Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: przygotowania do pierwszego liturgicznego wspomnienia bł. Prymasa Wyszyńskiego

Jasna Góra już przygotowuje się do pierwszego liturgicznego wspomnienia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, które przypada 28 maja, w rocznicę jego śmierci. Tego dnia do Kaplicy Matki Bożej wprowadzony zostanie nowy relikwiarz z krwią Błogosławionego, odprawiona zostanie uroczysta Msza św., odbędą się specjalne koncerty. Na murach klasztoru pojawił się nowy napis przypominający o beatyfikacji kard. Wyszyńskiego i jego związkach z tym miejscem.

[ TEMATY ]

bł. kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Jezus spotyka Matkę swoją” - te słowa IV stacji drogi krzyżowej własnoręcznie napisane przez Prymasa Wyszyńskiego w Rywałdzie, gdzie był więziony w 1953 r., stanowią motto tegorocznego pielgrzymowania na Jasną Górę.

- Pielgrzymów, którzy będą przybywać na Jasną Górę od strony alei NMP, przy ołtarzu polowym powita ten szczególny napis - powiedział KAI kustosz Jasnej Góry, o. Waldemar Pastusiak. Dodał, że paulini życzą, by „wszyscy pielgrzymi, którzy tutaj przybywają, wchodząc w progi sanktuarium, spotkali Matkę naszego Pana Jezusa Chrystusa”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wielkich rozmiarów baner umieszczony jest na tle biało-czerwonej flagi. Po prawej stronie znajdują się słowa z faksymile Prymasa, natomiast po lewej herb kard. Stefana Wyszyńskiego, na którym widnieje wizerunek Matki Boskiej Jasnogórskiej.

Na murach klasztoru od ubiegłego roku, od beatyfikacji kard. Wyszyńskiego, który sam nazwał siebie jasnogórskim, jest już dużych rozmiarów portret błogosławionego.

Reklama

Na Jasnej Górze pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Prymasa Wyszyńskiego, sobota 28 maja, będzie czasem szczególnej wdzięczności za tę, także tu wymodloną beatyfikację.

Podziel się cytatem

Ks. prof. Janusz Królikowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Mariologicznego zaznacza, że liturgiczne wspomnienie to dopełnienie aktu beatyfikacji z 12 września ub. roku, bo od tego momentu rozpoczyna się właściwy kult w Kościele. - Oczywiście tytułu można używać wcześniej, ale liturgiczne przeżycie jest tym, które właściwie nadaje rangę temu wydarzeniu prawnemu, jakim była beatyfikacja - wyjaśnia duchowny.

Mariolog przypomina, że w liturgii podkreślamy, że „przykład świętych nas pobudza, a ich bratnia modlitwa nas wspomaga, byśmy osiągnęli pełnię zbawienia”. Dodaje, że „przykład i wstawiennictwo” to jest właściwe streszczenie tego, kim dla nas są święci.

Msza św. dziękczynna sprawowana będzie 28 maja na jasnogórskim Szczycie o 14.30 pod przewodnictwem przełożonego generalnego Zakonu Paulinów, o. Arnolda Chrapkowskiego. W świętowanie wpisze się koncert Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk "Jak Ojciec i Syn" o godz. 10.00 w Sali Papieskiej. Wstęp wolny. O godz.11.30 na Wałach odprawiona zostanie Droga Krzyżowa z bł. Prymasem „Moje życie było Wielkim Piątkiem i za to Bogu dziękuję”.

W Kaplicy Matki Bożej o godz. 14.00 wprowadzone zostaną relikwie krwi bł. Prymasa Tysiąclecia. Jak przypomina ks. Królikowski umiejscowienie relikwii w ołtarzu wskazuje na więź świętych ze stołem ofiarnym, bo świętość wyrasta z Eucharystii.

Reklama

Specjalny nowy relikwiarz przygotowywany jest już od kilku miesięcy. Zostanie umieszczony tuż przy Cudownym Obrazie Matki Bożej, obok znajdującego już tam w srebrnej tubie Milenijnego Aktu, którego Prymas Wyszyński był inicjatorem.

Liturgiczne wspomnienie bł. kard. Wyszyńskiego przypada w rocznicę jego śmierci. W tę datę, 28 maja, od ponad 40 lat wpisuje się pielgrzymka Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które w 2013 r. oficjalnie przyjęło Prymasa Tysiąclecia za patrona.

Liturgiczne wspomnienie poprzedzi nocna modlitwa „Z błogosławionym Prymasem czuwamy w Domu Matki” podejmowana tradycyjnie z 27 na 28 dzień miesiąca. Tym razem poprowadzą ją przedstawicielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

2022-05-20 14:50

Ocena: +7 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katedra gnieźnieńska otrzymała relikwie bł. Stefana Wyszyńskiego

[ TEMATY ]

relikwie

Gniezno

bł. kard. Stefan Wyszyński

pl.wikipedia.org

Kard. Stefan Wyszyński

Kard. Stefan Wyszyński

Z pokorą i dumą przekraczał jej próg w czasie ingresu, doglądał odbudowy, sławił historię i przez 32 lata jako arcybiskup metropolita gnieźnieński modlił się w niej i nauczał. Katedra gnieźnieńska otrzymała 1 lutego relikwie bł. Stefana Wyszyńskiego, a ich wprowadzenie miało miejsce w 65. rocznicę poświęcenia bazyliki, który to dzień Prymas Tysiąclecia sam ustanowił.

Wieczornej Mszy św. koncelebrowanej przez abp. seniora Józefa Kowalczyka, bp. Radosława Orchowicza, kanoników Kapituły Prymasowskiej, księży dziekanów i proboszczów gnieźnieńskich przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak, który rozpoczynając liturgię przypomniał o obchodzonych w pierwszych dniach lutego rocznicach związanych z osobą i posługą Prymasa Tysiąclecia.
CZYTAJ DALEJ

„Katolicki influencer” – czyli jaki? Misja na cyfrowym kontynencie

2025-07-27 10:26

[ TEMATY ]

Monika Przybysz

katoliccy influencerzy

sdecoret/fotolia.com

Żyjemy w epoce, w której cyfrowy świat stał się nowym kontynentem - miejscem rozmów, idei i poszukiwania sensu. Pojawia się pytanie: kim jest „katolicki influencer” i jak wygląda jego misja w cyfrowym świecie - przestrzeni pełnej możliwości, ale i zagrożeń? „W świecie ulotności i półprawd trzeba głosić nadzieję, która jest trwała i zakorzeniona w Chrystusie” - wskazała dr hab. Monika Przybysz, medioznawca z Instytutu Edukacji Medialnej Wydziału Teologicznego UKSW.

28 i 29 lipca w Rzymie odbędzie się jubileusz dedykowany katolickim influencerom i ewangelizatorom internetowym. To historyczne wydarzenie zgromadzi cyfrowych ewangelizatorów z całego świata, by wspólnie się modlić, dzielić doświadczeniami i umacniać w misji głoszenia Chrystusa w sieci.
CZYTAJ DALEJ

Parzno: św. Anna, patronka cierpliwości

2025-07-27 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

- Ten czas w naszym życiu, pomiędzy krzyżem a łaską, powinniśmy wypełnić cierpliwością. Może właśnie kwestią czasu jest, że to, co dziś nazwiemy krzyżem, za jakiś czas rozpoznamy jako łaskę – mówił ks. Łukasz Burchard podczas uroczystości odpustowej ku czci św. Anny.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję