Reklama

Kościół

17 maja

Majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych Ukrainy: Sanktuarium Matki Bożej Piastunki Ludzkich Nadziei

Jesteśmy już za połową naszej wędrówki po ziemi ukraińskiej. Wpatrzeni w postać Najświętszej Maryi Panny wołamy każdego dnia o dar pokoju. Dziś zatrzymujemy się w Stryju, gdzie w kościele pw. Narodzenia NMP czczona jest Piastunka Ludzkich Nadziei.

[ TEMATY ]

sanktuarium

Ukraina

© Copyright © 1991-2022 Archidiecezja Lwowska Kościoła rzymskokatolickiego

Początki tego kościoła sięgają jeszcze pierwszej połowy XV wieku, stąd stanowi on najcenniejszy zabytek miasta. Już w latach dziewięćdziesiątych XIII stulecia Stryj uchodził za ważne centrum handlowo - rzemieślnicze. W kwietniu 1886 roku miasto zostało spustoszone przez wielki pożar, zniszczeniu uległ też wtedy kościół a wraz ze świątynią spłonął obraz przedstawiający tajemnicę Narodzenia NMP. Kościół został odbudowany w stylu neogotyckim i konsekrowany w 1894 roku. W 1935 roku lwowski arcybiskup Bolesław Twardowski dokonał koronacji wizerunku Matki Bożej Stryjskiej, znajdującej się w głównym ołtarzu.

© Copyright © 1991-2022 Archidiecezja Lwowska Kościoła rzymskokatolickiego

Po zakończeniu II wojny światowej, pomimo zmian geopolitycznych Boża Opatrzność oszczędziła kościół przed dewastacją w trudnych czasach sowieckich. Świątynia w Stryju pozostawała nieprzerwanie czynna, a wierni cały czas mieli możliwość oddawać cześć Matce Bożej Stryjskiej. Jest to jedyny przypadek, kiedy w dramatycznych latach po wojnie oryginalny wizerunek ukoronowany ozdobną koroną pozostał na terenie archidiecezji lwowskiej.

W 1995 roku parafia stryjska obchodziła 600-lecie swego istnienia, przy miejscowym kościele parafialnym ks. abp Marian Jaworski ustanowił kościół sanktuarium Matki Bożej Piastunki Ludzkich Nadziei. Uzasadnieniem sanktuaryjnego tytułu jest teologiczna interpretacja macierzyńskiej roli Matki Najświętszej wobec wierzących w Chrystusa (zob. KKK 975). Maryja, w której spełniły się oczekiwania wierzących Starego Przymierza, w stryjskim sanktuarium jest czczona jako Piastunka nadziei człowieczej w znaczeniu Wychowawczyni wszelakich ludzkich nadziei.

W 2001 roku w czasie pobytu we Lwowie Ojciec święty Jan Paweł II - poświęcił odnowione korony. Uroczystość ponownego nałożenia koron na skronie Maryi dokonał ks. kard. Marian Jaworski w dniu 9 września 2001 roku. W 2015 roku odbyła się uroczystość dziękczynna za dar Maryi, która 80 lat temu została ozdobiona papieskimi koronami. W każdą środę wieczorem sprawowana jest Msza święta wotywna o Matce Bożej a po niej nowenna.

Matko Boża Piastunko Ludzkich Nadziei, uproś nadzieję dla ogarniętej wojną Ukrainy i udziel pokoju dniom naszym.

Podziel się cytatem
2022-05-17 07:02

Ocena: +7 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Witalij Krywicki: Kościół na Ukrainie w czasie epidemii tworzy wspólnotę on-line

[ TEMATY ]

Kościół

Ukraina

Diecezja Kijowsko-Żytomierska

Bp Witalij Krywicki

Bp Witalij Krywicki

Epidemia koronawirusa nie zatrzymuje funkcjonowania Kościoła katolickiego na Ukrainie, pomimo ograniczeń pozostajemy w kontakcie między innymi on-line. W czasie Wielkanocy wiele parafii transmitowało w internecie Msze Święte i nabożeństwa – powiedział biskup stołecznej diecezji kijowsko-żytomierskiej Witalij Krywicki.

Biskup podkreślił, że na Ukrainie jest obecnie ponad 3 tys. osób zakażonych koronawirusem, a około 100 zmarło. „Dla wielu kwarantanna jest bardzo trudna do przeżycia z powodu braku możliwości wykonywania pracy. Sporo osób na Ukrainie żyje od wypłaty do wypłaty, a w tej chwili zostali pozbawieni możliwości zarobkowania. W Kijowie codziennie dokarmiamy ponad 100 osób, niektórzy przed epidemią mieli pracę i sami się utrzymywali, teraz zostali na ulicy bez środków do życia” – dodał bp Krywicki.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Paulini pod Kijowem szyją kamizelki kuloodporne dla żołnierzy

2022-06-27 16:55

[ TEMATY ]

Ukraina

Paulini

PAP/Vladyslav Karpovych

Fundacja Dwa Promienie, zajmująca się organizowaniem wolontariatu misyjnego na Ukrainie, od początku wojny regularnie pomaga żołnierzom walczącym z rosyjskim najeźdźcą. Dzięki funduszom pozyskanym przez internetowe zbiórki na Ukrainę trafiają noktowizory, konserwy, batony energetyczne, powerbanki, a także nakolanniki i artykuły medyczne.

W ostatnim transporcie do paulińskiej parafii w Browarach pod Kijowem dotarło 150 metrów Cordury 1200. To trudno dostępny materiał służący do produkcji kamizelek kuloodpornych. „Udało nam się go pozyskać dzięki jednemu z naszych współbraci, o. Marcinowi Sylwanowi Wirkowskiemu, zaprzyjaźnionemu z Fundacją Dwa Promienie” – powiedziła Radiu Watykańskiemu proboszcz parafii w Browarach o. Roman Laba.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję