Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków: nowa ksieni sióstr klarysek

Siostra Agnieszka Kutyna została wybrana nową przełożoną krakowskiego klasztoru klarysek. Nowa ksieni pochodzi z Krosna, ma 48 lat. Klaryski są zakonem klauzurowym, prowadzą życie kontemplacyjne.

[ TEMATY ]

Kraków

klaryski

wikimapia.org

Nowa matka ksieni urodziła się w Krośnie w 1974 roku, a wychowała się i dorastała w pobliskiej miejscowości Świerzowa Polska. Na chrzcie św. otrzymała imię Iwona. Agnieszka to jej imię zakonne. Pochodzi z wielodzietnej rodziny. Ma pięć sióstr.

W podstawówce angażowała się w działalność scholi i oazy przy kościele parafialnym w Zręcinie, a w szkole średniej związała się z grupą modlitewną przy krośnieńskiej farze.

Ukończyła pięcioletnie liceum pielęgniarskie w Korczynie z myślą o pracy na misjach jako świecka misjonarka. Do jej rąk trafiła jednak książka "Dzieje duszy" św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Po jej lekturze odkryła piękno życia kontemplacyjnego i klauzurowego, jednocześnie nabierając przekonania, że Bóg nie powołuje jej do życia w Karmelu.

Reklama

Dzięki swojej babci Katarzynie, która, jak się później okazało, należała do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, otarła się o duchowość franciszkańską, poznała bliżej św. Maksymiliana, Rycerstwo Niepokalanej i miesięcznik "Rycerz Niepokalanej". To w nim znalazła adres klasztoru sióstr klarysek w Krakowie i wówczas podjęła odważną, choć niezrozumiałą dla jej otoczenia decyzję o wstąpieniu do Zakonu św. Klary, co nastąpiło w sierpniu 1995 r.

Pierwsze śluby zakonne złożyła w 1997 r., a wieczyste - w roku 2000.

Bliską relację z Bogiem Ojcem wiąże z utratą w młodym wieku taty, a więź z Maryją - z pierwszymi sobotami miesiąca, kiedy to składała śluby zakonne.

W ciągu ostatnich 12 lat przyszła ksieni zajmowała się w klasztorze mniszkami starszymi i chorymi. Jest też jedną z dwóch organistek wspólnoty.

Klaryski są zakonem klauzurowym, prowadzą życie kontemplacyjne. Siostry od chwili wstąpienia do klasztoru zazwyczaj nigdy go nie opuszczają. Jedynie w nadzwyczajnych okolicznościach otrzymują zgodę na wyjście poza klauzurę. Ich życie jest wypełnione modlitwą, pracą, codziennymi obowiązkami oraz czynami pokutnymi.

Zakon klarysek założyła św. Klara (1193-1253) ze św. Franciszkiem w Asyżu we Włoszech w roku 1211. Do Polski klaryski sprowadziła bł. Salomea (1212-1268), córka Leszka Białego, księcia krakowskiego. Siostry zamieszkały w Zawichoście, a później - w Grodzisku k. Skały, skąd w roku 1316 przeniosły się do Krakowa. Ich klasztor mieści się na ul. Grodzkiej przy kościele św. Andrzeja.

2022-02-11 18:54

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kłodzko. Święto w klauzurze

[ TEMATY ]

Kłodzko

klaryski

bp Adam Bałabuch

klaryski ‑ Kłodzko

archiwum sióstr klarysek

Klasztor w Kłodzku jest wspólnotą liczącą kilkanaście sióstr

Klasztor w Kłodzku jest wspólnotą liczącą kilkanaście sióstr

Mniszki Klaryski od Wieczystej Adoracji świętowały patronalne święto ku czci św. Klary. Uroczystościom przewodniczył biskup pomocniczy.

Na co dzień oddzielone od świata, łączą ideał klariańskiego ubóstwa z wieczystą adoracją Najświętszego Sakramentu w duchu dziękczynienia i ekspiacji. Wspólnotowa modlitwa, a zwłaszcza adoracja Najświętszego Sakramentu, wyznacza codzienny rytm dnia każdej mniszki klaryski. Jest ona sercem ich ukrytego życia i istotą charyzmatu realizowanego w ramach wielkiej rodziny franciszkańskiej. Siostry klaryski w Kłodzku pojawiły się tuż po II wojnie światowej, gdzie do dziś wypełniają swoje powołanie.

CZYTAJ DALEJ

Papież na „Anioł Pański”: zawierzył Maryi Kościół we Włoszech, pokój na Ukrainie, w Mjanmie i Kamerunie

2022-09-25 11:02

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na zakończenie Mszy św. w Materze Ojciec Święty zawierzył Maryi Kościół we Włoszech, pokój na udręczonej wojną Ukrainie, w Mjanmie i Kamerunie. Z okazji Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy zaapelował także o otoczenie ich troską.

Drodzy bracia i siostry!

CZYTAJ DALEJ

Prasa: Rodzina? Dziękuję, mam lepsze hobby

2022-09-26 07:05

[ TEMATY ]

rodzina

badania

Adobe.Stock.pl

Najnowsze dane GUS potwierdzają trend: w Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Z kolei badania CBOS pokazują, że posiadanie rodziny i potomstwa wypadło spośród życiowych priorytetów młodych ludzi - pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".

Dziennik podkreśla, że według danych GUS w każdym kolejnym miesiącu tego roku urodziło się mniej dzieci niż rok wcześniej. Łącznie – od stycznia do lipca – przyszło ich na świat o 13 tys. (7 proc.) mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję