Reklama

Polska

Wizyta polskich biskupów ad limina – nowa ewangelizacja w Polsce

[ TEMATY ]

ewangelizacja

ad limina

Małgorzata Cichoń

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas rozpoczynającej się 1 lutego w Watykanie wizyty "ad limina" grupa polskich biskupów odwiedzi m.in. Papieską Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Na czele grupy stoi bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. – Jesteśmy nieraz bardzo skoncentrowani na sobie, a powinniśmy się uczyć od Kościołów doświadczających wzrostu – mówi KAI bp Ryś, który z nadzieją oczekuje na watykańskie rozmowy. Zespół ds. Nowej Ewangelizacji powstał rok po utworzeniu Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Tę dykasterię Kurii Rzymskiej, zgodnie z konstytucją apostolską Pastor Bonus, powołał papież Benedykt XVI w 2010 roku wydając List Apostolski w formie motu proprio „Ubicumque et semper” (Wszędzie i zawsze).

Na czele Rady stoi arcybiskup przewodniczący – obecnie abp Rino Fisichella.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród zadań jakie Ojciec Święty wyznaczył nowej Radzie są m.in. pogłębienie znaczenia teologicznego i duszpasterskiego nowej ewangelizacji, studiowanie i sprzyjanie wykorzystywaniu nowoczesnych form komunikacji jako narzędzi nowej ewangelizacji a także krzewienie używania Katechizmu Kościoła Katolickiego, jako istotnego i pełnego sformułowania treści wiary dla ludzi naszych czasów.

Reklama

Zespół ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski powstał w październiku 2011 roku i – jak podkreśla to sam abp Fisichella - była to pierwsza tego typu struktura w Kościele europejskim. Ale to nie jedyny powód do satysfakcji dla Kościoła w Polsce. W dwóch pierwszych latach działalności Zespół zorganizował bowiem dwa ogólnopolskie Kongresy Nowej Ewangelizacji.

Pierwszy z nich miał miejsce w lipcu 2012 roku, w ramach Przystanku Jezus, w Kostrzynie nad Odrą. Przed nim Zespół rozesłał ankietę do wszelkich ruchów i stowarzyszeń, by dowiedzieć się ile spośród nich definiuje samych siebie poprzez ewangelizację. Na ankietę odpowiedziało ponad 300 wspólnot - są wśród nich tak znane i mające międzynarodowy zasięg wspólnoty jak Światło-Życie czy Droga Neokatechumenalna oraz całkiem nowe. Warunkiem ich uczestnictwa w Kongresie było zaświadczenie od biskupa czy proboszcza. Na ten pierwszy Kongres przyjechało 1200 osób: sześciu biskupów, 100 księży, 200 osób życia konsekrowanego i 900 świeckich. Przybył także abp Rino Fisichella.

Podczas pierwszego Kongresu wypracowano formułę tych spotkań - warsztaty, świadectwa, ale także rekolekcje z tzw. wyjściem ewangelizacyjnym. W Kostrzynie było to wyjście do uczestników Festiwalu Woodstock.

Reklama

- Ten pierwszy Kongres pozwolił nam się policzyć, pokazać ile wspólnot zajmuje się ewangelizacją w Polsce – mówi bp Ryś. I dodaje, że choć sam Zespół działa nieco ponad dwa lata, a papieska dykasteria trzy lata, to w Polsce ewangelizacja nie jest kwestią ostatnich lat. – Już 50 lat temu mieliśmy przecież ks. Franciszka Blachnickiego, ruch Światło-Życie, pojawiła się Droga Neokatechumenalna czy ruch odnowy charyzmatycznej. – Nie zaczęliśmy wczoraj, a naszym zadaniem jest pokazywać zjawiska, charyzmaty, ludzi, kilkaset tysięcy osób zaangażowanych od lat w dzieło ewangelizacji – podkreśla biskup.

Dzięki ankietom z 2012 roku, udało się też policzyć Szkoły Nowej Ewangelizacji. Jest ich w całym kraju ponad 100, każda z ich prowadzi do 50 kursów rocznie, a w każdym kursie może wziąć udział do 40 osób. To daje 2 tys. osób w ciągu roku. Z wielu takich Szkół wyrosły wspólnoty życia konsekrowanego. Sam Zespół powołał też Ogólnopolską Szkołę Ewangelizatorów w Krakowie, dla tych, co już posługują w dziele ewangelizacji, na wzór krakowskiej Szkoły Spowiedników. Szkoła trwa 2 lata, składa się z czterech tygodniowych modułów. Od jesieni prawdopodobnie uruchomiona będzie kolejna edycja.

W 2013 roku II Kongres NE - na który abp Fisichella przysłał swojego sekretarza oraz przesłanie do uczestników - dotyczył parafii i miał tytuł "Obudzić olbrzyma". Uczestniczyło w nim - zapewne ze względu na temat - aż 200 księży, w tym wielu proboszczów. Zorganizowano go w dużej parafii warszawskiej, na terenie której mieszka ok. 50 tys. osób, ale praktykujących katolików jest zaledwie 8 tys. Tu także miały miejsca warsztaty, świadectwa, rekolekcje zakończone wyjściem ewangelizatorów na ulice.

Reklama

Przybyli także goście z zagranicy - bp Nicolas DiMarzio, ordynariusz 4,8-milionowej diecezji Brooklyn, który jako dzielnica Nowego Jorku jest jednym z większych skupisk Polonii w Stanach Zjednoczonych. Marc de Leyritz z Francji, mąż, ojciec pięciorga dzieci, pracujący w biznesie, który opowiadał o Kursie Alfa. Kurs jest metodą zapraszania osób niewierzących i tych, którzy odeszli od Kościoła, by zgłębiać wiarę chrześcijańską. Trzymiesięczne, cotygodniowe spotkania, nie mają formy rekolekcji. Chodzi o to, by uczestnicy nie czuli „presji nawrócenia”, żeby mogli w swobodnej i luźnej atmosferze posłuchać świadectw wiary, porozmawiać o swoich wątpliwościach, wyrazić poglądy, za które nikt ich nie osądzi. Na Kongres przyjechał także o. Vincent Breynaert, 46-letni kapłan, który od 26 lat jest we wspólnocie Chemin Neuf, a przez 10 lat był odpowiedzialny w swojej wspólnocie za młodzież, by później zostać proboszczem.

W ramach Kongresu odbyły się także warsztaty, prezentujące rożne wspólnoty, ich metody ewangelizacji i służby w Kościele. Wśród propozycji warsztatowych uczestnicy mogli zapoznać się z Kursem Alfa, Komórkami Parafialnymi, Szkołą Nowej Ewangelizacji i nowymi wspólnotami w Kościele – Chemin Neuf, Emmanuel, Drogą Neokatechumenalną, Ruchem Focolare, Ruchem Światło-Życie i grupą Mężczyźni św. Józefa.

Zdaniem bp. Rysia, to co jest ważne w Kongresach, to doświadczenie jedności na wielu poziomach. Wiele ruchów, stowarzyszeń czy wspólnot świetnie robi to, czym się zajmuje, ale w pojedynkę. Gdy trzeba zrobić coś wspólnie, zaczynają się trudności. Cenne jest więc doświadczenie jedności i robienia czegoś razem. Szczególnie istotna jest też obecność hierarchów i księży - następuje spotkanie urzędu z charyzmatem. Dla osób świeckich takie spotkania z biskupami, np. w kolejce po kawę, są niezwykle istotne.

Reklama

Zespół ds. Nowej Ewangelizacji współpracuje też z biskupami diecezji. Niemal w każdej kurii utworzono struktury lub wyznaczono osobę odpowiedzialną za nową ewangelizację w diecezji. Z tymi przedstawicielami Zespół spotyka się raz do roku - choć rozważany jest też postulat, by te spotkania były częstsze. Biskupi mogą też liczyć na współpracę z Zespołem przy organizowaniu lokalnych wydarzeń ewangelizacyjnych - na zaproszenie ordynariusza członkowie Zespołu oferują nie tylko swoje rady, ale konkretną pomoc wspólnot ewangelizacyjnych. Sam Zespół spotyka się co dwa miesiące.

W planach jest III Kongres Nowej Ewangelizacji. Bp Ryś przypomniał, że pierwotnie jego tematem miała być ewangelizacja wsi. Jest ona bardziej trudna niż ewangelizacja miast, bo o ile Warszawę czy Kraków ewangelizuje się w podobny sposób, to już wieś np. na Podhalu jest zupełnie inna od tej w koszalińskim.

Nie rezygnując całkiem z tego tematu, w Zespole zaczęto się jednak zastanawiać nad tematem ewangelizacji rodziny. Rodzina jest w centrum zainteresowań Watykanu, jej poświęcony będzie synod. Bp Ryś zostawia podjęcie ostatecznej decyzji po spotkaniu z abp. Fisichellą podczas lutowej wizyty ad limina. – Z taką nadzieją jadę do Rzymu – mówi bp Ryś. - Niewątpliwie ważne jest, żeby posłuchać tego co Papieska Rada ma do powiedzenia o doświadczeniu nowej ewangelizacji Kościoła w ogóle, bo my tu jesteśmy nieraz bardzo na sobie skoncentrowani, a powinniśmy się uczyć od Kościołów doświadczających wzrostu. W Polsce z tą refleksją jest się ciężko przebić, my się z trudem od innych uczymy. Chciałbym wykorzystać to spotkanie, by się pouczyć od innych - dodał.

Zespół ma też stronę internetową nowaewangelizacja.org, która zawiera wszelkie informacje na temat tego co dzieje się w ramach nowej ewangelizacji w Polsce.

Wraz z bp. Rysiem papieską Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji odwiedzą: bp Zbigniew Kiernikowski z Siedlec oraz biskupi pomocniczy: bp Józef Wysocki z Olsztyna, bp Józef Wróbel z Lublina, bp Adam Szal z Przemyśla i bp Gerard Kusz z Gliwic.

2014-01-25 09:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik Episkopatu: wizyta ad limina nie odbędzie się w trybie pilnym

[ TEMATY ]

episkopat

ad limina

Karol Porwich/Niedziela

Trudno uznać, że jest to tryb pilny - tak rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak skomentował dla KAI doniesienia dzisiejszej “Rzeczpospolitej”. Dziennik twierdzi, że polscy biskupi zostali do Watykanu wezwani, a jesienna wizyta organizowana jest w trybie pilnym. Rzecznik KEP podkreśla, że gdyby nie pandemia, do wizyty doszłoby prawdopodobnie dużo wcześniej.

Ze względu na pandemię wizyty ad limina biskupów ze wszystkich krajów są od jakiegoś czasu zawieszone, zatem nastąpiły przesunięcia w ich organizacji - zaznacza ks. Gęsiak dodając, że zaproszenia z Rzymu oczekiwano od jesieni.
CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: konferencja nt. opieki psychologicznej i duchowej dla pacjentów onkologicznych

2025-05-23 19:05

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

onkologia

KAI

„Wiara czyni cuda, góry przenosi. I to, co państwo robią z psychiką pacjentów chorych na nowotwory, jest nie do przecenienia” – powiedział prof. dr hab. n. med. Janusz Kowalewski, dyrektor Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy. Dziś świętowano tam 15-lecie działalności Zespołu Wsparcia Duchowego.

W ramach obchodów odbyła się konferencja naukowa „Opieka psychologiczna i duchowa dla pacjentów onkologicznych”. – Wsparcie, zarówno pacjenta, jak i jego rodziny, jest nie do zastąpienia – mówił prof. Kowalewski, dziękując całemu zespołowi. – To, co robicie, jest ważne oraz stanowi istotne uzupełnienie, zarówno leczenia operacyjnego, jak i chemioterapii, radioterapii – dodał dyrektor centrum.
CZYTAJ DALEJ

200 amazonek pielgrzymowało do Matki Bożej Miłosierdzia

2025-05-24 18:10

[ TEMATY ]

sanktuarium

amazonki

Matka Boża Miłosierdzia

Karol Porwich/Niedziela

- Modlitwa jest dla nas nadzieją a Matka Boża Miłosierdzia najlepszą orędowniczką i pośredniczką wszelkich łask - powiedziała Elżbieta Waglowska, przewodnicząca klubu amazonek w Skarżysku-Kamiennej, w czasie pielgrzymki kobiet po chorobie nowotworowej piersi do miejscowego sanktuarium maryjnego. W spotkaniu udział wzięło 200 kobiet.

Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił o. Eugeniusz Augustyn, opat klasztoru cystersów w Wąchocku. Mówił, że jednym z najpiękniejszych darów dla ludzkości jest Maryja. - Ona jest najskuteczniejszym darem dla nas, dla każdego człowieka. Człowiek, który żyje w Bogu, który zmaga się ze swoim cierpieniem, chorobą, jest zawsze zwycięzcą - powiedział kaznodzieja.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję