Reklama

Specjalista wyjaśnia

Od niemowlaka do przedszkolaka

Alergia to nieprawidłowa reakcja obronna organizmu na niektóre czynniki, tzw. alergeny, jak np. białko mleka krowiego, pyłki roślin, kurz, roztocza, sierść.

Niedziela Ogólnopolska 50/2006, str. 25

Elżbieta Banaś
dietetyk, pracownik Oddziału Pediatrii i Żywienia w Klinice Pediatrii w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. W pracy zawodowej zajmuje się aspektami żywieniowymi dzieci zdrowych i chorych. Od ponad roku konsultuje teksty związane z żywie

Elżbieta Banaś<br>dietetyk, pracownik Oddziału Pediatrii i Żywienia w Klinice Pediatrii w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. W pracy zawodowej zajmuje się aspektami żywieniowymi dzieci zdrowych i chorych. Od ponad roku konsultuje teksty związane z żywie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Objawy alergii mogą dotyczyć przewodu pokarmowego (uporczywe ulewanie, kolka jelitowa, biegunka lub zaparcia, śluz i/lub krew w stolcu), układu oddechowego (świszczący oddech, kaszel bez gorączki, nawracające zapalenia dróg oddechowych) oraz zmian skórnych - wysypka. Organizm za wszelką cenę zmierza do usunięcia alergenu. W alergii dużą rolę odgrywa system immunologiczny. Proces ten przebiega u wszystkich ludzi, z reguły nie wyzwalając objawów chorobowych. Jeśli jednak organizm wytworzy nadmierną ilość przeciwciał, dochodzi do reakcji zapalnych, objawiających się alergią.
Alergia może pojawić się już w 2. lub 3. miesiącu życia. Dzieci zazwyczaj mają zmiany na skórze, dlatego rozpoznanie u nich alergii jest łatwiejsze niż w przypadku osób dorosłych. Zwykle wystarcza bardzo dobrze zebrany wywiad. Jeśli malec jest karmiony piersią, należy ustalić dietę mamy, a jeśli butelką - dobrać odpowiedni preparat mlekozastępczy. Główną przyczyną alergii w wieku niemowlęcym są białka mleka krowiego.

Skaza białkowa

Reklama

Jeśli lekarz rozpozna skazę białkową, zaleci mamie karmiącej dietę eliminacyjną, czyli wykluczającą mleko i jego przetwory, a także produkty wysoko przetworzone (zawierające konserwanty, sztuczne barwniki), czekoladę, orzechy, owoce cytrusowe, jaja, ryby i inne pokarmy, których spożycie powoduje zaostrzenie zmian skórnych u dziecka. Dieta mamy karmiącej piersią powinna obfitować w mięso, warzywa i owoce, grube kasze, razowe pieczywo, powinna być bogata w wapń i witaminy. Jeśli rzeczywiście dziecko jest uczulone na białko mleka krowiego, to po 1-2 tygodniach jej stosowania zmiany skórne powinny ustąpić. Leki stanowią tylko uzupełnienie diety eliminacyjnej - przynoszą dziecku ulgę, gdy objawy alergii są bardzo nasilone. W przypadku niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym (butelką) stosuje się preparaty bezmleczne, np. Bebilon Pepti 1 i 2, Bebilon Pepti MCT.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wprowadzanie nowych pokarmów

Dopiero po ukończeniu przez dziecko 4. miesiąca można rozszerzać jego dietę o inne pokarmy. Jeśli dziecko dobrze przybiera na wadze, lepiej podać mu zupę jarzynową, sok lub przecier jabłkowy. Wszystkie nowe produkty należy wprowadzać powoli, w stopniowo zwiększanych dawkach - nie więcej niż jeden nowy produkt w tygodniu. Dzięki temu można obserwować, na który składnik dziecko reaguje uczuleniem.
W okresie wprowadzania pokarmów uzupełniających alergolog bardzo szczegółowo pyta o dietę dziecka, m.in. kiedy do diety były wprowadzane kolejne pokarmy i jak dziecko na nie reagowało. Od tego zależy zaplanowanie badań diagnostycznych i sposób leczenia dziecka.

Czy istnieje skuteczna metoda rozpoznania rodzaju alergii?

Reklama

Do 3. roku życia robi się testy z krwi. Specjalista może zlecić wykonanie badania określającego poziom przeciwciał IgE całkowitych. Podwyższenie poziomu IgE całkowitych może świadczyć o skłonności do alergii - trzeba dziecko uważnie obserwować. Ważniejsze jest jednak badanie IgE swoistych, określające rodzaj alergenu wywołującego reakcję alergiczną - informuje, na co dziecko jest uczulone, np. mleko, pyłki traw lub roztocza (badanie jest dość drogie). Czasami dotarcie do czynnika uczulającego jest trudne i może wymagać nawet kilkumiesięcznej obserwacji.
Testy skórne (testy nakłuć punktowych) są najbardziej popularnymi metodami rozpoznawania alergii. Na ogół nie wykonuje się ich u dzieci poniżej 3. roku życia. Aby je wykonać, lekarz alergolog musi sprawdzić, czy wykonanie testu u dziecka jest możliwe i ma sens, aby wyniki testu były wiarygodne.
Najprostszą metodą rozpoznania alergii jest wycofanie - na okres co najmniej miesiąca - podejrzanego produktu i ponowne wprowadzanie go w bardzo małych ilościach, przy jednoczesnym bardzo uważnym obserwowaniu dziecka. Jest to dieta eliminacyjna, zwana też testem prowokacyjnym. Jeśli dieta była niedokładnie przestrzegana lub jej okres był zbyt krótki - test prowokacji może wykazać utrzymywanie się reakcji alergicznej. Warto więc prowadzić dzienniczek dietetyczny, w którym zapisuje się dokładnie wszystko, co dziecko je, oraz pojawiające się reakcje organizmu.

Pamiętaj, że:
dieta bezmleczna oznacza wyeliminowanie mleka krowiego w pierwszym roku życia dziecka. Jednak alergia ta mija z wiekiem, więc gdy dziecko kończy 3 lata, sprawdza się, czy nabiał już mu nie szkodzi.
Nie ma jednej uniwersalnej diety dla wszystkich dzieci z alergią pokarmową - w każdym przypadku ustala się ją indywidualnie. Dlatego nie wprowadzaj jej na własną rękę - najlepiej zdaj się na wiedzę i doświadczenie alergologa. O tym, w jakim wieku można wprowadzać przetwory mleczne u dziecka z alergią, powinien zdecydować lekarz opiekujący się dzieckiem.

Rozpoznanie alergii polega na:
- przeprowadzeniu przez alergologa dokładnego wywiadu w kierunku alergii (np. jakie produkty są podejrzane o wywołanie alergii, po jakich produktach objawy choroby się zaostrzają, opis i powtarzalność objawów),
- stwierdzeniu stopnia alergizacji (np. oznaczenie przeciwciał całkowitych i swoistych IgE),
- przeprowadzeniu testów skórnych (testy nakłuć punktowych),
- przeprowadzeniu testów prowokacyjnych (dieta eliminacyjna).

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Licheń: 150. zebranie plenarne przełożonych żeńskich zgromadzeń zakonnych

2025-05-06 15:24

[ TEMATY ]

siostry

Licheń

zebranie plenarne

żeńskie zgromadzenia zakonne

Hubert Gościmski

Siostry podczas odnowienia ślubów zakonnych 2 lutego w świdnickiej katedrze

Siostry podczas odnowienia ślubów zakonnych 2 lutego w świdnickiej katedrze

150. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych potrwa od 6 do 8 maja w Licheniu. W obradach weźmie udział ponad 160 sióstr - przełożonych prowincjalnych i generalnych z około stu żeńskich zgromadzeń zakonnych posługujących w Polsce.

Tematem przewodnim spotkania będzie "Życie konsekrowane w dobie 'popołudnia chrześcijaństwa'. Wezwanie do głębi". W ciągu trzech dni zagadnienie to poprowadzi w formie wykładów S. prof. Beata Zarzycka ZSAPU, profesor uczelni Instytutu Psychologii Wydziału Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.
CZYTAJ DALEJ

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

W czasie przeznaczonym na przemówienia głos zabrał Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN. Rozpoczął on od zacytowania fragmentu z Księgi Powtórzonego Prawa: “Źle się z nami obchodzili, gnębili nas i nałożyli na nas ciężkie roboty przymusowe”. - Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to fragment relacji jednego z robotników przymusowych przetrzymywanych tutaj w obozie Burgweide. Ale jest to fragment z Pisma Świętego, z Księgi Powtórzonego Prawa, który opowiada o losie Izraelitów w niewoli egipskiej. Później czytamy oczywiście o ucieczce, o zyskaniu wolności, w końcu w kolejnym pokoleniu dotarciu do ziemi obiecanej. I tych analogii między losem Izraelitów w niewoli egipskiej a losem Polaków i innych robotników przymusowych w III Rzeszy jest więcej. Jest też jedna istotna różnica. Polacy nie musieli podejmować ucieczki, tak jak starotestamentowi Izraelici, bo to do nich przyszła Polska. Nowa Polska i Polski Wrocław, które może nie do końca były ziszczeniem ich marzeń i snów, ale przestali być w końcu niewolnikami w Breslau - zaznaczył Kamil Dworaczek, dodając: - Sami mogli decydować o swoim losie, zakładać rodziny, w końcu zdecydować, czy to tutaj będą szukać swojej ziemi obiecanej. I ta ziemia obiecana w pewnym sensie zaczęła się dokładnie w tym miejscu, w którym dzisiaj się znajdujemy. Bo to tutaj zawisła 6 maja pierwsza polska flaga, pierwsza biało-czerwona w powojennym Wrocławiu. Stało się tak za sprawą pani Natalii Kujawińskiej, która w ukryciu, w konspiracji uszyła tę flagę kilka dni wcześniej. Pani Kujawińska była jedną z warszawianek, która została wypędzona przez Niemców po upadku Powstania Warszawskiego. Bardzo symboliczna historia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję