Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Wspólne zwiedzanie

W pierwszych dniach kwietnia 11 alumnów roku propedeutycznego łódzkiego Wyższego Seminarium Duchownego w towarzystwie abp. Grzegorza Rysia odwiedziło Kraków.

[ TEMATY ]

Kraków

Archidieceja Łódzka

ks. Łukasz Burchard

Rok propedeutyczny rozumiany jako pomost pomiędzy światem, z którego przychodzą kandydaci a początkiem właściwych studiów seminaryjnych, ma na celu pogłębienie rozeznania decyzji o kapłaństwie, ukształtowanie podstaw życia duchowego oraz tworzenie wspólnoty. Z tej racji podejmowane cyklicznie wyjazdy są sposobnością do poznania różnych charyzmatów i duchowego bogactwa Kościoła.

Wspólnota roku propedeutycznego w pierwszych dniach kwietnia wraz ze swoimi moderatorami uczestniczyła w nabożeństwie drogi krzyżowej w krakowskim klasztorze Ojców Karmelitów „Na Piasku”. Alumni spotkali się także z Ojcami Kamedułami na Bielanach oraz Benedyktynami w Tyńcu. Uczestnicy zapoznali się z pergaminami przechowywanymi w Archiwum Krakowskiej Kapituły Katedralnej, które stanowią spuściznę ponad 800 lat historii Kościoła i Państwa Polskiego. Na zakończenie wspólnego zwiedzania uczestniczyli w Eucharystii celebrowanej przez metropolitę łódzkiego w krypcie św. Leonarda, gdzie 76 lat wcześniej Karol Wojtyła sprawował swoją Mszę św. prymicyjną.

2022-04-05 15:30

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: „Wspólna droga” pielgrzymów archidiecezji łódzkiej

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Archidieceja Łódzka

Pielgrzymki 2022

Karol Porwich/Niedziela

Jak iść wspólną drogą do Chrystusa, zapraszać tych, co na peryferiach do wspólnoty, co znaczy być odpowiedzialnym za Kościół? - tego uczyli się w drodze na Jasną Górę pątnicy 97. Pieszej Pielgrzymki Łódzkiej. Do swojego „bagażu intencji” przyjęli też prośby o powołania kapłańskie i zakonne. Do celu dotarło 1,5 tys. osób, w tym ok. 200 po raz pierwszy. Wszystkie grupy metropolii łódzkiej zjednoczył program duchowy wpisujący się w drogę synodalną Kościoła pod hasłem „Wspólna droga”.

Abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, jak co roku, też przyszedł na Jasną Górę. W prawie 50-osobowej łódzkiej pielgrzymce rowerowej, która u celu dołączyła do pieszych, przyjechał także biskup pomocniczy Marek Marczak.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

"DGP": Rodzina? Dziękuję, mam lepsze hobby

2022-09-26 07:05

Najnowsze dane GUS potwierdzają trend: w Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Z kolei badania CBOS pokazują, że posiadanie rodziny i potomstwa wypadło spośród życiowych priorytetów młodych ludzi - pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".

Dziennik podkreśla, że według danych GUS w każdym kolejnym miesiącu tego roku urodziło się mniej dzieci niż rok wcześniej. Łącznie – od stycznia do lipca – przyszło ich na świat o 13 tys. (7 proc.) mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję