Reklama

Sursum corda

Dziękujemy!

Niedziela Ogólnopolska 40/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przeżywaliśmy VIII Pielgrzymkę Niedzieli na Jasną Górę, która w tym roku miała miejsce w dniu liturgicznego święta św. Stanisława Kostki - 18 września. Dzisiaj z wielką radością pragnę podziękować przede wszystkim Panu Bogu za bezpieczeństwo nas wszystkich oraz piękną pogodę i Matce Najświętszej za to, że nas przyjęła na Jasnej Górze, a także wszystkim, którzy tak licznie na tę pielgrzymkę przybyli, a więc: pracownikom, wszystkim współpracującym z Niedzielą oraz jej czytelnikom. W naszej Pielgrzymce wzięło też udział ok. 50 kapłanów z całej Polski. Bardzo dziękuję im wszystkim za to, że zechcieli włączyć się w tę wspólną modlitwę. Tak pięknie uczestniczyli we Mszy św., tak bardzo byli radośni, życzliwi, przyjaźni. Kilku księży przywiozło ze sobą więcej osób; dwoma autokarami przybyła też Drukarnia Poligrafia SA z Kielc, która drukuje Niedzielę; z kapelą góralską przyjechał znany nam wszystkim kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem - ks. Mirosław Drozdek; obecny był tak bardzo nam przyjazny o. Jan M. Sochocki - kapucyn z Terliczki; przyjechały z dziećmi ze świetlicy środowiskowej wierne siostry urszulanki szare z Łodzi, wdzięczne Niedzieli za pomoc w zorganizowaniu tego ośrodka socjoterapeutycznego; z grupami parafialnymi przybyli także kapłani z różnych miast, zgłoszeni do odznaczenia Medalem Mater Verbi.
Pielgrzymkę ubogacały śpiewy Jasnogórskiego Chóru Dziewczęcego „Filiae Mariae” pod dyrekcją p. Marioli Jeziorowskiej oraz muzyka w wykonaniu kwartetu skrzypcowego „Domenica”. Jestem wdzięczny także gościnnym gospodarzom - Ojcom Paulinom, którzy przekazali dobre słowa dla redakcji oraz wszystkich pielgrzymów.
Jestem bardzo zbudowany zaangażowaniem naszych redaktorów, którzy tak aktywnie włączyli się w prace nad przygotowaniem tego spotkania. Przewodziła im p. Anita Szamocka z sekretariatu Niedzieli, która bardzo pięknie i gorliwie czuwała nad stroną organizacyjną pielgrzymki. Bardzo się cieszyłem, że wszyscy pracownicy przeżyją święty dzień pielgrzymowania i czują się odpowiedzialni za jego przebieg.
Ważnym akcentem tej pielgrzymki było poświęcenie pod koniec Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Ten obraz później przeniesiony został do Kaplicy Matki Bożej i o godz. 15.00 miał przed nim miejsce Akt Zawierzenia Niedzieli i wszystkich jej dzieł Matce Najświętszej. Od tego momentu każdego roku kolejna edycja Niedzieli otrzyma taki właśnie piękny obraz Matki Bożej na znak łączności z Jasną Górą, z Częstochową. W przyszłym roku obraz otrzyma edycja Niedzieli Łódzkiej.
Jednym z punktów programu podczas spotkania w Auli o. Kordeckiego był wykład o św. Maksymilianie jako promotorze kultu Niepokalanej, który wygłosił ks. prof. Teofil Siudy. Wykład był bardzo pogłębiony teologicznie z przytoczeniem fragmentów tekstów św. Maksymilana Kolbego o Maryi Niepokalanej.
Ważnym momentem w każdej naszej pielgrzymce są odznaczenia Medalem Mater Verbi, przyznawane rokrocznie pracownikom i współpracownikom Niedzieli. W tym roku medale otrzymało 66 osób z całej Polski. Medale w każdym roku mają wyryty inny tekst - ważny w danym czasie. W tym roku jest to informacja o 150. rocznicy dogmatu Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Medale wraz z dyplomem otrzymało także wielu kapłanów. Otrzymują oni zwykle również okolicznościowe stuły, ufundowane przez Niedzielę, z emblematem Mater Verbi. Zauważyłem, że kapłani byli tym bardzo wzruszeni. Oczywiście, powinniśmy pamiętać o tysiącach innych kapłanów, zaangażowanych w promocję Niedzieli. Zapewniamy, że doceniamy ich trud, a medale i okolicznościowe stuły są tu tylko symbolem naszej wdzięczności.
Aula o. Kordeckiego była wypełniona radością organizatorów, ale i radością uczestników pielgrzymki. Ci spośród nich, którzy otrzymali medale, niekiedy wypowiadali słowo swego podziękowania i serdeczności. Ze wzruszeniem przyjąłem wypowiedź p. Stanisława Kowalskiego - prezesa Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, który pokrótce opowiedział także o tym, jak bardzo ważna jest praca dla dzieci z porażeniem mózgowym, kiedy rodzice nieraz bardzo długo oczekują na jedno słowo: „mama”, i stanowi ono dla nich niewymowną radość.
Pielgrzymkę zakończyliśmy Aktem Zawierzenia się Matce Bożej w Jej Cudownej Kaplicy na Jasnej Górze.
Jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w naszą modlitwę, a tym samym dali wyraz solidarności z tym, co staramy się czynić na chwałę Boga i dla dobra człowieka. Z naszej redakcyjnej strony zapewniamy, że chcemy tworzyć dobre pismo, przyjazne dla każdego czytelnika, przyjazne dla kapłanów, przynoszące pożytek Ojczyźnie i, oczywiście, wierne Kościołowi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W IMGW może dojść do strajku

2026-02-17 08:09

[ TEMATY ]

IMGW

IMGW

Działająca w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej ,,Solidarność” alarmuje, że w IMGW może dojść do strajku. Od końca stycznia trwa tam spór zbiorowy, którego pracodawca nie uznaje.

Związkowcy wskazują, że trudna sytuacja jest wynikiem konfliktu i braku dialogu z dyrektorem Instytutu. „Solidarność” domaga się spełnienia sześciu postulatów. Oczekuje między innymi przywrócenia do pracy przewodniczącej ,,Solidarności”, podwyżek wynagrodzeń czy transparentnej polityki zatrudniania i awansowania na stanowiska kierownicze.
CZYTAJ DALEJ

Atak przed galerią w Poznaniu; nastolatek miał maczetę

2026-02-17 08:57

[ TEMATY ]

Poznań

Adobe Stock

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Wielu nadal nie dowierza w to, że grupa nieletnich mogła próbować dokonać rozboju na innej grupie nastolatków w najbardziej ruchliwym punkcie miasta i do tego z maczetą w ręku. Niestety, takie przypadki nie są odosobnione i o ile zjawisko nie jest nowe, to wciąż trudno znaleźć receptę na walkę z agresją wśród młodych - informuje TVP Poznań.

ZOBACZ CAŁY MATERIAŁ: poznan.tvp.pl.
CZYTAJ DALEJ

Wydarzenie z okazji 100-lecia urodzin Benedykta XVI

2026-02-17 20:15

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Włodzimierz Rędzioch

Joseph Ratzinger przyszedł na świat 16 kwietnia 1927 r. w bawarskim miasteczku Marktl am Inn - w przyszłym roku przypada więc setna rocznica jego urodzin. Pierwszym z serii wydarzeń upamiętniających tę rocznicę jest wystawa „Wspomnając Benedykta XVI. W setną rocznicę jego urodzin”, która została oficjalnie zaprezentowana we wtorek 17 lutego w Ambasadzie Niemiec przy Stolicy Apostolskiej w Rzymie.

Wystawa będzie prezentowana w Diecezjalnym Muzeum Sztuki Sakralnej w Pordenone, na północy Włoch, od 21 lutego do 12 kwietnia. Jej promotorami są „Centro Studi Odoriciani” oraz Stowarzyszenie Wydarzeń w Pordenone, przy współpracy naukowej Fundacji Watykańskiej Josepha Ratzingera - Benedykta XVI, pod patronatem Dykasterii ds. Kultury i Edukacji oraz Diecezji Concordia-Pordenone. Po powitaniu ambasadora dr Bruno Kahla i ks. prof. Don Stefano Vuarana, reprezentującego biskupa Pordenone, głos zabrał prof. Giovanni Maria Vian, emerytowany dyrektor L'Osservatore Romano, który przedstawił sylwetkę papieża Benedykta XVI, natomiast ks. prof. Mariusz Kuciński z Centrum Studiów Ratzingera-Benedykta XVI w Bydgoszczy mówił o eksponatach wystawy, które zostały wypożyczone z Bydgoszczy na wystawę we Włoszech (na co dzień są one prezentowane w Sali Pamięci Benedykta XVI w Muzeum Diecezjalnym w Bydgoszczy).
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję