Reklama

Kościół

Spotkała się grupa kontaktowa Episkopatów Polski i Niemiec

Po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa spotkała się grupa kontaktowa Episkopatów Polski i Niemiec. Spotkanie odbywa się w Ośrodku Edukacyjno-Formacyjnym Diecezji Gliwickiej w Pławniowicach w dniach 26-28 kwietnia br. Gospodarzem spotkania jest biskup diecezji gliwickiej Jan Kopiec.

[ TEMATY ]

episkopat

Karol Porwich/Niedziela

Członkowie grupy kontaktowej skoncentrowali się na sprawach będących przedmiotem prac obu Konferencji Episkopatów. Ze strony polskiej są to m.in. kwestia relacji media-Kościół, podsumowanie wizyty ad limina Apostolorum Konferencji Episkopatu Polski, proces synodalny w Polsce oraz kwestie dotyczące wojny w Ukrainie i pomocy uchodźcom.

Członkowie grupy kontaktowej ze strony polskiej podjęli również zagadnienia związane z nadużyciami seksualnymi wobec małoletnich, kwestię powołań kapłańskich w Kościele oraz wyzwań duszpasterskich wobec ludzi młodych.

Ze strony niemieckiej została przedstawiona sytuacja Kościoła katolickiego po pandemii koronawirusa, a także problemy związane z łączeniem seminariów w związku ze spadkiem powołań. Rozmawiano także o wizycie ad limina Apostolorum Konferencji Episkopatu Niemiec zaplanowanej na listopad br.

Reklama

Członkowie grupy kontaktowej podjęli również kwestie ekologii z perspektywy katolickiej, dialogu ekumenicznego oraz dialogu społecznego w nowej sytuacji geopolitycznej spowodowanej z wojną w Ukrainie, a także temat obchodów 80. rocznicy śmierci św. Teresy Benedykty od Krzyża. Z tej racji przewidziana została wizyta w Muzeum Pro Memoria Edith Stein w Lublińcu oraz Msza święta pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza z homilią bp. Bertrama Maiera.

W spotkaniu biorą udział: ze strony niemieckiej – bp Bertram Maier z Augsburga, bp Wolfgang Ipold z Görlitz, a także zastępca Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Niemiec dr Ulrich Pönner oraz szef komisji Justitia et Pax dr Jörg Lüer; ze strony polskiej obecny jest kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, bp Jan Kopiec, biskup gliwicki, bp Tadeusz Lityński, biskup zielonogórsko-gorzowski, oraz ks. prał. Jarosław Mrówczyński, zastępca Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski.

2022-04-27 13:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzice czuwajcie nad tym, co szkoła przekazuje waszym dzieciom

[ TEMATY ]

szkoła

episkopat

B. Sztajner/Niedziela

Brak wychowania do podstawowych wartości często prowadzi do utraty sensu i celu życia, do wygodnictwa życiowego, a nawet relatywizmu moralnego – zwracają uwagę biskupi w liście pasterskim Episkopatu Polski z okazji III Tygodnia Wychowania, który obchodzony będzie 15-21 września. Hierarchowie apelują też do rodziców, by wobec coraz odważniejszych prób wprowadzania do polskich szkół edukacji seksualnej, sprzecznej z chrześcijańska wizją człowieka, czuwali nad tym, co szkoła przekazuje ich dzieciom. Dodają, że „bez zgody rodziców szkoła nie może realizować programu wychowawczego ani pozwalać na nauczanie przedmiotów, których treści są sprzeczne z ich przekonaniami lub wprost demoralizujące”.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Obłóczyny kleryków trzeciego roku WSD połączone z obrzędem admissio

2022-09-25 08:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Musimy bardzo uważać, niech każdy człowiek, którego otrzymujemy jest darem, bo jak tego nie ma to będziecie się chować za te swoje sutanny przed ludźmi, najpierw za sutanny będziecie się chować, a potem za wysokie płoty, a potem będzie napis – uwaga zły pies. – mówił do uczestników liturgii arcybiskup łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Gorzów. Przy kawie z biskupem

2022-09-25 21:41

[ TEMATY ]

Bp Adrian Put

Gorzów Wlkp.

Nowonarodzeni

Agata Zawadzka

Spotkanie poprowadził Sebastian Stempniewicz

Spotkanie poprowadził Sebastian Stempniewicz

Gorzowianie mieli dzisiejszego wieczoru niecodzienną okazję na spotkanie z wyjątkowym gościem.

Na dziedzińcu plebanii katedralnej, przy kawie, herbacie i słodkim poczęstunku, mogli porozmawiać z nowym biskupem pomocniczym diecezji Adrianem Putem. Był czas na pytania, odpowiedzi i oczywiście uwielbienie. Całe spotkanie poprowadziła wspólnota Nowonarodzeni oraz Sebastian Stempniewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję