– Nie wyobrażamy sobie, żebyśmy nie spotkali się jako rodzina redakcyjna najpierw przy stole eucharystycznym, którego przedłużeniem jest stół wigilijny – podkreślił na początku Eucharystii ks. Mariusz Bakalarz, prezes Zarządu Instytutu Niedziela. Dodał, że „łączy nas nie tylko wspólne miejsce pracy, ale pewna misja” i prosił o modlitwę, abyśmy jak najwierniej ją wypełniali.
W homilii abp Depo zaznaczył, że Adwent jest czasem „niespokojnych pytań, wołających o prawdę, zarówno o tajemnicy samego Boga, jak i o człowieku, jego powołaniu, misji i otaczającym nas świecie”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Dlaczego Bóg nie objawia siebie w sposób jasny, zrozumiały dla wszystkich, mówiąc o swojej miłości? Dlaczego nie objawia swojej siły stwórczej i nie przychodzi z całą mocą przekonującą i zwyciężającą wszystko i wszystkich, którzy Mu się sprzeciwiają? – pytał metropolita częstochowski. – Trzeba nam przeżyć ten rodzaj zgorszenia, że Bóg nie zbawia siłą i na siłę – dodał.
Reklama
Przypomniał, że „w Chrystusie Bóg stał się człowiekiem, aby dokonać dzieła zbawienia i wyzwolić od wszelkich utrapień, a przede wszystkim od złego ducha, ciemności, błędów, czyli kroczenia w ciemnościach, lęku i śmierci”. – Nie ma innego Boga poza Bogiem objawionym w Chrystusie, narodzonym z Maryi Dziewicy w Betlejem, ukrzyżowanym na Golgocie i zmartwychwstałym, żyjącym dziś i do skończenia świata w Kościele, w sposób szczególny w Eucharystii – wskazał abp Depo.
Za kard. Josephem Ratzingerem powiedział: „Tylko sercem otwartym, wrażliwym na ukrytą, ale realną obecność Pana, można pozostać wiernym i sprawiedliwym w świecie, który tak jak za czasów Jana znad Jordanu pełny jest sprzeciwu wobec wiary”.
Ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny „Niedzieli”, poprosił metropolitę częstochowskiego o błogosławieństwo na dalsze przybliżanie Boga słowem. Życzył mu także „nieustannej odwagi w zmaganiu się, by głosić Boga w sposób przystępny, ale nie banalny”.
Na zakończenie abp Depo pobłogosławił opłatki.