Reklama

Niedziela Rzeszowska

Patronka na współczesne czasy- bł. Natalia Tułasiewicz

W homilii bp Wątroba, nawiązując do postaci bł. Natalii Tułasiewicz, ochrzczonej 9 maja 1906 r. właśnie w kościele farnym w Rzeszowie, powiedział: Ona pragnęła jednego: jak najbardziej upodobnić się do Chrystusa w pełnieniu woli Bożej i w służbie braciom. Chciała zostać nowoczesną świętą, teocentryczną humanistką.

2022-05-10 22:34

Alina Zietek-Salwik

Poświecenie pamiątkowej tablicy ku czci bł. Natalii Tułasiewicz

Poświecenie pamiątkowej tablicy ku czci bł. Natalii Tułasiewicz

Bł. Natalia Tułasiewicz była polonistką, nauczycielką i poetką. Kochała przyrodę i podróże. Była zafascynowana kulturą, sztuką, muzyką. Pisała wiersze i grała na skrzypcach. Była osobą nieprzeciętną, entuzjastką słowa i czynu – podkreślała Małgorzata Rauch, podkarpacka kurator oświaty. Liczył się dla niej nie tylko intelekt, ale dobra duchowe, świat wewnętrzny. Pragnęła ratować dusze swoich uczniów, którzy w świecie wojny ulegali demoralizacji. Świadomie dążyła do świętości i pragnęła w tej drodze pomagać innym.

W czasie II wojny światowej, w 1943 r. wyjechała jako świecka apostołka do Hanoweru, by wspierać kobiety wywiezione przymusowo do pracy. Była wysłannikiem Rządu Londyńskiego. Po dekonspiracji została uwięziona i torturowana w śledztwie. W 1944 r. została wywieziona do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück W Wielką Sobotę, 31 marca 1945 r. zmarła w komorze gazowej. Kościół potwierdził świętość Natalii aktem beatyfikacyjnym 13 czerwca 1999 r. w Warszawie w czasie VI pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. 30 marca br. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski odczytał dekret papieski z 19 stycznia 2022 r. ustanawiający bł. Natalię Tułasiewicz Patronką Nauczycieli Polskich.

Reklama

Uczestnicy konferencji wysłuchali wykładów: Twórczy entuzjazm w przyszłości wokół siebie rozpromienię. Świadectwo – Natalia Tałasiewicz – Wala; Być w awangardzie według bł. Natalii – walka o „nowe oblicze świata” przez odnowę katolicyzmu – prof. dr hab. Barbara Judkowiak UAM w Poznaniu; Język w pismach bł. Natalii Tałasiewicz. Moc słowa – prof. dr hab. Kazimierz Ożóg UR oraz Natalia doświadczenie moralności – dr hab. Teresa Grabińska prof. AWL Wrocław.

Organizatorem uroczystości było Kuratorium Oświaty wraz z partnerami, dlatego obecni byli nauczyciele zrzeszeni w Katolickim Stowarzyszeniu Wychowawców, Duszpasterstwie Nauczycieli Diecezji Rzeszowskiej, NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Rzeszowie oraz reprezentacje szkół z Podkarpacia.

Konferencja „Bądźcie awangardą Polski i świata. Pedagogia bł. Natalii Tułasiewicz” została objęta honorowym patronatem Agaty Kornhauser-Dudy, małżonki Prezydenta RP.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koncert “Śląska” w historycznym kościele Rzymu

2022-05-16 08:49

[ TEMATY ]

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”

Zespół Pieśni i Tańca

Włodzimierz Rędzioch

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny występował na wielu scenach świata. 13 maja koncertował jednak w miejscu wyjątkowym, w rzymskiej bazylice św. Andrzeja della Valle, która wznosi się w samym sercu Wiecznego Miasta i jest jednym z najbardziej znanych kościołów stolicy Włoch.

Jej wspaniale wnętrze przeszło do historii muzyki jako scena I aktu słynnej opery Pucciniego „Tosca”, której akcja rozgrywa się w dniach 17 i 18 czerwca 1800 r., kiedy to z Zamku św. Anioła ucieka właśnie do tego kościoła więzień Cesare Angelotti. W kaplicy kościoła jego siostra, markiza Attavanti, zostawia przebranie i klucz, potrzebne zbiegowi do ucieczki i znalezienia kryjówki. W międzyczasie w kościele pojawia się malarz i przyjaciel Angelottiego, Mario Cavaradossi, który maluje tutaj obraz Marii Magdaleny.

CZYTAJ DALEJ

Papież ogłosił dziesięcioro nowych świętych

2022-05-15 10:37

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/Riccardo Antimiani

W niedzielę 15 maja Franciszek ogłosił 10 nowych świętych – 6 mężczyzn i 4 kobiety – z Francji, Holandii, Indii i Włoch. Są to, w kolejności podanej przez Stolicę Apostolską, błogosławieni: Tytus Brandsma z Holandii (Niderlandów), Łazarz, zwany Devasahayam z Indii, Cezary de Bus z Francji, Ludwik (lub Alojzy) Maria Palazzolo i Justyn Maria Russolillo z Włoch, Karol de Foucauld i Maria Rivier z Francji oraz Maria Franciszka od Jezusa Rubatto, Martia od Jezusa Santocanale i Maria Dominika Mantovani z Włoch. Dzisiejsza uroczystość była pierwszą kanonizacją od 13 października 2019 roku.

Na początku liturgii, po odśpiewaniu hymnu do Ducha Świętego („Veni Creator Spiritus”), z prośbą o kanonizację dziesięciorga błogosławionych zwrócił się do Ojca Świętego prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro. Następnie przedstawił ich krótkie życiorysy. Po odśpiewaniu przez zgromadzonych litanii do Wszystkich Świętych, papież wygłosił uroczystą formułę kanonizacyjną, za co kard. Semeraro mu podziękował. Na frontonie bazyliki wisiały wielkie portrety nowych świętych, a ich relikwie stały przy ołtarzu.

CZYTAJ DALEJ

U orędownika pokoju i jedności

2022-05-16 19:47

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

YouTube

Kard. Kazimierz Nycz przewodniczył uroczystej Mszy św. w narodowym sanktuarium św. Andrzeja Boboli w 20. rocznicę ustanowienia męczennika patronem Polski.

Eucharystię koncelebrowali także abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, bp Romuald Kamiński, ordynariusz warszawsko-praski oraz liczne przybyli kapłani diecezjalni i zakonni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję