Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Jubileusz Apostolatu Maryjnego w CRO DPS

Stowarzyszenie Apostolatu Maryjnego Cudownego Medalika w Centrum Rehabilitacyjno – Opiekuńczym Domu Opieki Społecznej w Łodzi przy ul. Przybyszewskiego istnieje od 18 maja 2017 r.. Do wspólnoty należą ludzie często dotknięci cierpieniem, samotnością i różnymi trudnymi doświadczeniami życiowymi. 

[ TEMATY ]

Archidieceja Łódzka

Archiwum prywatne

Pod koniec maja przeżywaliśmy jubileusz V rocznicy powstania Apostolatu Maryjnego. Uroczystość jubileuszową połączyliśmy z obchodami Dnia Matki. Na zewnątrz budynku, wśród wiosennej przyrody, przy okolicznościowej dekoracji rozpoczęliśmy Majówkę Maryjną. Na początku spotkania wszystkich przybyłych gości powitała pani Urszula Siudaczyńska - przewodnicząca Apostolatu w naszej wspólnocie oraz ks. Kapelan. Wielką radością było dla nas przybycie z Warszawy ks. Jerzego Basaja CM - Krajowego Dyrektora Stowarzyszenia Cudownego Medalika, a także ks. Radosława Pawłowskiego CM - archidiecezjalnego opiekuna Apostolatu Maryjnego oraz p. Heleny Lech - diecezjalnej moderator. Przybyły także przewodniczące i członkinie z sześciu wspólnot Apostolatu z naszej archidiecezji. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: p. Dyrektor CRO Krystyna Matysek, p. Halina Dudzińska z Rady Osiedla, kierownicy oraz pracownicy wszystkich oddziałów naszego Centrum. Dzięki pięknej pogodzie w spotkaniu uczestniczyli bardzo licznie pensjonariusze, wśród których wiele osób było specjalnie przywiezionych na wózkach. Po uroczystym powitaniu, śpiewem Litanii Loretańskiej oraz kilku pieśni maryjnych, uczciliśmy Matkę wszystkich matek, czyli Matkę Bożą. Dzięki temu mogliśmy wspomnieć piękną tradycję spotkań na majówkach przy kapliczkach i krzyżach przydrożnych. Następnie głos zabrał ks. Jerzy Basaj, który mówił o roli i celu Apostolatu Maryjnego oraz o znaczeniu Cudownego Medalika. Podzielił się także osobistym świadectwem miłości do Matki Bożej. Ważnym momentem spotkania było przyjęcie do Apostolatu Maryjnego osiem nowych członków, których przedstawił ks. kapelan. Ks. Dyrektor poprzez przyjęcie ślubowania i przyrzeczenia włączył wszystkich do Stowarzyszenia Cudownego Medalika. Dla wszystkich była to wzruszająca i bardzo podniosła chwila. Jako pamiątkę każdy z nowych apostołów otrzymał specjalny, nowy Cudowny Medalik, folderki oraz książeczkę pt. „Różaniec Biblijny”. Wszyscy chętni uczestnicy spotkania otrzymali też medaliki z Niepokalaną. Druga część Majówki poświecona była matkom. Najpierw wszyscy w jednym momencie wypowiedzieli imię swojej mamy, a następnie słuchaliśmy i śpiewaliśmy piosenki o mamie, szczególnie te, które wykonywali znani polscy piosenkarze. Pracownicy CRO odczytali kilka wierszy, w których mowa była roli i pięknie każdej mamy. Niektórzy z pensjonariuszy przygotowali także własne piosenki, wiersze i wspomnienia o swoich mamach. Warto chociażby przytoczyć słowa rymowanki jednej z młodych pensjonariuszek Moniki Zaniewskiej: „Dni urocze i piękne w drodze życia przeżywamy, ale jednym z najpiękniejszych jest Dzień Mamy. Więc serdecznie Ci życzę, aby przez ten dzionek cały, wszystkie nuty szczęścia w Twoim sercu mocno grały”. Te chwile wspomnień o mamach wyciskały u większości osób łzy z oczu. Były to łzy czułości, wzruszeń i wdzięczności dla naszych kochanych mam.

W kaplicy CRO ks. Dyrektor Jerzy Basaj wraz z ks. Kapelanem odprawili mszę św. w której uczestniczyli pensjonariusze, a szczególnie członkowie naszego Apostolatu. W Centrum Rehabilitacyjno – Opiekuńczym w Łodzi przebywa prawie 600 osób. Wśród nich jest wielu chorych, cierpiących, opuszczonych i niepełnosprawnych. Oczekują oni przede wszystkim miłości, troskliwości i poświęcenia im czasu. Jesteśmy przekonani, że z Maryją łatwiej jest wypełniać wolę Bożą i przeżywać każdy kolejny dzień swojego życia. Spotkania Apostolatu Maryjnego są dla pensjonariuszy z jednej strony okazją do wspólnej modlitwy i duchowego wsparcia, a z drugiej strony umożliwiają im integrację i rozmowę z przybyłymi gośćmi. Są to chwile, które niejednokrotnie dodają im siły, radości i chęci do życia. Jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy tak pięknie i uroczyście przeżyć nasz niewielki Jubileusz. Ks. Dyrektor Jerzy Basaj powiedział na zakończenie, „że to spotkanie zapamięta do końca życia”. I dodał, że „jesteśmy jedyną w Polsce wspólnotą Apostolatu Maryjnego istniejąca w placówce świeckiej”. Ten dzień będzie zapewne niezapomniany także przez wszystkich pensjonariuszy, pracowników i przybyłych gości. Wciąż w naszych uszach brzmią jeszcze słowa piosenki: „Najpiękniejszy miesiąc maj Twoim, Matko, jest od lat. Najpiękniejszy miesiąc maj, gdy Cię wielbi cały świat. Każde serce w taki czas chce dla Ciebie tylko bić, każde serce w taki czas chce dla Ciebie tylko żyć”.

2022-06-01 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Akt Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi

Abp Grzegorz Ryś w łączności z papieżem Franciszkiem zawierzył Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi. Tego dnia rozpoczęło się także nabożeństwo pokutne „24 godziny dla Pana”.

25 marca Ojciec Święty Franciszek dokonał Aktu Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi w Bazylice św. Piotra w Rzymie, a jego wysłannik - kard. Konrad Krajewski w Fatimie. Odpowiadając na apel abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, w bazylice archikatedralnej metropolita łódzki, duchowieństwo i wierni świeccy trwali zjednoczeni na modlitwie w łączności z Biskupem Rzymu.

CZYTAJ DALEJ

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej płockiej

2022-11-26 12:32

[ TEMATY ]

ingres

Płock

bp Szymon Stułkowski

PAP/Rafał Guz

W Płocku rozpoczęła się uroczysta Msza św. połączona z ingresem bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, mianowany 22 października przez Ojca Świętego Franciszka biskupem płockim, kanonicznie objął obowiązki biskupa diecezjalnego 31 października.

Dzisiejsza uroczystość jest dniem liturgicznej inauguracji posługi nowego biskupa płockiego. Mszę św. transmituje TVP 3 Warszawa, Telewizja Trwam, Katolickie Radio Diecezji Płockiej na kanale YouTube (KRDP TV), na facebooku KRDP i na antenie radiowej.

CZYTAJ DALEJ

Już wkrótce VIII Dzień Patrioty

2022-11-28 09:43

[ TEMATY ]

patriotyzm

Materiał prasowy

3 grudnia odbędzie się VIII Dzień Patrioty! Arcyciekawe spotkanie m.in. z Andrzejem Nowakiem, Wojciechem Roszkowskim, Antonim Macierewiczem, Wojciechem Polakiem czy Jakubem Maciejewskim.

Dzień Patrioty jest wydarzeniem, które na stałe wpisało się w pejzaż polskiej kultury, a w tym roku doczeka się już swojej ósmej edycji. Jest to spotkanie z najważniejszymi twórcami polskiego życia kulturalnego, literackiego, społecznego i religijnego, a jego punktem kulminacyjnym jest wręczenie nagrody pt. „Patriota Roku”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję