Reklama

Kościół

Płock: bp Piotr Libera obchodzi 25. rocznicę sakry biskupiej

Biskup płocki Piotr Libera obchodził 25. rocznicę przyjęcia sakry biskupiej, która przypada 6 stycznia: - Niech posługa biskupa będzie służbą - wtedy będzie ona przynosiła prawdziwą radość – zwrócił się do niego w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku bp Mirosław Milewski, biskup pomocniczy diecezji płockiej. Do życzeń przyłączyli się pracownicy wszystkich diecezjalnych instytucji, duchowni i świeccy. Cały Kościół płocki będzie modlił się w intencji swojego pasterza 6 stycznia.

[ TEMATY ]

bp Piotr Libera

sakra biskupia

BP KEP

bp Piotr Libera

bp Piotr Libera

W przeddzień 25. rocznicy przyjęcia sakry biskupiej, co miało miejsce 6 stycznia 1997 r. w Rzymie, biskup płocki Piotr Libera przyjął okolicznościowe życzenia. W imieniu księży i osób świeckich, które pracują w różnych instytucjach Kościoła płockiego, złożył je biskup pomocniczy Mirosław Milewski. Zapewnił o modlitwie oraz wsparciu duchowym, wyraził wdzięczność za „serdeczną codzienność” i współpracę.

Życzył także, aby bp. Piotr Libera dalej wytrwale i cierpliwie niósł innym Ewangelię, był świadkiem żywej wiary, pomagał braciom i siostrom, powierzonej mu owczarni, spotykać „Boga, który jest Miłością”: - Służ ofiarnie wspólnocie ludu Bożego, który żyje na Mazowszu Północnym i ziemi dobrzyńskiej. I w tej drodze biskupiego posługiwania powtarzaj często słowa tak nam wszystkim bliskie - „Jezu, ufam Tobie” – powiedział bp Milewski.

W myśl wskazań papieża Franciszka z przemówienia do pracowników Kurii Rzymskiej „Jedynie służąc i jedynie myśląc o naszej pracy jako o służbie, możemy być naprawdę użyteczni dla wszystkich” (23 grudnia 2021 r.), życzył, aby posługa biskupa była właśnie służbą – wtedy będzie ona przynosiła prawdziwą radość.

Bp Piotr Libera podziękował zwłaszcza za „najcenniejszy dar” dla chrześcijanina, czyli modlitwę. We wciąż trwającej atmosferze świąt Bożego Narodzenia, w wigilię uroczystości Objawienia Pańskiego – jednego z największych świąt chrześcijańskich, podziękował współpracownikom za obecność. Wyraził wdzięczność za wszelką pomoc i życzliwość, na różnych odcinkach pracy diecezjalnej.

U początku nowego roku jubilat życzył też obecnym wewnętrznej radości, mimo przeżywanych trudności. Zwrócił uwagę, jak wiele osób jest przytłoczonych pandemią, ale mimo t o należy podążać za światłem, które rozbłysło w Betlejem i do którego podążali Trzej Królowie, by oddać pokłon Nowonarodzonemu Jezusowi.

Reklama

W dniach poprzedzających ten jubileusz bp Mirosław Milewski, sufragan płocki poprosił duchowieństwo i diecezjan o modlitwę w intencji Pasterza Kościoła Płockiego: „Niech dzień uroczystości Objawienia Pańskiego będzie okazją do modlitwy w naszych parafiach w intencji naszego Pasterza, by «Bóg, który jest miłością», wspierał go w towarzyszeniu ludowi Bożemu Mazowsza i Ziemi Dobrzyńskiej w wędrówce wiary śladami Jezusa Miłosiernego”.

Jubileuszowe życzenia przesłał także bp. Piotrowi Liberze kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, dziękując za gorliwą pracę w Archidiecezji Katowickiej, Konferencji Episkopatu Polski i Diecezji Płockiej.

***

Biskup Piotr Libera (ur. 20 marca 1951 r.) pochodzi z Katowic-Szopienic. W roku 1969 wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie, w trakcie (1970-1972) odbył służbę wojskową w jednostce kleryckiej w Batalionie Ratownictwa Terenowego w Bartoszycach. Święcenia kapłańskie przyjął 15 kwietnia 1976 r. z rąk bp. Henryka Bednorza w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Po święceniach kapłańskich pełnił obowiązki wikariusza w parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Rudzie Śląskiej. W latach 1979-1980 był prefektem w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym z siedzibą w Krakowie.

W latach 1980-1986 studiował w Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie, jest doktorem literatury klasycznej i starochrześcijańskiej. Uzyskał tytuł doktora z literatury klasycznej i starochrześcijańskiej. Po powrocie do kraju prowadził lektorat języka łacińskiego i wykładał patrologię w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie, a następnie w Katowicach. Od 1989 r. pełnił funkcję sekretarza Nuncjusza Apostolskiego w Polsce abp. Józefa Kowalczyka.

2022-01-05 17:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Być dla wszystkich

Niedziela łódzka 2/2021, str. VI

[ TEMATY ]

jubileusz

bp Ireneusz Pękalski

sakra biskupia

Krzysztof Świertok/BPJG

Bp Ireneusz Pękalski

Bp Ireneusz Pękalski

8 stycznia mija dokładnie 21. rocznica sakry biskupiej bp Ireneusza Pękalskiego.

Ówczesny rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. prał. Ireneusz Pękalski sakrę biskupią przyjął w archikatedrze łódzkiej. Święceń udzielił mu abp Władysław Ziółek. Można powiedzieć, że był to dar dla archidiecezji z okazji trwającego wówczas w roku 2000 w całym Kościele Jubileuszowego Roku Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Bóg jest miłosierny i przebacza. Co zatem oznacza kara Boża?

Niedziela Ogólnopolska 48/2020, str. VII

[ TEMATY ]

Teolog odpowiada

Karol Porwich/Niedziela

Pytanie czytelnika:
Wiem, że Bóg jest miłosierny i przebacza. Co zatem oznacza kara Boża?

CZYTAJ DALEJ

Bp Zadarko: żebrak Łazarz ma dzisiaj twarz migranta i uchodźcy

2022-09-25 17:55

[ TEMATY ]

uchodźcy

Ks. Jakub Nagi

W kolejce do bezpiecznego świata

W kolejce do bezpiecznego świata

W intencji tych, którzy zginęli w drodze do Europy modlił się w koszalińskiej katedrze bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji Turystyki i Pielgrzymek. Żebrak Łazarz ma dzisiaj twarz migranta i uchodźcy, ma twarz matki z dzieckiem uciekającej z Ukrainy, przerażonej Kurdyjki z dziećmi leżącej w lesie na granicy polsko-białoruskiej. Dziś, 25 września, Kościół obchodzi Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Kreśląc migracyjny obraz Polski, Europy i całego świata bp Krzysztof Zadarko przestrzegał przed obojętnością na ludzkie dramaty ukryte w anonimowych liczbach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję