłości mogło dojść do wizyty w Kijowie. Działania dyplomatyczne w sprawie wojny na Ukrainie jak do tej pory nie przyniosły jakiś specjalnych rezultatów – mówił szczerze w minionym tygodniu kardynał, sekretarz stanu Pietro Parrolin. Nie znaczy to, że Watykan nie robi nic. Robi wszystko co może. Wśród instrumentów jakie ma do dyspozycji są przede wszystkim słowa papieża i pomoc humanitarna, która ciągle napływa, także kanałami kościelnymi na Ukrainę, szczególnie ważna w tym momencie, gdy Putin zmienił taktykę i atakuje infrastrukturę krytyczną pomnażając cierpienia pozostających w ciemności i chłodzie cywilów. – To rzecz nie do pomyślenia – oceniał kardynał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję