Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prezydent powołał rząd Jarosława Kaczyńskiego

Reklama

Prezydent Lech Kaczyński powołał 14 lipca rząd Jarosława Kaczyńskiego, w którego gabinecie znalazł się nowy minister finansów Stanisław Kluza. Zastąpił Pawła Wojciechowskiego. W skład rządu wszedł także Przemysław Gosiewski, który będzie przewodniczącym komitetu stałego Rady Ministrów.
Nowy premier powiedział dziennikarzom, że jego rząd jest rządem koalicyjnym i będzie realizował koalicyjny program. Zapowiedział też przegląd pracy wszystkich resortów. JarosławKaczyński powiedział, że jest spokojny o poparcie dla swojego rządu w Sejmie.
Premier, pytany, czy przewiduje zmiany w swoim rządzie, odparł: „Jak jest przegląd (pracy ministerstw), to mogą być też i różnego rodzaju decyzje, ale w żadnym wypadku nie chcę niczego zapowiadać, bo nie ma do tego podstaw. (...) Będę bardzo rad, jeśli się okaże, że można dalej iść w tym składzie rządu, ale też nikt nie może liczyć na to, że nie będzie wykonywał, co do niego należy, i jednocześnie będzie dalej ministrem”.
Na ministrów zaprzysiężeni zostali: Ludwik Dorn - wicepremier, minister spraw wewnętrznych i administracji; Roman Giertych - wicepremier, minister edukacji narodowej; Andrzej Lepper - wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi; Anna Fotyga - minister spraw zagranicznych i przewodnicząca Komitetu Integracji Europejskiej; Grażyna Gęsicka - minister rozwoju regionalnego; Antoni Jaszczak - minister budownictwa; Anna Kalata - minister pracy i polityki społecznej; Stanisław Kluza - minister finansów; Tomasz Lipiec - minister sportu; Jerzy Polaczek - minister transportu; Zbigniew Religa - minister zdrowia; Michał Seweryński - minister nauki i szkolnictwa wyższego; Radosław Sikorski - minister obrony narodowej; Jan Szyszko - minister środowiska; Kazimierz M. Ujazdowski - minister kultury i dziedzictwa narodowego; Zbigniew Wassermann - minister, członek Rady Ministrów; Rafał Wiechecki - minister gospodarki morskiej; Piotr Woźniak - minister gospodarki; Zbigniew Ziobro - minister sprawiedliwości; Przemysław Gosiewski - minister, przewodniczący komitetu stałego Rady Ministrów.

„Były nazistowski niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau”

- To sukces polskiej dyplomacji, osiągnięty przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zwycięstwo prawdy nad kłamstwem, powiedzenie „stop” kłamstwom o tzw. polskich obozach śmierci - tak minister kultury Kazimierz Ujazdowski skomentował poparcie przez UNESCO wniosku Polski o zmianie nazwy obozu KL Auschwitz.
Obradujący w Wilnie Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO na swojej dorocznej sesji podjął 12 lipca jednogłośną decyzję w sprawie wniosku polskiego rządu o zmianę nazwy obiektów byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W przyjętym dokumencie zaaprobowano propozycję polskiego ministra kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego - obiekt będzie się nazywał: „Były Nazistowski Niemiecki Obóz Koncentracyjny Auschwitz-Birkenau”.
Szef resortu kultury stwierdził, że zmiana nazwy obozu Auschwitz jest tylko częścią strategii ukazywania prawdy, niebawem ukaże się po polsku, angielsku i hebrajsku zbiór dokumentów Państwa Podziemnego i Rządu Londyńskiego nt. eksterminacji ludności żydowskiej na terenach okupowanych przez III Rzeszę, obrazujący także wysiłki, aby tej grupie obywateli pomóc. Instytut Studiów Strategicznych w Krakowie realizuje również program INDEX, który ma opisać wszelką pomoc Polaków na rzecz skazanych na zagładę współobywateli - poinformował min. Ujazdowski.
Podziękował również swoim partnerom, którzy poparli wniosek Ministerstwa Kultury - ambasadorowi Izraela w RP Dawidowi Pelegowi, Instytutowi Yad Vashem, Lidze przeciw Zniesławieniu i Związkowi Gmin Wyznaniowych Żydowskich.

Abp Ryłko na dniu wspólnoty Ruchu Światło-Życie

Uczestnicy Ruchu Światło-Życie, przebywający na wakacyjnych rekolekcjach na Podhalu, wzięli udział w Dniu Wspólnoty, który odbył się 10 lipca w sanktuarium Matki Bożej w Ludźmierzu. Mszy św. odprawionej w sanktuarium przewodniczył abp Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich.
Podziękował on młodym, że mimo tylu ofert wakacyjnych decydują się pogłębiać swoją wiarę przez uczestnictwo w rekolekcjach Ruchu-Światło Życie. „Cieszę się, że mogę wspólnie z Wami przeżyć tajemnicę Wieczernika - Zesłania Ducha Świętego. Szczególnym darem Ducha Świętego w naszych czasach są ruchy kościelne, a zwłaszcza Ruch Światło-Życie” - mówił do zgromadzonych w sanktuarium.
Przed Mszą św. każda grupa prezentowała się kolegom i koleżankom z innych grup oazowych. Młodzi wzięli też udział w godzinie świadectw. Spotkanie zakończyło się nabożeństwem rozesłania.
Ruch Światło-Życie narodził się w latach 50. Jego twórcą był ks. Franciszek Blachnicki (1921-87), który założył pierwszy ośrodek rekolekcyjny w Krościenku n. Dunajcem. W ostatnich latach ruch rozwija się także poza granicami Polski, m.in. w Czechach, Niemczech, na Litwie, Łotwie, Białorusi. Swoją genezą sięga oaz - spotkań wspólnoty służących modlitwie. Oazy skupiają osoby w różnym wieku, jednak idea Ruchu Światło-Życie szczególnie bliska jest młodym. Skupieniu i modlitwom służą całoroczne spotkania oraz rekolekcje wakacyjne.

Tydzień w Polsce

Jarosław Kaczyński, przewodniczący PiS - nowym prezesem Rady Ministrów. Wcześniej została przyjęta dymisja premiera Kazimierza Marcinkiewicza, który ma być kandydatem PiS na prezydenta Warszawy w jesiennych wyborach samorządowych.

Prezydent RP Lech Kaczyński podejmował w Pałacu Prezydenckim Valery’ego Giscarda d’Estaing, twórcę europejskiej konstytucji, która została odrzucona w referendum m.in. w jego kraju - Francji. Prezydent Kaczyński stwierdził podczas spotkania, że Europie potrzebna jest konstytucja, ale taka, która byłaby do zaakceptowania dla wszystkich państw UE.

Komitet UNESCO ds. Dziedzictwa Światowego poparł wniosek Polski o zmianę nazwy byłego obozu Auschwitz-Birkenau na „Były Nazistowski Niemiecki Obóz Koncentracyjny i Zagłady Auschwitz-Birkenau (tak, by nikt już nie pisał o „polskich obozach”). Ostateczną decyzję w tej sprawie UNESCO podejmie jednak dopiero za rok.

Amerykańska gazeta Boston Globe, która drugi raz w ciągu ostatnich 2 miesięcy użyła na swoich łamach antypolskiego sformułowania „polski obóz koncentracyjny”, opublikowała sprostowanie; jednocześnie - w reakcji na list protestacyjny zastępcy konsula generalnego RP w Nowym Jorku - redaktor naczelny Boston Globe oświadczył, że redakcja zrobi wszystko, by „to sformułowanie nie zostało użyte ponownie”.

Polscy oficerowie wywiadu zatrzymali w Iraku terrorystę podejrzanego o dokonanie zamachu, w którym zginęli reporter TVP Waldemar Milewicz i operator Mounir Bouamrane. Schwytany Salah Khabbas podejrzewany jest również o udział w porwaniu Polki Teresy Borcz.

300 białoruskich studentów, relegowanych z uczelni za działania przeciwko reżimowi Aleksandra Łukaszenki, będzie uczyć się w Polsce dzięki programowi stypendialnemu im. Konstantego Kalinowskiego.

Białoruska straż graniczna nie wpuściła prezesa Wspólnoty Polskiej Andrzeja Stelmachowskiego na uroczystości z okazji 62. rocznicy operacji AK pod kryptonimem „Ostra Brama”.

Jako błędny, nieprzemyślany i szkodzący Polsce określili politycy koalicji rządowej list podpisany przez byłych szefów polskiej dyplomacji, głównie wywodzących się ze środowisk SLD, PO i UW, w którym skrytykowano odwołanie szczytu Trójkąta Weimarskiego.

Parlamentarzyści PiS skierowali do Prokuratury Krajowej pismo z wnioskiem o sprawdzenie, czy niemiecki brukowiec Die Tageszeitung, gazeta popularna w środowisku skrajnej lewicy i anarchistów, nie dopuścił się znieważenia prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Prokuratura Apelacyjna w Katowicach wszczęła śledztwo w sprawie fundacji Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez barier”.

Aleksander Kwaśniewski już po raz drugi nie stawił się na wezwanie w Prokuraturze Okręgowej w Tarnobrzegu, gdzie miał zeznawać w sprawie afery związanej z Laboratorium Frakcjonowania Osocza w Mielcu. Skarb Państwa stracił na tej inwestycji 32 mln dol.

2 osoby zatrudnione przed laty w sieci Biedronka wygrały proces z byłym pracodawcą: sąd nakazał firmie zapłacić za nadgodziny ponad 11 tys. zł oraz 6,5 tys. zł, a także odsetki i koszty procesu, co może podwoić zasądzoną sumę.

Ks. Michał Czajkowski przyznał, że był tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie „Jankowski”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Duch Święty jest światłem, które rozjaśnia ludzkie mroki

2025-05-21 08:48

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Działanie Ducha Świętego w Kościele jest wielostronne. Nie sposób go wyliczyć ani nawet sobie wyobrazić. Próbuje to robić teologia, lecz bez większych sukcesów. Odkrywają je natomiast dusze mistyczne. Uczą one, że działanie Ducha Świętego polega najpierw na usuwaniu wszelkich ograniczeń w myśleniu wierzących.

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego, i mieszkanie u niego uczynimy. Kto nie miłuje Mnie, ten nie zachowuje słów moich. A nauka, którą słyszycie, nie jest moja, ale Tego, który Mnie posłał, Ojca. To wam powiedziałem, przebywając wśród was. A Paraklet, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem. Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani się nie lęka. Słyszeliście, że wam powiedziałem: Odchodzę i przyjdę znów do was. Gdybyście Mnie miłowali, rozradowalibyście się, że idę do Ojca, bo Ojciec większy jest ode Mnie. A teraz powiedziałem wam o tym, zanim to nastąpi, abyście uwierzyli, gdy się to stanie».
CZYTAJ DALEJ

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu Leona XIV?

2025-05-19 10:18

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

kobiety w bieli

inauguracja pontyfikatu

Hello Fotografia

Kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu Leona XIV

Kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu Leona XIV

18 maja, w piękne wiosenne przedpołudnie Leon XIV odprawił Mszę św. inaugurującą jego pontyfikat. O wadze tego wydarzenia świadczy fakt, że w liturgii na placu św. Piotra uczestniczyło ponad 150 delegacji państwowych z całego świata. A wśród nich kilka "niestandardowo" - jak na tę okoliczność - ubranych kobiet. Jakie znaczenie miał ich biały strój?

Sektor po lewej stronie ołtarza zajęli kardynałowie i biskupi, natomiast sektor po prawej stronie był zarezerwowany dla delegacji państwowych. Szczególnie liczne były delegacje państw związanych z Leonem XIV: Włochy – Papież jest Biskupem Rzymu; Stany Zjednoczone, gdyż Papież Prevost jest obywatelem amerykańskim; Peru - Robert Prevost przez wiele lat pracował w Peru, gdzie był biskupem diecezji Chiclayo. W zdecydowanej większości osoby, które wypełniły sektor delegacji państwowych były ubrane na czarno, dlatego tym bardziej rzucały się w oczy białe suknie kilku kobiet zasiadających w pierwszym rzędzie.
CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo Drogi Światła

2025-05-25 22:07

Julia Nowińska

Nabożenstwo drogi światła

Nabożenstwo drogi światła

Wydarzenie to stanowi piękną, paschalną formę modlitwy, inspirowaną strukturą Drogi Krzyżowej, lecz skupiającą się nie na męce Chrystusa, ale na Jego zwycięstwie nad śmiercią i spotkaniach ze Zmartwychwstałym Panem.

Przez czternaście stacji uczestnicy wyruszyli w procesji, rozważając tajemnice Zmartwychwstania – od pustego grobu, przez ukazywanie się uczniom, aż po Zesłanie Ducha Świętego. Każda stacja była okazją do głębokiej refleksji i wspólnej modlitwy, w atmosferze radości i duchowego uniesienia, charakterystycznej dla okresu wielkanocnego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję