Reklama

Niedziela w Warszawie

Aby rozdmuchać płomień chrztu świętego

Członkowie Ruchu Światło-Życie spotkali się w archikatedrze warszawskiej na dorocznym Diecezjalnym Dniu Wspólnoty. Mszy św. przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kazaniu metropolita warszawski podkreślił, że intencją wspólnej modlitwy jest dziękczynienie Bogu za wszystko, co jest owocem chrztu w naszym życiu. Chrzest staje u początku jako pierwszy sakrament otwierający człowiekowi drogę do Chrystusa i Kościoła.

Odnosząc się do odczytanej Ewangelii o chrzcie Jezusa w Jordanie, kard. Nycz zwrócił uwagę, że mocno akcentuje się ważność tego wydarzenia jako zapowiedzi chrztu, którego będzie udzielał Kościół, sakramentu ustanowionego przez Jezusa. - Dokonujemy przeskoku od tego, co wydarzyło się w Jordanie do rzeczywistości Kościoła. I pewnie dobrze, że tak robimy. Natomiast słuchając tej Ewangelii niejako zapominamy o tym, co się wydarzyło wtedy, kiedy Jezus przyszedł do Jana i praktycznie poprosił, a nawet można powiedzieć: wymusił na nim chrzest, ponieważ Jan w swojej pokorze uważał, że nie powinien udzielać chrztu tylko powinno być odwrotnie – zaznaczył kard. Nycz i dodał, że chodziło o podstawowe objawienie Boga, które dokonało się światu wtedy, kiedy Jezus był chrzczony. Wyrażało to także rzeczywistość, która jest zapowiedzią tego, co się dokonuje w momencie, kiedy woda chrztu dotyka człowieka w czasie udzielania sakramentu chrztu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Ten, który się narodził z Maryi Dziewicy, stał się człowiekiem dla naszego zbawienia, ponieważ Bóg nas bardzo umiłował. Objawia nam prawdę o Bogu, który jest Trójjedyny – o Ojcu, Synu, Duchu Świętym. O tym niebu otwartym i Duchu Świętym zstępującym na Syna Człowieczego i na każdego, który przyjmuje sakrament chrztu świętego. To jest prawda podstawowa i najważniejsza, którą trzeba sobie przypominać w takim dniu, jak uroczystość Chrztu Pańskiego – podkreślił metropolita warszawski i zachęcił do tego, żeby sobie przypomnieć swój własny chrzest – kiedy się dokonał, kto był świadkiem, jaki to był dzień.

Kard. Nycz wskazał również, że ważne jest, aby dotknąć nieba otwartego i Ducha Świętego, który zstępuje na człowieka i prowadzi, mówi do niego i przez niego. - Chce mówić jeszcze bardziej w dzisiejszym świecie, gdzie często głos Ducha Świętego przez wiernych jest mało słyszany, a raczej zagłuszany przez współczesny świat i inne kontra-głosy, które w dzisiejszym świecie słychać i które sprawiają, że Duch Boga żywego – Duch Święty jest niesłyszany przez tych, którzy zostali ochrzczeni. W związku z tym nie uświadamiamy sobie fundamentu, który się dokonał wtedy, gdy po naszej głowie spłynęła woda chrztu świętego i kiedy, wprawdzie jako niemowlęta, ale zostaliśmy wprowadzeni w Chrystusa i Kościół – powiedział hierarcha.

Reklama

Metropolita przypomniał, że rodzice i Kościół przyjęli obowiązek wprowadzenia człowieka w wiarę, wspólnotę, w Kościół i słowo Boże. - Bez tego nie rozwinie się ziarno rzucone wtedy, kiedy człowiek przyjął sakrament chrztu św. – zaznaczył kaznodzieja.

Przywołując postać założyciela Ruchu Światło-Życie Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego kard. Nycz podkreślił, że miał on wielki dar czytania problemów świata i Kościoła. - Wyprzedzał o dziesięć, dwadzieścia czy pięćdziesiąt lat to, co się stanie, jeśli świat nie podejmie pewnych działań, które trzeba podjąć – zwrócił uwagę kardynał. Dodał, że myśl ks. Blachnickiego wiele lat później docenił papież Benedykt XVI, kiedy pisał w książce o nowych i ważnych ruchach w Kościele, które ożywiły go po Soborze Watykańskim II i wśród nich wymienił właśnie Ruch Światło-Życie.

- Ks. Blachnicki dostrzegł, że ziarno wrzucone w ziemię, kiedy człowiek jest chrzczony, nie może pozostać samo, musi towarzyszyć mu opieka ze strony wspólnoty Kościoła i dlatego powołał Ruch Światło-Życie. Najpierw w pionie młodzieżowym, a potem przedłużał to dzieło, kiedy dołączył gałąź rodzinną, co stanęło u początku Domowego Kościoła – przypomniał hierarcha.

Reklama

Zamysłem ks. Blachnickiego nie było tylko to, aby była kontynuacja, ale chodziło mu także o to, żeby rodzina włączyła się w dzieło, którego się podjęła wspólnota Ruchu Światło-Życie na poziomie parafii i diecezji. Żeby była współpraca od samego początku. - Można powiedzieć, że to, co rozpoczął i posiał w Kościele w Polsce przyniosło owoce. A największym owocem skuteczności działania grup oazowych w latach 70. i 80. jest Domowy Kościół. Praca z młodzieżą w tamtym czasie nie poszła na marne, ale wydała owoc tak wielu wspólnot Domowego Kościoła, które są obecne w wielu diecezjach, także w naszej, gdzie jest ich ponad dwieście – zwrócił uwagę kard. Nycz.

Wspominając wykłady ks. Blachnickiego, których jako student był słuchaczem, metropolita warszawski podkreślił, że wiele razy używał on skrótu: Oaza. Na to słuchacze odpowiadali mu, że przesadza, skoro uważają, że wszędzie jest pustynia, a tylko w Oazie jest życie. - A ks. Blachnicki odpowiadał: To, że dzisiaj jeszcze mamy w Polsce pełne salki katechetyczne, dzieci i młodzież w Kościele, zaangażowanych studentów, to samo jeszcze nie wystarczy. Potrzebne jest pójście w głąb – wspominał kardynał i dodał, że w tym znaczeniu ks. Blachnicki wybiegał w przyszłość.

- Kiedy dzisiaj stajemy przed światem i wy, młodzi, patrzycie realnie na to, co się dzieje w laicyzującym się świecie - z waszymi kolegami na studiach, w szkole średniej, w parafiach; kiedy pytamy, gdzie mamy dzieci i młodzież na Mszach św. w kościele, to wiemy, że racja ks. Blachnickiego jest przekonująca. Wasze zadanie polega na tym, w jaki sposób nieść Chrystusa i głosić Ewangelię, a zarazem w jaki sposób prowadzić ludzi do Chrystusa i Kościoła – apelował kard. Nycz.

Podkreślił, że dzisiaj problemem, o którym mówią rodzice jest to, jak utrzymać dzieci i młodzież w Kościele. - Z tym ma problemy nie tylko Kościół-parafia i Kościół-diecezja, czy ksiądz, który jest katechetą lub moderatorem, ale sami rodzice wobec wielkiego antywychowawcy, jakim jest współczesny świat i media – zwrócił uwagę kaznodzieja.

Reklama

Zdaniem metropolity warszawskiego chodzi już nie tyle o to, jak utrzymać młodych, ale jak wprowadzić młodzież i dzieci w Kościół oraz jak wtajemniczyć, rozwinąć i rozdmuchać płomień, którym naprawdę był chrzest święty. - Mówimy nie tylko o tych, którzy jeszcze są, ale przede wszystkim o tych, których ochrzciliśmy, ufając rodzicom, rodzinie, która sama jest nieraz bezsilna i bezradna wobec prądów kontrkulturowych, z którymi trzeba się zmierzyć, żeby z jednej strony ocalić wiarę, wprowadzić w jej głębię. Nie utrzymamy młodego pokolenia jeśli nie potrafimy ich nieustannie przez wspólnoty w parafiach wprowadzać w głębię chrześcijaństwa i Kościoła – podkreślił kard. Nycz i dodał, że ważne jest, aby doświadczenie Domowego Kościoła stało się jeszcze powszechniejsze i było udziałem także współczesnego działania Ruchu Światło Życie. - To będzie dowód słuszności drogi ks. Blachnickiego i będzie to współczesny cud, który jest potrzebny do jego beatyfikacji, o którą się modlimy w Kościele – zaznaczył metropolita warszawski.

Diecezjalny Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie odbył się również w katedrze warszawsko-praskiej, gdzie Mszy św. przewodniczył bp Jacek Grzybowski.

2022-01-09 20:43

Ocena: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczególna rola

Nasi diecezjanie wzięli udział w spotkaniu diakonii oaz rekolekcyjnych Ruchu Światło-Życie, które odbyło się w Częstochowie w dniach 10-12 lutego.

Temat tej oazy jedności brzmiał: "Oddajcie więc cesarzowi to, co jest cesarskie, a Bogu to, co boskie" - moja (nasza) odpowiedzialność za Ruch Światło-Życie w diecezji. – Rozmawialiśmy o organizacji rekolekcji dla dzieci i młodzieży zgodnie z przepisami, a także co zrobić, żeby powstało stowarzyszenie diakonia Ruchu Światło-Życie w diecezji i jakie korzyści z tego płyną. Każda z diecezji opowiadała, jak u nich wygląda kwestia oaz Domowego Kościoła oraz i dzieci i młodzieży, o radościach i trudnościach – mówi Katarzyna Gazińska.

CZYTAJ DALEJ

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego życia

2024-04-15 13:31

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 15, 18-21.

Sobota, 4 maja. Wspomnienie św. Floriana, męczennika

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

W czasie pierwszej Mszy św. proboszcz ks. Ryszard Pawluś przedstawił historię parafii w Skomielnej Białej. Sięga ona przełomu XV i XVI w. Pierwsza kaplica pod wezwaniem św. Sebastiana i św. Floriana powstała w 1550 r., a w XVIII w. przebudowano ją na kościół. Drewnianą budowlę wojska niemieckie spaliły w 1939 r. a już dwa lata później poświęcono tymczasowy barokowy kościół, a proboszczem został ks. Władysław Bodzek, który w 1966 r. został oficjalnie potwierdzony, gdy kard. Karol Wojtyła ustanowił w Skomielnej Białej parafię. Nowy kościół oddano do użytku w 1971 r., a konsekrowano w 1985 r. - Postawa wiary łączy się z zatroskaniem o kościół widzialny - mówił ksiądz proboszcz, podsumowując zarówno duchowy, jak i materialny wymiar życia wspólnoty parafialnej w Skomielnej Białej. Witając abp. Marka Jędraszewskiego, przekazał mu ciupagę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję