Temat: Czy WOJNA może być SPRAWIEDLIWA?
18 maja 2022 odbędzie się kolejne spotkanie otwarte Mężczyzn Świętego Józefa w Krakowie. Naszym gościem będzie bp Robert Chrząszcz. Podzieli się z nami tematem: Czy WOJNA może być SPRAWIEDLIWA?
Bądźcie z nami 18 maja 2022 w kościele w Podgórzu i na łączach internetowych przez stronę mezczyzni.net
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ks. Robert Chrząszcz urodził się 7 października 1969 r. w Wadowicach, w rodzinie Zofii i Władysława. Jego rodzinną parafią jest Kalwaria Zebrzydowska, gdzie ukończył Niższe Seminarium Duchowne oo. Bernardynów.
W 1988 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. 14 maja 1994 r., w Katedrze na Wawelu, przyjął święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Franciszka Macharskiego. Był wikariuszem najpierw w parafii Zesłania Ducha Świętego w Krakowie-Ruczaju, a od 1999 r. w parafii Matki Bożej Różańcowej w Krakowie-Piaskach Nowych.
Reklama
W 2005 r. ks. Robert Chrząszcz rozpoczął pracę misyjną w Brazylii. Posługiwał m.in. wśród ubogich mieszkańców faveli w parafii św. Łucji w Archidiecezji Rio de Janeiro, gdzie wybudował parafialny kościół. Organizowane przez Padre Roberto nabożeństwa Drogi krzyżowej czy misterium Męki Pańskiej gromadziły po kilka tysięcy osób. Kapłańską posługą i zaangażowaniem zyskał szacunek tamtejszych mieszkańców, bez względu na wyznanie. Na brazylijskiej ziemi szerzył kult Matki Bożej Kalwaryjskiej, której zawdzięcza swoje kapłańskie powołanie. Od 2014 r. ks. Robert Chrząszcz był wikariuszem biskupim w Archidiecezji Rio de Janeiro oraz pełnił funkcję odpowiedzialnego za służbę liturgiczną.
11 listopada 2020 r. papież Franciszek powołał go na biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej. 6 lutego 2021 r. w Sanktuarium św. Jana Pawła II Wielkiego w Krakowie na Białych Morzach przyjął sakrę. Konsekratorem był abp Marek Jędraszewski.
Środa 18 maja 2022
18:30 Msza Święta w kościele, po Mszy św. spotkanie zakończone dzieleniem w małych grupach,
Kraków – Podgórze, ul Zamoyskiego 2
Stajemy w nowej (od wielu lat) sytuacji wojny u granic Polski. Jak poradzić sobie z cierpieniem i okrucieństwem wojny? Czy chrześcijanin może walczyć? Ma prawo się bronić? Może chronić domy, rodziny? Może zabijać agresora? Jakie są granice obrony koniecznej? Co z pojęciem Wojny Sprawiedliwej? Czego uczy nas Kościół? Posłuchajmy eksperta.
Zapraszamy!
Pytania do małych grup
Spotkanie w małych grupach po nauczaniu
1. Jak rozumiesz zwyciężanie zła dobrem?
2. W jaki sposób ochronić serce od nienawiści w czasie otwartego konfliktu?
3. Do czego czujesz się dziś zachęcony?
Dla osób online link do dzielenia na ZOOM-ie (dostępny po nauczaniu, około 20:45):
https://zoom.us/j/95631312544?pwd=V2hNbmFLK3VPdjNWbnNJd0U0UmFWZz09
Meeting ID: 956 3131 2544
Passcode: MSJ